svk_tomassk
29.09.15,10:46
Dobrý deň. Potreboval by som poradiť v nasledovnej záležitosti. Pred viac ako rokom moja mama podpísala zmluvu so spoločnosťou slovak energy. Jednalo sa o podomového predajcu s tým, že vôbec netušila, že ide o nového dodávateľa,a le podľa toho, čo jej odprezentoval ,,predajca", si myslela, že ide len o nejaký nový dodatok k zmluve od ZSE. To, že ide o nového dodávateľa, som zistil, až keď po zhruba troch mesiacoch prišiel na moju adresu list, kde táto spoločnosť uvádza, že teda moja mama si podala žiadosť o nového dodávateľa (výpovedná lehota je 14 dní, keby som to zistil dovtedy, už dávno túto lehotu využijem). Síce nerád, ale keďže už táto lehota uplynula, sme sa rozhodli, že nejako tie dva zazmluvnené roky vydržíme a hneď potom sa vrátime späť k ZSE. Potom ale prišiel list od ÚRSO, že zmena nie je možná. Nato nás SE (slovak energy) kontaktovali, aby sme im poskytli plnú moc a oni to vyriešia. To sme samozrejme odmietli. V súčasnosti sa nám vyhrážajú zmluvnými pokutami a posielajú na moju mamu vymáhačské firmy. Rozhodli sme sa nezaplatiť im ani cent z dôvodu: 1. neodobrali sme od nich ani watt elektriny, 2. zmluvu považujeme za neplatnú, keďže moju mamu predajca zavádzal a neposkytol jej všetky relevantné informácie. Od právnika sme dostali radu, aby sme počkali, kým nás ,,oni" nedajú na súd a potom aby sme sa až bránili. Mojim predpokladom je, že na súd to aj tak nedajú a tieto ich spôsoby sú len slušným zdrojom ich príjmov, pretože nie každý sa chce s nimi ,,hádať" a radšej im zaplatí pokutu, nech má pokoj. Lenže moja mama je už dosť nešťastná so všetkých tých telefonátov, sms-iek a dokonca už aj osobných návštev, preto sa pýtam, či niekto nemá s takouto situáciou skúsenosti a nevedel by nám poradiť. Dopredu veľmi pekne ďakujem
kopretinka
29.09.15,09:17
prečo prišiel list od nich na tvoju adresu a nie na maminu?prečo posielajú vymáhačov? neplatili ste za odber? ako to že ste od nich neodobrali nič?od koho ste odoberali?
Consultix
29.09.15,17:51
Jedna sa o povestnu zmluvnu pokutu 120 EUR za neplnenie zmluvy, t.j. ze k zmene dodavatela nedoslo?
Haficek
29.09.15,22:14
Ukladanie povinnosti spotrebiteľovi bez právneho nároku. Prípad na SOI.
svk_tomassk
01.10.15,03:55
pretože ako korešpondenčnú adresu uviedla moju, lebo tu pred tým bývala a necháva si ku mne ešte posielať nejakú poštu. K žiadnemu odberu neprišlo, keďže nedošlo k zmene odberateľa. Pred tým sme odoberali a stále odoberáme od ZSE ...
svk_tomassk
01.10.15,03:56
áno, jedná sa o tú pokutu 120,- (+ ,,náklady" vymáhačskej firmy). Nie, k zmene dodávateľa neprišlo ...
Consultix
01.10.15,18:27
Pravny narok bohuzial vznikol podpisom zmluvy o dodavke. Nakolko odberatel ale nevypovedal vcas zmluvu o svojho povodneho dodavatela, alebo u toho dodavatela este mal zostavajucu viazanost a jeho odberne miesto nebolo uvolnene, tak nedoslo k naplnenie zmluvy z dovodu prekazky na strane odberatela.
Pravny narok teda existuje. Bohuzial.
Jedina moznost je riesit primeranost zmluvnej pokuty, teda riesit primeranost povinnosti v spotrebitelsom vztahu.
svk_tomassk
05.10.15,04:36
Lenže ak máme za to, že zmluva je od začiatku neplatná (uzatvorenie zmluvy tiež podlieha určitým právnym podmienkam, ktoré neboli zo strany SE dodržané (zavádzanie spotrebiteľa)), tak predsa žiadny právny nárok nevznikol ...
Consultix
05.10.15,04:39
Ano, ale o tom moze rozhodnut az sud. A zatial nenam vedomie o tom, ze by padlo pravoplatne rozhodnutie v tejto veci. Takze odpoved sa dozvieme tak za 2-3 roky :)