Kolacok
28.09.15,22:29
Ahojte
Hladam lak na drevo, ktory je mechanicky odolny, najma uderu a poskriabaniu a podla moznosti leskle prevedenie.
V obchode mi poradili lodny lak, ale nie som si tym isty, ci je vhodny.
Nie je jednozlozkovy polyuretan mechanicky odolnejsi?
Alebo nejaky iny lak, v cene zhruba do 13Eur/ 0,7kg.
Chobot
28.09.15,20:33
Niekoľko vrstiev dvojzložkového epoxydového laku - nastriekať.
buchač
28.09.15,20:46
Presnejšie o čo sa jedná ?
Drevo aké ? Na aký účel ?
Kolacok
28.09.15,22:26
Drevo je surova brezova preglejka, ucel je viacmenej nepodstatny, no ma to vydrzat prenasanie a vsemozne odieranie o rozne povrchy pri manipulacii.

Cast vyrobku je natreta syntetickou alkydovou farbou so sludovym plnicom, len jej odolnost je nizsia nez som cakal a cast je surove drevo. Uvazujem to cele natriet tym bezfarenym lakom, aby to ziskalo oteruvzdornost.
karakul
29.09.15,05:46
... existujú už aj jednozložkové, vodou riediteľné laky, ktoré dosahujú tvrdosť dvojzložkových lakov. Napr. Diamond Glaze - 10 desaťkrát odolnejší voči opotrebeniu ako akýkoľvek tradičný lak. Je odolný voči alkoholu, horúcej vode a všetkým bežným chemikáliám. Ak by drevo malo byť vystavené vonkajšiemu prostrediu, tak skôr lodné laky...
buchač
29.09.15,06:10
Kolacok (Dnes 00:26)
Cast vyrobku je natreta syntetickou alkydovou farbou so sludovym plnicom, len jej odolnost je nizsia nez som cakal a cast je surove drevo. Uvazujem to cele natriet tym bezfarenym lakom, aby to ziskalo oteruvzdornost.
Pozri si rozdiely :
Epolex S1300 je epoxidový dvojzložkový lesklý lak na drevo a kov je určený pre zhotovenie vysoko lesklých a tvrdých transparentných náterov dreva, parkiet, vláknitých dosiek, kovov a niektorých druhov plastických hmôt (nutné overiť) a k napúštaniu savých podkladov.
http://www.efarby.sk/lak-epoxidovy-dvojzlozkovy-s-1300-tuzidlo-epoxidovy-lak-na-drevo-lak-na-kov-p782
-------------------
Luxol Lodný lak je transparentný lak na báze rozpúšťadiel, určený na ochranu drevených povrchov vo veľmi vlhkom prostredí. Náter zaručuje dlhodobú ochranu pred poveternostnými vplyvmi a vlhkosťou. Povrch si udržuje stabilný lesk. Produkt je vhodný na všestranné použitie v exteriéri aj v interiéri,
http://www.luxol.sk/produkty/detail/luxol_lodny_lak
---------------------
Podľa mňa je dôležité zvýraznené.
Surové drevo bude piť jak notorik..takže spotreba bude asi aj solídnejšia.
Zastávam tiež názor...
Lak na drevo sa má použiť na drevo a lak na kov zasa na kov.
Tie aj - aj nemám proste v obľube.
S lodným lakom už mám svoje skúsenosti...a dobré.
buchač
29.09.15,06:12
Toto nie každý zvládne.
Zlé namiešanie a povrch bude jak brúsny kotúč najvyššej zrnitosti...alebo tzv. múka.
vlado 33
29.09.15,07:11
Dvojzložkový epoxidový lak je najlepšie riešenie, pri stálej vlhkosti a mechanickému namáhaniu. Lodný lak spomínať nebudem, je to napísané na etikete. Nie je to pravda, čo tam prezentujú. Moja skúsenosť.
Kolacok
29.09.15,10:36
Lodny lak je syntetika a ta nasiakava velmi neochotne, s tym problem nebude.
Teda radsej epolex?

A resp. co je tvrdsie, polyuretan alebo lodny lak, pripadne ten epoxid?
Ing. Ľubomír Janoška
29.09.15,11:08
Osobne odoprúčam dvojzložkový polyuretánový lak. Oproti epoxidovému má aj UV ochranu, takže drevo pod ním stmavne neskôr než pod epoxidovým.
Lodný lak je úplne o inom, je určený do mokrého a vlhkého prostredia.
Ing. Ľubomír Janoška
29.09.15,11:09
Hlavne sa nesmie riediť, kým nie je dobre premiešaný lak s tvrdidom. Inak sú hrče zaručené.
buchač
29.09.15,11:52
Mňa len jedno zaráža...to len ako poznámka.

Dvojzložkové epoxidové prostriedky je potrebné vytvrdiť.
Lenže potom je potrebné veľmi rýchlo manipulovať s tým lakom...alebo nie ?

Nerobil som s lakom, robím s dvojzložkovým lepidlom, ktoré sa ale neriedi. Niekedy je to festovná nestíhačka.
vulxy
29.09.15,12:02
na dreve ziadny lak nevydrzi toho vela,hlavne na brezovej preglejke do ktorej urobis dieru aj nehtom... ten poliuretan nie je zla volba osobne rad pouzivam je dobre aspon 3 vrstvy samozrejme podla predpisov, potom na to slahnut vosk aby sa to smykalo ....po case bude treba ajtak obnovit,ale vydrzi dost aj sa do tych 13€ spraces,myslim napr:poliurex nestoji viac...
Ing. Ľubomír Janoška
29.09.15,12:22
U PU to máš pohodovejšie, do pol hodiny premiešanie s tvrdidlom, potom až do dvoch hodín natietranie alebo striekanie.
Nandrolon
01.10.15,09:33
Treba si uvedomiť, že ak dáš extra tvrdý lak a tá preglejka sa bude trochu aj ohýbať, bude to náchylné na prasknutie.
Neviem konkrétne aký to bude výrobok, ale treba to po prvej vrstve a jej zaschnutí pár krát prejsť jemným brúsnym papierom "namokro", aby si odstránil "postavené chlpy".
Potom aplikovať ďalšiu vrstvu, tam už ti chlpy nebudú vznikať a bude to pekne hladké.
Ak by som išiel do niečoho extra odolného, použil by som nejaký dvojzložkový lak.
Z jednozložkových tvrdých lesklých lakov je dobrý PROFILAK, podľa mňa jeden z veľmi dobrých lakov.
Kolacok
08.10.15,09:00
Kupil som aj Profilak a vcera aj Lazurol Aqua host, vodourieditelny polyuretan, tak som zvedavy, co bude lepsie.
Povodne by tam mal ist Warnex, ale nepaci sa mi celkom struktura toho laku, ktoru dosahuje. A mam len HVLP pistol, nie klasicku kompresorovu, takze aj tomu sa musim prisposobit.
Nandrolon
08.10.15,09:21
Ja som profilak natieral štetcom, žiadne ťahy po štetci nie je poznať.
Ty ho ideš ako aplikovať?
Kolacok
14.10.15,13:23
Asi to streknem, to bude najlepsie; videl som aj natierany profilak a prave tahy bolo trochu vidiet, aj nejake bublinky ostali. Mozno to bolo zlym vyberom stetca.