mondes
29.09.15,17:49
AHOJTE, klientka chce kúpiť auto na firmu formou operatívneho leasingu. Kvôli tomu, že o to auto sa bude starať leasingovka a vraj žiadnu akontáciu nebude musieť platiť. A pýta sa ma na názor. LEnže ja som v tom laik a neviem posúdiť, či je to dobré. Napr. to auto vôbec nebude na jej meno? Môžem dať do N všetky výdavky na auto? Ako budem uplatňovať nárok na DPH? Mesačne? Ďakujem za každú radu.
KEJKA
29.09.15,16:04
DPH budeš uplatňovať na základe faktúry dodávateľa.
Nebude to jej auto.
Či sa to oplatí, to musí zvážiť sama, porovnať, koľko dá za OL a kolko by dala za FL, prípadne za nové auto.
Tweety
29.09.15,17:12
Operatívny lízing nie je kúpa. Je to vlastne prenájom, za ktorý bude platiť ale MV nebude jej majetkom.
mondes
29.09.15,17:37
Ďakujem. Takže podstatný rozdiel je v tom, že pri FL auto je majetkom FO a pri OL auto je majetkom leasingovky? Takže keď s rozhodne, že to auto zoberie na OL, tak si môže aj napriek tomu dávať do N servis auta a ostatné výdavky, čo sa auta týka? A DPH si uplatním na základe faktúry. Ale niekde som čítala, že sa uplatňuje na základe splátkového kalendára. Tak čo je správne? Srdečná vďaka.
mondes
29.09.15,17:38
Dakujem tweety, prosím o tvoj názor k môjmu komentáru. Srdečná vďaka.
Tweety
29.09.15,17:41
Pri FL nie je majiteľom, tým sa stane až pri odkúpení, pri skončení lízingu. Pri nájme bude výdavkom nájom a spotreba PHM.
Consultix
29.09.15,17:48
V podstate sa bavime o troch moznostiach:
1. Operativny leasing
Je to prenajom, kde platis za vozidlo kazdy mesiac najom, o ktorom uctujes ako o sluzbe. Nikdy sa nestanes vlastnikom vozdila. (Nad ramec tejto zmluvy Ti ale mozu ponuknut vozidlo na odkupenie - je to ale samostatny pravny vztah). Nemas ziadne starosti, o prevadzku a stav vozidla sa stara spolocnost, DPH si uplatnujes z kazdej faktury, naklady mas len na PHL.
2. Financny leasing
Je kombinacia najomnej zmluvy s buducou kupnou zmluvou. Vlastnikom vozidla sa stavas az po splateni vsetkych splatok. Platis prvu zvysenu splatku (akontaciu), mesacne splatky za leasing a na konci kupnu cenu (symbolicku). Z kazdej splatky si narokujes DPH alikvotne. O vozdile uctujes ako o majetku a tento majetok odpisujes. Naklady na prevadzku a udrzbu si platis z vlastnych zdrojov, rovnako ako PHL - naklady si uplatnujes v zmysle prislusnych predpisov.
3. Spotrebny uver, autocredit
Je to uver, z ktoreho si financujes kupu vozidla a splacas splatky uveru. Sucastou zmluvy je zmluva a zabepecovacom prave k vozidlu. Vlasnikom vozidla sa ale stavas ihned, takze Ti vznika narok na odpocet DPH z celej sumy. Zaroven vozidlo odpisujes ako dlhodoby hmotny majetok.Naklady na prevadzku a udrzbu, PHL su ako v pripade 2.
Consultix
29.09.15,17:50
Ak budes mat vozidlo na OL, tak standarny servis a ostatne su vacsinou zahrnute uz v cene. Ale tym, ze vozidlo ma v najme, moze si uplatnit naklady, ktore suvisia s prevadzkou (parkovanie, umytie...) a samozrejme aj PHL. Aj v pripade OL Ti moze prenajimatel vystavit splatkovy kalendar, co je predsa v zmysle zakona o DPH faktura, takze stale si tu DPH uplatnujes na zaklade faktury, len ta faktura ma formu splatkoveho kalendara...
mondes
29.09.15,19:48
Super vysvetlené. Ale ešte ma zaujíma, že v prvom bode nie je možnosť auto odpisovať? Pretože si to nenapísal. Ďakujem pekne.
mondes
29.09.15,19:51
Ďakujem.
Consultix
29.09.15,20:36
V pripade operativneho leasingu vozidlo nemas v majetku, takze ani neodpisujes. Ako pise Tweety, do nakladov Ti vstupuje prenajom (t.j. poplatok za operativny leasing).
mondes
30.09.15,08:56
Tak v tom prípade OL nie je moc výhodný, pretože si nebude môcť uplatňovať odpisy. Však? A pri FL, keď sa stávam vlastníkom až po splatení splátok, tak v tom prípade taktiež nemám nárok prvé 4 roky odpisovať auto?
Tweety
30.09.15,08:57
áno, lepší je FL
mondes
30.09.15,09:34
Ďakujem tweety. Teraz som sa ešte dočítala, že pri OL daň z MV platí leasingovka? Môže to takto byť? Vyberám z článku:

Operatívny lízing

- Vozidlo je zaradené do majetku prenajímateľa.

- Nájom vozidla bude daňovo uznateľný náklad až po jeho úhrade.

- Limit daňovo uznateľnej výšky nákladov na nájom bude maximálne 14 400 eur v závislosti od výšky dosiahnutého daňového základu. Limit sa však týka len finančnej časti splátky operatívneho lízingu, nie služieb.

- Nájomca nemá starosti s odpisom vozidla z majetku, keďže ho nevlastní. Nemá tiež starosti s krátením daňovo uznateľných nákladov a odpisov, platením dane z motorových vozidiel a ostatných nákladov.
Tweety
30.09.15,10:23
áno neplatte daň