mloky
27.09.15,09:05
Mam byt v starsom nezateplenom dome. V zime sa za skrinou pri obvodovom mure (miesto bez prudenia vzduchu) a aj na zadnej stene skrine vytvorila pliesen. Pomozem si aspon trochu ak do priestoru medzi skrinu a stenu umiestnim polystyren ?
Chobot
27.09.15,08:18
Nie. Treba priemiestniť skriňu.
elis85
27.09.15,08:22
Polystyrén určite nepomôže. Premiestnenie môže byť možné riešenie. Možno by som najprv skúsila odstrániť pleseň, namaľovať a skriňu mať umietnenú s väčšou medzerou od steny, ktorá plesneje.
marleau
27.09.15,11:07
Raz som sa bol pozrieť na takýto problém a hádajte čo: nekúrili a ani nevetrali, lebo je to drahé, zbytočné, nepomáha to. No neviem, najťažšie je pomôcť ľuďom.
Určite treba vetrať a nechať priestor medzi stenou a skriňou. Dokonca v Nemecku som nedávl na stenu, kda mala ísť skriňa ani soklové lišty, aby mohla ísť skriňa úplne na stenu a vraj za ňou neprášilo.
Zitulda
27.09.15,11:45
Určite by som počúvol (počúvla) Chobota lebo jedine Ti pomôže skriňu premiestniť na inú strenu, potom odstrániť plieseň, premalovať ak treba tak celú izbu a stenu, ktorá Ti teraz plesnivie nechať dýchať.
mloky
27.09.15,18:11
pre upresnenie - v miestnosti sa kuri, plesen bola odstranena,stena vydezinfikovana, Skrina z priestorovych dovodov musi ostat na povodnom mieste. Polystyrenom som chcel dosiahnut oteplenie ploch steny za skrinou a tym znizenie kontaktu vzduchu z bytu so studenou stenou v mieste nizsej cirkulacie vzduchu.
Takze asi len cakat na zateplenie budovy.
chandler
28.09.15,07:00
plesen by vznikala medzi polystyrenom a stenou. treba dat vacsiu medzeru medzi stenou a skrinou.
Ing. Ľubomír Janoška
28.09.15,07:12
Polysterén stenu neoteplí, naopak zabráni jej zohrievaniu zvnútra. O to väčšie riziko kondenzácie pary na stene za polysterénom. Ak by mal ísť polystyrén zvnútra, musel by byť obalený parozábranou. Ale skutočnou účinnou parozábranou bez dier a bez fúg na okrajoch. Toto riešenie ale nebude funguvať, ak do steny zateká. Naviac po zateplení zvonka bude nutné vnútorný polystyrén zrušiť, aby stena nebola obalená z oboch strán nepriedyšným materiálom.
petermikuláš
06.10.15,09:15
alebo jednoducho natrite stenu za skriňou vápenným náterom, najlepšie vápenným mliekom z klasického zahaseného vápna a nikdy tam pleseň nebude, inak samozrejme všetky rady čo Vám tu ostatní napísali platia
senčan
06.10.15,11:20
V minulosti som riešil podobný problém, ktorý mal 2 riešenia. Prvé - odstránenie tepelného mostu /vonkajšie zateplenie/, druhé - odstránenie plesnivej omietky až na základný materiál /omietka býva zvyčajne prerastená spórmi plesne/, nanesenie sadrovej omietky /RIMANO/ a potom samozrejme pravidelné vetranie. Zrealizoval som pred 3 rokmi, dodnes sa neobjavil ani náznak plesne.
lapejko
06.10.15,18:21
Asi tak...
lapejko
06.10.15,18:23
občas robíme ohrev nezateplených stien zasekaním rúrky teplovodného kúrenia do omietky tesne nad podlahou...
Ing. Ľubomír Janoška
07.10.15,08:10
Nedala by sa tá stena vyhriať aj elektrickou rohožou?