Replasťačka
30.09.15,08:43
Sme odberateľmi tovaru z IČŠ a na faktúrach je dohodnuté skonto z dôvodu skoršej úhrady.
Podľa § 53 ods.1 zákona o DPH platí, že opravu základu dane vykoná platiteľ, čiže odberateľ, aj vtedy, keď nedostane doklad o oprave základu dane od dodávateľa do 30 dní , keď nastal dôvod jeho vyhotovenia podľa § 25 ods.1 zákona o DPH. Opravu základu dane vykoná v zdaňovacom období, v ktorom uplynul 30-ty deň .
Príklad: dôvod vyhotovenia dokladu o oprave - dobropisu nastal dňom úhrady 15.1.2015, keď boli splnené podmienky pre skonto. Z toho vyplýva, ak odberateľ nedostane do 14.2.2015 dobropis od dodávateľa, vykoná opravu za zdaňovacie obdobie február 2015 ( riadky DP -26, -27 a + 28 ) a tiež v KV DPH.
Mám asi problém, pretože opravu základu dane vykonám vždy dňom úhrady a nečakám 30 dní, pretože dodávateľ sa mi vyjadril, ale len telefonicky, že dobropisy nevystavujú do IČŠ.
Tak ja vystavujem doklad v mene dodávateľa. kde uvádzam názov a všetky identifikačné údaje dodávateľa, číslo pôvodnej faktúry a ako číslo opravnej faktúry uvádzam číslo 0, dátum dodania tovaru, dátum vystavenia došlej DF, dátum požadovanej úhrady a dátum skutočnej úhrady . Na každom takomto doklade uvádzam vetu ( so súhlasom dodávateľa, ale ten súhlas som dostala len po telefóne ), a menom zodpovednej osoby, ktorá mi povedala, že dobropis od nich nikdy nedostaneme. Teraz čítam zákon ešte raz a rozmýšľam, ako si mám vyložiť " do 30 dní ", môže to byť aj skôr tak, ako to robím ja ?
Môžem mať s týmto postupom problém pri kontrole ?
Musím urobiť dodatočné DP DPH a tiež aj dodatočné KV DPH ?
Alebo môžem postupovať aj tak, ako to robím ?
Ak má niekto čas, ďakujem za každú odpoveď.

Nemá nikto čas, prosím ?
KloferHladny
02.10.15,09:22
by ma zaujímalo, ako si zúčtujete tento "interný dobropis" Nebude od Vás dodávateľ vymáhať dlžné sumy o ktoré si ponížite nasledujúce úhrady. Ak nebude, o ktoré konkrétne záväzky znížite nasledujúcu platbu. Ako budete počítať úroky z omeškania (ak budete v omeškaní) Vy a ako dodávateľ ? Nebudete mať inú evidenciu úhrad ?? Tým som iba chcel naznačiť, že vystavenie dobropisu či už Vami alebo dodávateľom je nutné odsúhlasiť oboma stranami a to isté platí aj pri úhradách.
Consultix
02.10.15,09:59
Ako pise KloferHladny, vystavenie dobropisu jednou, ci druhou stranou musi byt niecim podlozene. Takztiez ako dane skonto musi byt niecim podlozene - alebo je to uvedene na samotnej fakture, alebo je to uvedene v (ramcovej) zmluve.
Vyraz "do 30 dni" znamena, ze musis pockat 30 dni a ked v uvedenej lehote nedostanes opravnu fakturu, vykonas opravu sam. Ak je ale relevantny dokument, ze dobropis nebude vystavovat na vysku skonta, tak som toho nazoru, ze je logicke, ze si opravu vykonas ku dnu uhrady. Nie som si ale stopercentne isty, ze to nie je v rozpore s 30-dnovou lehotou. V pripade kontroly byto podla mna preslo v tom pripade, ak by predmetom dohody o skonte je jednoznacne uvedena aj skutocnost, ze dodavatel opravnu fakturu nevystavuje a odberatel ma pravo vystavit fakturu v den uhrady a vo vyske aka zlava mu v zmsyle dohody o skonte vznikla.
Replasťačka
02.10.15,10:44
Dodávateľ uvádza na každej faktúre: platobné podmienky, kde je uvedené : úhrada do 45 dní odo dňa vystavenia faktúry, do 14 dní skonto 3 % a je na faktúre aj vyčíslené, takže skonto považujem ako zmluvne podložené. Uhrádzam o skonto menej a účtujem ho do cenových rozdielov. Ročne je to pri dodávkach dosť veľká suma, takže je v našom záujme dodržať platby do 14 dní.
Ďakujem Vám obom za pripomienky, pomohli.
Consultix
02.10.15,14:26
Ak je to tak, tak by som si dovolil ten opravny doklad vystavit hned pri zaplateni...