tanusik
29.09.15,17:33
Ahojte,
ešte v apríli sme prijali 2 ľudí z Maďarska ...najprv na dohodu o prac. činnosti, a teraz pracujú na PZ na kratší pracovný pomer....Nahlásila som ich ako trebalo na ÚPSVaR, do Sociálnej poisťovne kvôli odvodom....Trebalo ich nejakým spôsobom nahlásiť aj daňovému úradu ???? - lebo mesačne sa im strhuje preddavok dane, ale nedala som im podpísať nijaké vyhlásenie ako je to pri našich zamestnancoch...určite som na dačo zabudla.....
Anik
29.09.15,18:14
Postup zamestnávateľa pri zamestnávaní zahraničného zamestnanca
Z daňového hľadiska sa za zamestnanca považuje každý daňovník, ktorý má príjem zo závislej činnosti (napr. na základe pracovnej zmluvy, na základe dohody, členského pomeru, štátny zamestnanec, poslanec, konateľ, spoločník ...)

Ak je cudzí štátny príslušník zamestnaný v slovenskej firme, poberá príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov na našom území, predmetom jeho dane sú príjmy plynúce zo zdrojov na našom území. Považuje sa za zamestnanca a jeho príjmy sa zdaňujú ako príjem každého slovenského zamestnanca. Ak podpíše vyhlásenie k zdaneniu príjmov, má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka priebežne mesačne resp. ak ho v priebehu kalendárneho roka nepodpíše (neuplatní si nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka), príjem sa zdaní preddavkom na daň. Nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka si môže uplatniť aj spätne pri vysporiadaní ročnej daňovej povinnosti z príjmov plynúcich zo zdrojov na našom území požiadaním o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov u zamestnávateľa (ak mal len príjmy zo závislej činnosti) alebo podaním daňového priznania typu A (bez ohľadu na to, aké obdobie roka tieto príjmy na našom území poberal).
tanusik
30.09.15,05:26
O.k. .... áno, odvádzam preddavok dane...ale netreba ich nejako nahlásiť mesačne na daňový úrad, napr. som kukala také niečo ako "Oznámenie platiteľa dane o zrazení a odvedení dane vyberanej zrážkou podľa Par.43 ods.11" .....??? lebo ja som také nič nepodala... či to sa ich netýka...??? , či stačí keď im vykonám ročné zúčtovanie, ak o to požiadajú? a tak či tak to bude uvedené v Hlásení za rok 2015 ...???
fortunka
30.09.15,06:06
Samostatne sa nenahlasuju, v mesacnom hlaseni su aj ich mzdy ak sa nemylim zahrnute aj preddavky. V suhrnom rocnom budu potom menovite rozpisani vsetci.
tanusik
30.09.15,07:48
No aj som si tak myslela, ale radšej som sa chcela uistiť...