Consultix
29.09.15,21:57
Ahojte,
nazdvazujem na predchadzajucu otazku, ako je nutne, resp. je nejvhodnejsie postupovat v nasledovnom pripade:
Zamestnanec je PN od 04/2015. Podla posudku odborneho lekara a lekara PZS je dlhodobo nesposobily na vykon prace a so zamestnavatelom uzavrel dohodu o ukonceni PP k 30.09.2015. PN ale nadalej trva. Ako postupovat?
Ak som si to vyluskal spravne, tak z hladiska ZP ostava pocas PN poistencom statu. Musi toto oznamovat ZP? Ak ano, v akej lehote? Docital som sa aj informacie (len neviem, ci je este aktualna), ze pokial je PN, musim poslat oznamenie na UP a ten vykona predmetne zmeny.
Ostatne socialne poistenia samozrejme nebudu, ako dobrovolny platca sa v SocPoist registrovat nebude? Je to tak spravne, alebo plynu z toho aj ine nevyhody okrem nezapocitavania rokov?
Po ukonceni PN pravdepodobne bude evidovany v zozname uchadzacov o zamestnanie a poziada o prispevok v nezamestnanosti (narok ma, PP trval nepretrzite posledne 3 roky). Kedy sa ma registrovat na UP? Z coho mu bude vypocitany prispevok, ked po ukonceni PP bude este PN napriklad dalsie 3 mesiacie? Ak sa nemylim, malo by to byt z prijmov z PP...
Poznamenavam, ze v zmysle PN sa ma zdrziavat v BA, ale trvaly pobyt a urady ma v inom okrese.
Otazok je mozno viac, ale odpoved bude v tomto pripade asi jednocuhsia... Za ochotu a pomoc vopred dakujem :)
veronikasad
29.09.15,20:03
1. Počas PN-ky ho na UP nezaevidujú. V ZP treba nahlásiť zmenu platitela poistného (štát z titulu poberania nemocenského) + potvrdenie zo SP o výplate nemocenského.

2. Po skončení PN-ky sa treba na UP zaevidovať najneskôr do 7 kal. dní. Vtedy ho zaevidujú spätne od 1. dňa. Ak príde neskôr, tak až ododňa doručenia žiadosti. Za chýbajúce dni si musí doplatiť zdr.poistenie ako samoplatitel.

3. Dávka v nezamestnanosti bude vypočítaná z príjmu z posledných dvoch rokov. Obdobie PN-ky je vylučitelná doba. (Súčet mesačných vymer.základov/počet kal.dní trvania poistenia (znížené o počet kal.dní PN) = denný vymer.základ. Dávka v nezamestnanosti je 50 % DVZ, Vypláca sa za kal. dni.
veronikasad
29.09.15,20:08
Nie som si istá ako ovplyvní dávku v nezamestnanosti vyplatené odstupné v čase PN-ky. Ak by na PN-ke nebol, vstupuje do vymer.základu pre výpočet dávky v nezamestnanosti
Consultix
29.09.15,20:31
Veronika, dakujem pekne :)
Este otazka ohladom bodu 1: to potvrdenie zo SP si ma ist vyziadat osobne na pobocku? Predpokladam, ze to bude pobocka podla sidla posledneho zamestnavatela, nie podla trvaleho pobytu.
veronikasad
29.09.15,20:33
Nemocenské vypláca pobočka podľa sídla zamestnávatela. Možno mu potvrdenie o výplate nemocenského vydajú aj v sídle trvalého pobytu. Skús zavolať na infolinku ... alebo priamo do pobočky.
veronikasad
29.09.15,20:35
Ešte doplním, že po skončení prac.pomeru treba tzv.prechodku (Potvrdenie o trvaní DPN) posielať priamo do pobočky SP k 30.9.2015 nech kopiu ešte pošle aj zamestnávatelovi)
Consultix
29.09.15,20:45
Dakujem, pripadne potom doplnim skusenosti z praxe :)