vooda
29.09.15,09:26
Živnostníčka, ktorá má spravenú živnosť na prevádzku rýchleho občerstvenia má aj svoj podnik chce ísť vypomôcť kamarátovi do iného podniku. Dohodli sa, že mu mesačne bude fakturovať svoju prácu. Musí mať ale podpísanú Dohodu o vykonaní práce s tým druhým podnikom, že? Veď na základe čoho by tam potom pracovala?
Ďakujem za pomoc.
veronikasad
29.09.15,07:29
čo bude predmetom fakturácie ?
vooda
29.09.15,07:34
bude tam robiť čašníčku, takže nejaká výpomoc v rýchlom občerstvení. alebo s tým by bol problém?
veronikasad
29.09.15,07:37
Bol, ak bude faktúrovať niečo, čo nemá v predmete podnikania.
Ide o závislú činnosť, kamarát by s ňou mal uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti (výkon práce max. 10 hod. týždenne), alebo Dohodu o vykonaní práce, ak ide o jednorázovú výpomoc, a prihlásiť ju ako dohodára do SP + ostatné povinnosti zamestnávatela ...
kn-alka
29.09.15,07:55
Dohoda o vykonaní práce nie je podkladom pre fakturáciu !!!!
Jedná sa o zamestnanie a zamestnávateľ musí za dohodára odvádzať odvody. Je jedno, že ten dohodár má aj živnosť.
vooda
29.09.15,08:53
no oni chceli tomu predísť, aby za ňu nemusel platiť odvody, že to vlastne bude robiť na živnosť..takže takto sa to nedá?
veronikasad
29.09.15,08:54
a poradili jej aký živ.list si má vybaviť, aby namiesto odvodov neplatila pokuty ?
vooda
29.09.15,08:55
Chceli predísť tomu, aby nemuseli platiť odvody za ňu keďže je živnostníčka a platí si odvody sama. Takže jediná možnosť ako tam môže robiť je iba taká, že bude mať dohodu podľa ktorej bude zamestnávateľ odvádzať odvody?
vooda
29.09.15,09:03
tak toto neviem, zistím aké má presné živnosti a poviem nech sa podľa toho zariadia. ale mne ide hlavne o to, že ak by mala teoreticky živnosť, ktorú jej schváli živnostenský úrad a mohla by tam pracovať a chcela by fakturovať túto prácu. Potrebuje mať aj nejakú dohodu na základe čoho pracuje v tom podniku - áno alebo nie?
jslancik
29.09.15,09:08
nech si nájde "kamarát" normálnu účtovníčku, ktorá to vie "spraviť". Všetci vieme, ako to s dohodami funguje. Nebudem to tu hovoriť, lebo je to mimo mantinelov zákona.
veronikasad
29.09.15,09:10
Dohoda je pracovno-právny vzťah v zmysle Zákonníka práce. Výkon práce čašníčky je závislá činnosť, naozaj si neviem predstaviť čo by firme v ktorej bude pracovať fakturovala. V prípade kontroly z IP riskuje pokutu za nelegálnu prácu.
veronikasad
29.09.15,09:12
čo tým "básnik" chcel povedať ?
kopretinka
29.09.15,09:13
ak bude mať živnosť "čašník",tak mu môže fakturovať čašnícke práce-obsluhu.Ale takáto živnosť neexistuje,je to závislá práca.
vooda
29.09.15,09:18
Ďakujem za rady, pýtala som sa to podrobnejšie aby som im to vedela vysvetliť. Lebo niektorí ľudia si hovoria stále to svoje.
kn-alka
29.09.15,09:21
Oficiálne áno, len na dohodu a odvádzať odvody.

Neoficiálne: zoštylizujte dohodu: http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obchodne-zmluvy/typy-obchodnych-zmluv/zmluva-o-poskytnuti-sluzby/
kopretinka
29.09.15,09:55
no tak nech si robia po svojom,keď zaplatia pokutu,tak im to docvakne.
jslancik
29.09.15,10:36
že nech sa hlúpo nepýta a nech si nájde normálnu účtovníčku, ktorá pozná "zvyky" vo veci dôhod na pár hodín atď.
veronikasad
29.09.15,10:40
Dovtedy sa chodí s krčahom pre vodu, kým sa nerozbije. V prípade kontroly z IP a pokút to platí dvojnásobne ...
vooda
29.09.15,11:41
neviem čo je na tom hlúpe keď niekto položí otázku. takže účtovníčka, ktorá nepozná "zvyky" nie je normálna. potom by som bola zvedavá pri prípadnej pokute či bude stále normálna tá účtovníčka.
kn-alka
29.09.15,11:51
vooda - pýtaš sa na PROTIZÁKONNÉ veci, odpoveď si dostal(a), dohoda o pracovnej činnosti a odvody - ostatné hocičo iné je nezákonné.

Ja som ti pricapila vzor dohody, na ktorú však rovno "čašnícke práce" napísať nemôžeš - toľko vsjo !
jslancik
29.09.15,12:15
veronikasad, žiadna pokuta nehrozí. Nemajú šancu zistiť, že dohodár, ktorý dostane výplatu za 2 hodiny, tam robil 160 hodín. Ale rád sa nechám poučiť.
vooda
29.09.15,12:34
kn-alka - ale veď ja to chápem, reagovala som na jslancik, ktorý tu píše, že sa to dá "spraviť..mne išlo aby som zistila ako sa to dá legálne. odpoveď viem ďakujem. protizákonné veci ma nezaujímajú.