avv
30.09.15,09:02
Urobili sme zámennú zmluvu o nehnuteľnostiach, kde bolo 8 účastníkov (veľa spoluvlastníkov). Z katastra mi vytkli, že som nemal u všetkých účastníkov explicitne uvedené rodné meno: vrátane mužov a detí, ktorí meno nemenili.

V minulosti som už dával vklady do katastra, nikdy som pri sebe nemal uvedené "Malý, rod. Malý", a vždy to prešlo. Naposledy minulý rok, na tom istom úrade. V zákone je síce uvedené, že sa vyžaduje aj rodné meno, ale prax bola, že ak rodné meno je aj súčasné, neuvedie sa a predpokladá sa zhoda. Dotyčný na katastri potom uviedol, že sa to týka len žien (boli tam aj slobodné ženy).

Problém je, že jeden z účastníkov práve odcestoval na rok do zahraničia (N. Zéland), preto mám problém to napraviť. Je možné nejako úradníkovi vyargumentovať, aby netrval na uvedení rodných mien (inak je zmluva správna, tí, čo menili meno, ho majú uvedené). Keď som argumentoval inými zmluvami, povedal "u kolegu to mohlo prejsť ale u mňa určite nie".
Ing. Ľubomír Janoška
30.09.15,07:22
Rodné priezvisko fyzickej osoby je podľa § 8 Katastrálneho zákona súčasťou operátu - ak sa niektorý úradník rozhodne, že ho vynechá, poruší zákon.
:(
PS - dnes nie je až tak neobvyklé, keď muži preberajú priezviská od svojich manželiek
Mária27
30.09.15,08:28
Je to svojvôľa úradníkov - komu chcú to uznajú, niekomu nie. Už sa to riešilo aj na niekoľkých ich poradách, vytkol im to aj ústavný súd ako prílišný formalizmus. Mal by zastaviť konanie len v prípade, že je niečo nejasné či nezrozumiteľné - tú vetu však zo zákona vyhodili.
Kataster by mal byť len evidencia, iba v niektorých krajinách rozhoduje. U nás má veľkú rozhodovaciu moc - neguje aj rozhodnutia súdov a iných orgánov. Do zákona už nevedia čo napchať, aby mohli vytýkať chyby a zastavovať konania.
Určitým spôsobom to možno považovať nielen za svojvôľu ale až za korupciu.
avv
30.09.15,08:44
Ak im to ústavný súd vytkol, to by bol dobrý argument... Nevedeli by ste mi dať nejakú referenciu, kedy a kde im to vytkol?
avv
30.09.15,08:55
Povinné je aj rodné číslo, a kto ho nemá, neuvádza ho. Ja som doteraz chápal, že rodné priezvisko nemám, keď aj niekde bolo vo formulári také políčko, škrtol som ho.
avv
30.09.15,09:33
Našiel som tú zmienku v rozhodnutí najvyššieho súdu: http://www.supcourt.gov.sk/data/att/29079_subor.pdf. Píše sa tam: "Fakt, že neuvedenie rodného priezviska nemôže byť dôvodom pre nepovolenie vkladu akceptuje i samotný žalovaný [t.j. Katastrálny úrad], čo vyjadril v rámci svojho verejne publikovaného odporúčania pre podriadené správy katastra".

Toto "verejne dostupné odporúčanie" sa mi ale nepodarilo nájsť, to by som úradníkovi oplieskal o hlavu! Ale ďakujem za tip!
Ing. Ľubomír Janoška
30.09.15,10:53
Rodné priezvisko máme, ale nie sme zvyknutí používať ho. Osobne by mi nevadilo, keby sa musleo používať iba vtedy, keď sa nezhoduje s aktuálnym priezviskom - to by sa ale muselo takto naformulovať v zákone.
doktor23
24.11.15,00:27
Je to tu:
v zápise č. 1/07 z metodického dňa vedúcich oddelení zápisov konaného dňa 27.2.2007
uviedol, že „... Pri posudzovaní vkladových listín treba vychádzať z podstaty a obsahu a
nenástojiť na dopĺňaní maličkostí, nemajúcich vplyv na platnosť zmluvy, ako sú rodné
priezviská u mužov...“. I keď tento právny názor nie je pre správy katastra záväzný, tým, ţe
je dostupný na internetovej stránke katastrálneho úradu, môžu sa účastníci oprávnene
domnievať, že ide o názor relevantný.