Tikatinulka
26.09.15,06:56
Chcela by som poradiť. Som zamestnaná od 1.1.2015 na polovičný úväzok. V apríli 2016 by som mala nastúpiť na MD.ako si zvýšiť MD? Citala som ze zamestnať sa s max vymeriavacim základom s platením min 90 dní,len neviem ci este v roku 2015 alebo 2016?musela by som sa zamestnať u iného zamestnávateľa a až do nástupu na MD? Nestačilo by keby som 1 mesiac bola na Up a potom sa zamestnala u toho istého zamestnávateľa len s vyšším platom? Ďakujem za rady
veronikasad
26.09.15,05:38
Nie je dôležitá dlžka úväzku, ale vymeriavací základ, z ktorého sú platené odvody do SP. Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch - túto podmienku splňaš. Ak nastúpiš na MD v apríli 2016, spravidla sa bude počítať z príjmu roku 2015. Výnimka bude len v prípade, ak vznikne nové nem.poistenie a bude bez PN-ky trvať viac ako 90 kal.dní. (čo ak máš nejaké zdr.problémy u teba už nemusí vyjsť).
Zvýšiť materské si môžeš aj u súčasného zamestnávatela bez ukončenia prac.pomeru, podpísaním dohody o zmene prac.zmluvy, zvýšením mzdy, výplatou odmien a pod. (ak nie sú odoslané mzdy, odmena môže byť vyplatená ešte aj za mesiac august 2015 ... do konca roka 2015)
ivab
16.10.15,08:18
V podstate ak by si aj 01.04.2016 nastúpila na MD (neviem presný dátum v tom apríly), tak do VZ by sa ti mohol brať aj r. 2015, ak by si k 31.12.2015 ukončila pracovný pomer a od 01.01.2016 mala nový pracovný pomer na hrubú mzdu 1220EUR. Veľký pozor však treba dať nato, že ten nový pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa, by nemohol byť, ak máš teraz pracovnú zmluvu, tak opäť na pracovnú zmluvu, ale na dohodu!!! inak by SP brala do úvahy r. 2014, nakoľko by posudzovala tie pracovné zmluvy ako jeden a ten istý pracovný pomer (čo je síce protizákonne, ale je to tak)