cryzee
29.09.15,17:16
Pri kúpe bytu v novostavbe sme zistili, že v byte nie je ani len prípojka do elektrickej distribučnej siete (Západoslovenská distribučná). Developer žiada, aby sme si prípojku spravili sami a na vlastné náklady (cca. 209 eur za pripojenie). Byt kupujeme v štandarde (komplet podlahy, kotol, el. rolety, sanita a pod.) Poprosíme vás o radu, či je toto normálne, aby si nový majiteľ na vlastné náklady a sám vybavoval el. prípojku cez Západoslovenskú distribučnú???
buchač
29.09.15,15:40
Je to normálne, veď developer nevie, od koho budete brať elektrinu.

Tu ide o to, že majiteľ elektromeru je dodávateľ elektrickej energie.


Nové pripojenie odberného miesta - postup
http://www.zsdis.sk/sk/Obcania-a-firmy/Ako-sa-pripojit/Nove-pripojenie
cryzee
29.09.15,16:18
asi sa nechápeme... developer tam ešte ani len nezriadil pripojenie do distribučnej siete... výber dodávateľa el. sa rieši až po zriadení prípojky...a ten dodávateľ samozrejme aj montuje elektromer... ale prečo by sme si mali prípojku riešiť my ako budúci vlastníci?? prípojka NIE JE zapojenie elektromeru a spustenie elektriny...
nie je štandard to, že nový majiteľ bytu si len nahlási vybranému dodávateľovi elektriny, ten mu do 5 prac. dni namontuje elektromer a spusti elektrinu???
buchač
29.09.15,16:27
Počkaj,počkaj ...mne to síce už od začiatku vrta v hlave.

Najprv si ujasnime, čo je to prípojka ?
Mi chceš povedať, že nemáte pripojený barák ku hlavným káblom ?

Lebo prípojka je toto.
http://www.els.webzdarma.cz/pripojky.html
sosak
29.09.15,16:29
A máte inú možnosť ? Ako chcete prinútiť developera, aby to spravil na vlastné náklady ?
cryzee
29.09.15,16:35
bingooo...
konkrétne je pripojený len jeden byt v 10.bytovej bytovke... takže fyzicky tam tie hlavné káble už sú, lebo inak by stavbu neskolaudovali, ale len v jednom byte, nie v tom našom. náš si máme vraj pripojiť sami... čo trvá vraj minimálne mesiac na vybavenie žiadosti a po zaplatení poplatku 200 eur a až nááásledne môžeme ísť ku dod. ele. ktorého sme si vybrali, aby nám namontoval eletkromer a spustili nám do 5 dní elektrinu...
je toto štandardný postup pri kúpe bytu v štandarde????
sito
29.09.15,16:46
Je prípojka domu. Od prípojky domu by mal byť spravený rozvod elektriny, spoločné zariadenie domu pre každý byt v dome, prípojka bytu. Dohodnutý dodávateľ si namontuje svoj elektromer. Rozvod elektriny od zaplombovaného elektromeru je majetok vlastníka bytu, tiež všetky zariadenia, spotrebiče v byte sú jeho osobný majetok.

Čo z toho požaduje developer od teba za tých 209 €?
buchač
29.09.15,16:53
No fasa.....

Zapoj na vlastné náklady.
Zavolaj developera na kávu...
Kábel rozdeľ na plus a mínus.
Plus mu pripoj na onýho a mínus štur do onej.

Bude rapovať....;) :D



https://www.youtube.com/watch?v=7cT1g7OHjJg
cryzee
29.09.15,16:57
Asi to nakreslím :D
elektromer nám proste neprídu namontovať, pokiaľ nebude prípojka od Západoslovenskej distribučnej, čo podľa nás mal spraviť developer už dávno počas výstavby na každý byt v bytovke. Poplatok pre distribučnú za jednu takú prípojku je 209 eur...
A to všetko si máme vybavovať sami a ešt aj ten poplatok zaplatiť...
Tak sa pýtame, či je to ok, aby sme to sami vybavovali a ešte aj platili, ked dávame sto litrov za trojizbák v štandarde....???
Predpokladáme, že bežný postup je taký, že my už len si vyberieme dodávateľa elektriny, ktorý nám zabezpečí do 5 prac dní elektromer a spustenie elektriny.. alebo sa mýlime???poraďte...
cryzee
29.09.15,17:02
Už len tým, že odstúpime od rezervačnej zmluvy a spravíme mu peknú reklamu, aké skryté prekvapenia ponúka novým záujemcom...zatiaľ sme prví bud. vlastníci...
Alebo ho upozorním, že si na preberanie bytu zavolám špecializovanú firmu a bude mi tam odstraňovať akékoľvek nedorobky, ktoré tam zistia...
Je mnoho možností, ako mu spríjemniť predaj toho bytu...
resp. ak o niečom vieš, poraď
Consultix
29.09.15,17:04
V podstate su to tri kroky:
zriadenie pripojky -> zmluva o pripojeni odberneho miesta do distribucnej sustavy -> zmluva o dodavke el. energie
V obytnych domoch (novostavbach) by malo byt standardom, ze vnutorne rozvody si pripojene podla povodneho planu, ktory by mal developer konzultovat s distribuciou, aby v danej lokalite bola zabezpecena dostatocna kapacita. Predpokladam, ze budova je pripojena k distribucnej sustave a vnutorne rozvody tam su. To je predsa zaklad.
Nasledne je potrebne riesit zmluvu o pripojeni k distribucnej sustave. Ta je na linke, ako uvadza buchac vo svojom prispevku. Legislativa ale hovori ze odberatel, ktory uzatvara zmluvu o dodavke, musi mat uzavretu aj distribucnu zmluvu. Takze aj keby developer vybavil distribucnu zmluvu, novy odberatel by si musel ajtak vybavit novu - aj ked uz bez pripojovacieho poplatku, nakolko ten uz bol zaplateny.
Ohladom dodavatela mas slobodnu volbu, uzavries zmluvu s ktorymkolvek dodavatelom a ten poziada distribucku o montaz elektromera. ZSDIS ma lehotu 5 dni na montaz EM.

Kedze pises, ze pripojovaci poplatok by mal byt 209 EUR, znamena to, ze sa pocita s istenim 3x32A. Kedze to uz takto dopredu je dane, predpokladam, ze pripojka do bytu uz je fyzicky nainstalovana a ide len o zaplatenie pripojovacieho poplatku. A dovolim si povedat, ze to urcite nebude trvat mesiac, hlavne cim skor dajte ziadost na ZSDIS. Technicke podmienky su podla mna uz splnene, takze podpisom zmluvy o poripjeni k distribucnej susteve bude distribucna zmluva platna a budete moct podpisat obchodnu zmluvu. Developerom ani neide o ti naklady, ako o tu administrativu okolo toho... Aj ked su developeri, ktori uzavru da dane odberne miesto aj zmluvu o dodavke a majitel si po kupe moze zmenit dodavatela subezne so zmenou odberatela (developer -> novy vlastnk).
cryzee
29.09.15,17:14
zriadenie pripojky -> zmluva o pripojeni odberneho miesta do distribucnej sustavy -> zmluva o dodavke el. energie
NIE JE SPRAVENA ZMLUVA O PRIPOJENI ODB.MIESTA DO DISTR. SUSTAVY !!!
sami sme si podavali tuto žiadosť teraz v piatok.., je to na stránke
http://www.zsdis.sk/sk/Obcania-a-firmy/Ako-sa-pripojit/Nove-pripojenie
úúúplne od prvého kroku sme to museli vybavovať sami... a toto potrebujeme vedieť, či je to štandardne takto, že to riešia nový majitelia bytu úplne od kroku č. 1, alebo až od výberu dodávateľa elektriny, čiže od kroku č. 5 uvádzaného na stránke, ktorú som tu uviedol....
sito
29.09.15,17:17
" bingooo...
konkrétne je pripojený len jeden byt v 10.bytovej bytovke... takže fyzicky tam tie hlavné káble už sú, lebo inak by stavbu neskolaudovali, ale len v jednom byte, nie v tom našom. "

Nekresli. A v zmluve, ako ste to mali? Že vy, či on? V dome musí mať každý byt svoje odberné miesto, teda miesto kde je elektromer pre konkrétny byt. Podľa toho čo píšeš nie sú káble, rozvod v dome k tomuto miestu pre tvoj byt, či sú?
cryzee
29.09.15,17:20
fyzicky káble už komplet sú, stavbu pred dvomi týždňami skolaudovali
zmluvu ešte nemáme, len rezervačnú zmluvu, kde v podstate nebolo nič napísané, čo sa tohto týka, ani na stránkach nič o tomto neuvádzajú.
lacotinka
29.09.15,17:24
BUCHY

netrep sa tam , kde nevieš
majiteľom elmeru je distribúcia
ona síce elektrinu dodáva ale nepredáva
(dodá , odmeria a nažaluje predajcovi koľko dodal )
1, zmluva o pripojení (distr)
2, zmluva o dodávke (predajca )
lacotinka
29.09.15,17:29
MULO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
developer ti naťahá káble po hodiny
aj od hodín do ističov
aj po byte !!!
Ak NIE zdžub ho !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
urobíš zmluvu s distribúciou , namontujú ti hodiny
urobíš s predajcom, bude ti predávať
sito
29.09.15,17:30
To prvé zapojenie asi päť rokov späť, tiež okolo 200 € to bolo si platil vlastník, teda poplatok za pripojenie. Akurát že nie zapado, ale stredo "SSE" Takže ti nič iné neostáva, len ten poplatok uhradiť a dohodnúť sa, zúčastniť sa, potvrdiť svojim podpisom pripojenie.
lacotinka
29.09.15,17:32
Asi máš dosť peňazí, ak dávaš 100k za 3izbák
nad 100 000 si nemudroval, lebo si z toho ľavý
ale z 209 sa ideš posrať :D :D :D
cryzee
29.09.15,17:35
presne ako píšeš,,, len tu je tá otázka, či si ma nový vlastník robiť zmluvu s distribúciou alebo to už mal spraviť developer a my by sme už len spravili zmluvu o dodávke s predajcom ...

chceme vedieť, čo je bežné pri kúpe bytov v novostavbách... toť vsjo.
lacotinka
29.09.15,17:39
KUA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ak chceš aby si dostal zmluvu na dodávku, tak MUSÍŠ mať na SEBA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zmluvu o pripojení
To sa dá 2 cestami
- celé sám (ako teraz)
- develo by spravil pripojovačky (prvý x k ZSDIS)
a potom spolu stebou prepísať (druhý raz do ZSDIS )

Pripadá ti to druhé jednoduchšie ??????????
PS
A netáraj, že od prvého kroku sám
nedával si napríklad revíznu správu
cryzee
29.09.15,17:40
práve preto očakávam, že za tie peniaze dostanem ŠTANDARD, ktorý so si zaplatil a nie to, že budem márnisť svoj čas vybavovaním po úradoch a doplácaním skrytých poplatkov...
ťažko to vysvetľovať niekomu, kto tých 100k nikdy za byt nedá...
cryzee
29.09.15,17:44
očividne si tu v diskusii jediný, čo nevie o čom rozpráva...
je to inak ako píšeš,. ale v pohode...
celý postup už mám prejdený a prediskutovaný priamo s distribúciou a aj dodávateľom. Ide mi tu o princíp, kto to má celé vybavovať a aj uhradiť... chcel som počuť názory a skúsenosti ľudí, ktorý byt v novostavbe kupovali a nie zakomplexovaných ľudí, ktorí si tu riešia svoje vnútorné problémy
sito
29.09.15,17:44
jelalim
29.09.15,19:02
Pri novostavbach je to normalne, mne tiez byt odovzdali, a mesiac a pol sa nesvietilo, lebo nebol ani elektromer, ktory som si musel kupit... Naklady na to cele boli cca 170 EUR.

V pripade dalsieho bytu som to iste absolvoval aj s plynom, sam som si riesil reviznu spravu a pripojenie...
buchač
29.09.15,19:08
lacotinka

Ideš do slovíčok...zbytočne.
cryzee
29.09.15,20:09
ďakujem.
lacotinka
29.09.15,20:27
Ty si ale blbec !!!!

Problém máš ty / aj zakomplexovaný z elektriny si TY
,
inak by si sa nepýtal !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(a dve možné cesty včetne financovania som ti už napísal /// ja predsa neviem akú zmluvu si podpísal s deve / či nie blbú a teraz kľučkuješ :D )

Predajcovia elektriny oficiálne chcú, aby sa vo veľkoodbere požiadavka ne zmenu RK nahlásila písomne do 25. v príslušnom mesiaci
Ja (že mám dosť pekné modré oči) som to isté vybavil dnes (29. !!! ) na Morave v priemyselnom parku Hranice telefonom za 1/2 hodinu :D

Len ja mám oproti tebe drobnú výhodu :
Mne na DIS (aj v kancelárii) rozumejú, čo hovorím a čo chcem, lebo používam normálne = odborné termity !!!!!
lacotinka
29.09.15,20:31
"" cryzee (Dnes 20:44)

očividne si tu v diskusii jediný, čo nevie o čom rozpráva...

a nie zakomplexovaných ľudí, ktorí si tu riešia svoje vnútorné problémy ""

Zakomplexovaný si ty
Jediné, čo máš (viac ako ja ) je 100 000
- nevieš kúpiť byt
- nevieš, čo máš v zmluve
- robí ti starosti vybaviť elektrinu, lebo :

" celý postup už mám prejdený a prediskutovaný priamo s distribúciou a aj dodávateľom "