oskoripka
29.09.15,14:15
Ak zamestnanec uznaný za dočasne PN predloží zamestnávateľovi diel II.Žiadosť o nemocenské a namiesto dielu II.a Žiadosti o náhradu príjmu pri DPN (platí zamestnávateľ) žiada radšej dovolenku... dá sa to prakticky? A čo s tým súvisí pri nahlasovaní na ZP a SP a pri vyplĺňaní ELDP?
Tweety
29.09.15,12:19
Pri DPN kratšej ako 10 dní sa určite dá čerpať dovolenka, samozrejme so súhlasom zamestnávateľa. Nech zájde za lekárom a požiada o storno DPN. Potom nikde nič neoznamuješ.
Pepa
29.09.15,12:29
Pri uznanej dočasnej práceneschopnosti a pri predložení potvrdenia o DPN sa dá čerpať dovolenka? Tak?
Tweety
29.09.15,12:33
Len nevidím logiku v tom prečo si ju dal vypísať ked chce čerpať D.
Pepa
29.09.15,12:41
...... ja sa len pýtam. Pretože keď sa povie A bolo by dobré povedať aj B. Pokiaľ je A, že môže pri uznanej dočasnej práceneschopnosti čerpať na toto obdobie dovolenku, treba povedať aj to B, pretože zadávateľka sa pýta aj na SP a ZP....... Jedná sa o vylúčenú dobu a tak ďalej a tak ďalej.
ilona
29.09.15,14:27
Stretávam sa s tým dosť často, že zamestnanci po PN si radšej nahlásia dovolenku, je to hlavne pre vyšší príjem, lebo z PN by pri min. mzde nevyžili. Dávajú si ju vypisovať preto, že ak sa choroba skomplikuje a bude trvať dlhšie , nestačila by im dovolenka. Nikdy som nič nenahlasovala nikde,ani zamestnanci nežiadali od lekára storno. Volala som aj na SP a tam mi povedali, že je to vec pacienta a oni sú radi, že nemusia platiť.
Pepa
29.09.15,18:40
Ak ti zamestnanec predloží potvrdenie o DPN si ako zamestnávateľ povinná do troch dní po uplynutí 10 dní odstúpiť DPN do Sociálnej poisťovne (Sociálna poisťovňa má info o DPN poistenca či trvá menej ako 10 dní alebo viac ako desať dní ...... ). Ak je poistenec uznaný za dočasne práceneschopného, v zmysle § 140 zákona o sociálnom poistení ide o vylúčenú dobu platiť poistné. Toto platí pre zamestnanca aj zamestnávateľa. Tzn. že v prílohách mesačných výkazov zamestnávateľ kráti počet dní, za ktoré sa platí poistné o počet dní DPN a tak isto upraví VZ do jednotlivých fondov....... ("zhruba povedané").
Tweety
29.09.15,18:42
Pepi ale v otázke ide o kratšiu DPN,, ktorú neodstupujeme SP.
Pepa
29.09.15,19:01
Ja viem Majka, reagovala som na ilonu. Ostatné platí aj pre DPN kratšie ako 10 dní .......
ilona
30.09.15,05:29
Pokiaľ nie je nahlásená PN na SP, tak sa to bežne robí a nevidím dôvod prečo nepomôcť zamestnacom, alebo následky aké by mohli nastať, keď si zamestnanec dá na túto dobu dovolenku.
Pepa
30.09.15,05:59
Už vyššie som písala, že DPN JE opakujem JE v systéme SP bez ohľadu na to, koľko dní trvá. Čo chceš ako zamestnávateľ nahlasovať v súvislosti s DPN do SP? Máš povinnosť odovzdať DPN po desiatich dňoch a po uplynutí 52 týždňov nahlásiť prerušenie. Zamestnávateľ za dni DPN kráti počet dní aj v prípade že nevypláca náhradu príjmu a taktiež upraví aj VZ podľa príslušných ustanovení § 138 zákona o SP. A to že sa to bežne robí? No veď nech ....... ale je potrebné dodržiavať zákon o SP a vykazovať údaje (SPRÁVNE) údaje vo výkazoch.
ilona
30.09.15,06:51
Zbytočne budeme vypisovať, či je to podľa nejakého zákona, to viem. Ja sa len snažím vysvetliť, že som sa ešte nestretla od SP s tým, žeby im vadilo, alebo pokutovali za to, že si dal zamestnanec dovolenku a nie PN. Ak tam má dovolenku, nemám mu prečo krátiť počet dní. Ak je tu niekto, kto mal s tým problém a mal problémy v SP nech napíše, budem rada,aby som sa aj ja a ostatní čo takto robia nedostala do problémov.
Pepa
30.09.15,15:22
Máš prečo krátiť počet dní, asi je zbytočné vysvetľovať stále dookola to isté ale predsa posledný krát - je uznaný DPN, DPN je podľa § 140 ods. 2 vylúčenou dobou za ktorú ani zamestnanec ani zamestnávateľ neplatí poistné. Vo výkazoch sa uvádza počet dní, za ktoré sa platí poistné. Za dobu uznanej DPN sa poistné neplatí. V prípade, ak sú nesprávne uvedené dni vznikajú "nejednoznačné údaje", ktoré pri výpočte dávok dávkovými oddeleniami, robia problém ..... došetruje sa to, opravujú sa počty dní. predlžuje sa lehota pre vydanie rozhodnutí a tak ďalej a tak ďalej........
ilona
30.09.15,17:07
Pepa, pochopíš, že ak má dovolenku, tak pre SP nie je DPN,ak má dovolenku, tak platí poistné aj zamestnanec aj zamestnávateľ,ak má dovolenku tak nie je žiadna vylúčená doba atď...
Pepa
30.09.15,17:46
Kontrolná otázka - ako vieš že pre SP nie je DPN?
ilona
30.09.15,17:50
Keď nepošle na SP zamestnanec ani zamestnávateľ začiatok, ani ukončenie PN, SP s tým nerobí nič.
Pepa
30.09.15,18:00
No vidíš - nevieš ako to funguje a píšeš hlúposti. Vypísaná DPN sa dostáva do systému SP od lekára, ktorý DPN vypíše, cez oddelenie LPČ (jedna časť "kladenky" sa dostáva na toto oddelenie). V systéme je obdobie kedy je poistenec DPN ako vylúčená doba a ak uvedieš vo výkaze plný počet dní, tak je to jednoducho problém. Pozri sa, ja som tu toho uviedla dosť na to, aby si pochopila, že zrejme "mám páru" o tom ako systém funguje a že pravdepodobne vykonávam určitú činnosť ...... a preto som v tejto problematike "doma", na rozdiel od teba. Záverom: rob si čo chceš a ako chceš (v prípade kontroly sa na to príde tak či tak) ale nepodsúvaj ľuďom svoje nesprávne "názory", pretože ich zbytočne "zavádzaš".
ilona
30.09.15,18:14
Ak robíš na SP, dali ste už niekomu za takýto prípad pokutu? Ak nie, poznáš niekoho kto ju dostal? Je plno ľudí, ktorí su na PN 3-4 dni, polepší sa a začiatok aj ukončenie hodia do koša a v práci majú D. Podľa teba v SP sa zamestnancom nahadzujú do systému dni podľa PN čo pošle lekár,alebo podľa výkazu čo pošle zamestnávateľ ?
Pepa
30.09.15,18:17
Napísala som dosť a odpovede na tvoje posledné otázky môžeš vyčítať v komentoch vyššie. Ja som totiž z tvojho posledného komentu usúdila, že tebe niečo vysvetľovať je strata času.
veronikasad
30.09.15,20:04
Pepa, do akej doby môže lekár ktorý PN-ku vystavil, túto stornovať ? Resp. či je to vôbec možné ...
Pepa
01.10.15,05:16
Je to možné ...... záleží od lekára.
veronikasad
01.10.15,06:13
Ďakujem.
ilona
01.10.15,07:41
Pepa, ja som sa len chcela dozvedieť aké sú následky, keď to niekto urobí, lebo čo nie je zakázané, je dovolené. Volala som teraz na SP a tam mi povedali, že je dobre tú PN zostornovať, a keď to pacient neurobí, ako aj v naších prípadoch, tak že ak v prípade v budúcom roku ten pacient má PN a zamestnávateľ pošle vylučiteľné doby, nesedia im zo zamestnávateľom , vtedy tú PN zostornujú na SP. Zatiaľ to podľa mňa nie je nič vážne oproti tomu, že sa pomôže zamestnancovi. O dva týždne máme na SP kontrolu za posledné tri roky, tak dám vedieť, či sú za to aj pokuty, alebo aké sú následky.