lackie
25.09.15,21:18
Som SZČO popri zamestnaní, štvrťročný dobrovoľný plátca DPH, účtujem v jednoduchom účtovníctve. V poslednom období podnikám už len v prieskume verejnej mienky (§6, ods. 1, písm. b) a sprostredkovaní finančných služieb (§6, ods. 2, písm. d). Už dlhšie vykazujem daňovú stratu, t. j štvrťročne mi vracajú späť DPH. Neviem, či si správne robím daňové priznanie za Q.DPH, či si nemám účtovať nulu alebo len alikvotnú časť 25% podľa §30 - ak mám len príjem podľa §6, odst. 2, písm. d = sprostredkovanie?

V koncoročnom daňovom priznaní si vykazujem tiež nulu (aj keď tam mám stratu). Aký mám základ dane (podľa §6, ods. 1 a 2), ak mám pri úprave základu dane podľa § 4 ods. 2 použiť postup podľa §30 (= odpočet výdavkov na výskum a vývoj)? Prosím príklad. Ďakujem.
Consultix
27.09.15,18:10
Ak v ramci podnikatelskej cinnosti mas aj prijmy, ktore su oslobodene od dane (z pridanej hodnoty), akym su napriklad podla § 39 aj Finančné služby, tak by si mal uplatnovat koeficient podla

§ 50 Pomerné odpočítanie dane
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z
a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2004/222/20150701#paragraf-39), ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti.
Nakolko financne sprostredkovanie je u teba hlavnym predmetom, ktory vykonavas sustavne, tak pism c) neznamena pre Teba vynimku a tieto prijmy z financneho sprostredkovania zahrnas do vypoctu koeficient. A kedze toto sprostredkovanie je jedinym Tvojim zdrojom prijmu, tak Ti logicy bude vychadzat koeficient = 0, t.j. zadny narok na odpocet.
lackie
04.10.15,19:42
Ďakujem za odpoveď, aj keď nepotešila...znamená to, že mám asi veľký problém. Minulý týždeň som bola aj na ŽO (kvôli inému) a tam mi povedali, že finančné sprostredkovanie sa dá robiť aj ako živnosť.
OTÁZKA č.1:
Nemám každý mesiac príjem zo sprostredkovanie (niekedy sa nedarí) - je takáto činnosť považovaná za sústavná?
OTÁZKA č.2:
Je práca pre spoločnosť, kde pracujem ako viazaný finančný agent považovaná za prácu - podľa Predpisu č. 455/1991 Zb. Zákon o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) ? - tu si nemôžem účtovať výdavky (väčšinou benzín) alebo podľa ŠTATISTICKEJ KLASIFIKÁCIE EKONOMICKÝCH ČINNOSTÍ SK NACE Rev. 2 2007 Ministerstva vnútra SR? - tu by som si vraj mohla uplatňovať tieto výdavky (aj DPH)
OTÁZKA č.3:
Ak už som urobila chybu a uplatňovala som si odpočet DPH, ako to môžem napraviť? Odkedy platí táto novela zákona o DPH, podľa ktorého ak nemám príjem zo živnosti, nemôžem si ani uplatňovať výdavok (to kvôli tomu, odkedy to treba napraviť...)
Ďakujem za odpoveď. D.
Consultix
05.10.15,06:00
1. Sustavna je kazda cinnost, ktora sa nevykonava nahodne a prilezitostne. Sprostredkovanie vykonavas sustavne, na zaklade nejakej zmluvy, ktora je platna dlhodobo. Vysledok Tvojej ekonomickej cisnnosti je premenlivy, ale samotna cinnost je sustavna.

2. Sprostredkovanie nie je zivnost, je to samostatna zarobkova cinnost, ktora sa neriadi zivnistenskym zakonom, nakolko tuto cuinnost jednoznacne vylucujev § 3:
(1) Živnosťou nie je:
d) činnosť pri výkone povolaní
6. burzových dohodcov, samostatných finančných agentov a finančných poradcov a iných fyzických osôb oprávnených vykonávať finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo podľa osobitného predpisu

3. Pozor, vychadzame nie z toho, ze nemas prijem zo zivnosti, ale z toho, ze ani v zivnosti nemas prijmy, ktore podliehaju DPH, takze akekolvek naklady Ti vznikaju neopodstatnene - nesuvisia s dosahovanim prijmov. Takze naklady v ramci zivnosti nie su danovo uznatelne a tym padom Ti nevznika narok ani na odpocet DPH. Toto nie je predmetom novely, je to v zakone odjakziva. Urcite Ti na to niekto povie, ze vsak su to naklady, ved si ich zaplatila, tak by si si preco neuplatnila DPH, ale je to diskutabilne. Co sa tyka napravy vzniknuteho stavy by som navrhol osobnu konzultaciu s odbornikom, nakolko to moze mat viacero aspektov, a treba sa rozhodnut spravne...
lackie
05.10.15,06:45
Ďakujem za vysvetlenie. Aby som to upresnila: Prieskum verejnej mienky (nie ako respondent, to je oslobodené od dane) ale ako regrutant, t.j. zamestnanec Agentúry na dohodu/ŽL si myslím, že je práca na živnosť (vždy nová zakázka - dostanem len podklad, ktorý si mám vyfaktúrovať). V roku 2008 som mala poslednú daňovú kontrolu (v tom období som už mala 1x príjem aj za prieskum) a nemali voči tomu výhrady, tak neviem. A prieskum nerobím sústavne, len keď ma požiadajú, mám s nimi podpísanú mandátnu zmluvu.
Prosím ťa, priblíž mi, čo môžem v najbližšej dobe očakávať, lebo tento týždeň to musím riešiť. Alebo dá sa aj osobne? Ďakujem moc. D.