marekgalabavy
30.09.15,09:11
Dobrý deň,

Minulý rok v septembri som nastúpil na VŠ (Ekonomická Univerzita v BA), postupne som však zistil, že to nie je pre mňa a rozhodol som sa ďalej v štúdiu nepokračovať. Cca. od začiatku novembra som prestal chodiť do školy. Nikomu som nič neoznamoval, nakoľko mi bolo poradené počkať na vyhodenie zo školy.

Očakával som, že ma vyhodia na polrok. No žiaden papier o vyhodení zo štúdia mi neprišiel. Čakal som ďalej, ale ani koncom júna mi nič neprišlo. Teraz je koniec septembra a do tohto dňa som nedostal žiadne oznámenie o vyhodení zo štúdia. Dokonca som sa skúsil prihlásiť do Akademického informačného systému a stále tam figurujem ako študent.

Má VŠ zákonnú povinnosť poslať papier o vyhodení zo štúdia? Vedeli by ste poradiť ako postupovať ďalej? Nerád by som sa dostal do nejakých komplikácií so zákonom kvôli zdravotnej a podobne.

Ďakujem
veronikasad
30.09.15,07:18
rodičia na teba poberali celý rok prídavok na dieťa aj daňový bonus ?
avalik
30.09.15,07:20
131/2002 Z. z.
Zákon o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov


§ 66
Iné skončenie štúdia
(1) Okrem riadneho skončenia štúdia sa štúdium skončí
a) zanechaním štúdia,
b) neskončením štúdia v termíne určenom podľa § 65 ods. 2,
c) vylúčením zo štúdia pre nesplnenie požiadaviek, ktoré vyplývajú zo študijného programu a zo študijného poriadku vysokej školy,
d) vylúčením zo štúdia podľa § 72 ods. 2 písm. c),
e) zrušením študijného programu podľa § 87 ods. 2, ak študent neprijme ponuku vysokej školy pokračovať v štúdiu iného študijného programu,
f) smrťou študenta.

(2) Dňom skončenia štúdia je
a) podľa odseku 1 písm. a) deň, keď bolo vysokej škole doručené písomné vyhlásenie študenta o zanechaní štúdia,
b) podľa odseku 1 písm. b) koniec akademického roka, v ktorom mal študent skončiť vysokoškolské štúdium,
c) podľa odseku 1 písm. c) a d) deň, keď rozhodnutie o vylúčení zo štúdia nadobudlo právoplatnosť,
d) podľa odseku 1 písm. e) deň, ku ktorému vysoká škola oznámila zrušenie študijného programu.

(3) Ak sa študent nedostaví na zápis do nasledujúceho obdobia štúdia alebo sa nedostaví po prerušení na opätovný zápis, vysoká škola písomne vyzve študenta na dostavenie sa k zápisu v lehote desiatich pracovných dní od doručenia tejto výzvy.

(4) Ak sa študent po doručení výzvy v určenej lehote k zápisu nedostaví a ani nepožiada o predĺženie tejto lehoty pre zdravotné dôvody, ktoré mu bránia dostaviť sa na zápis, deň, do ktorého sa mal študent zapísať do ďalšieho obdobia štúdia alebo v ktorom sa mal opätovne zapísať, sa považuje za deň, v ktorom študent zanechal štúdium.
kopretinka
30.09.15,07:38
to kto ti poradil čakať na vyhodenie? to nemáš ani toľko chochmesu,aby si oznámil,že končíš?
BXLmiami
30.09.15,07:47
Tiežvysokoškolák.A toto je dospelé a malo by sa starať o rodinu.
Ing. Ľubomír Janoška
30.09.15,07:56
Si plnoletý?
marekgalabavy
30.09.15,08:11
Ďakujem za odpovede. Ja som to bral ako samozrejmosť, že ma vyhodia a oznámia mi to, no som prekvapený že mi nič neposlali a neviem na čom som. Aj ja som urobil chybu, ale inštitúcia ako VŠ by mala mať nejaké postupy, nie? Napr. ma udivuje, prečo ma nevyzvali vrátiť isic, ktorý je platný do 09/2015. Celé mi je to nejaké divné, celé študíjne bolo aj počas zápisu či štúdia v úplnom chaose .
fortunka
30.09.15,08:14
Vyhodia ta, po zaciatku akademickeho roka, chodi papier zo studijneho oddelenia, nakolko sa nezapises na novy skolsky rok, resp. nemas splnene podmienky na postup (dostatok kreditov). Studijne maju chaos dost casto, ale mozes sa tam informovat aj ty a vypytat si doklad o vyluceni zo studia ;) Teraz pravdepodobne maju dost prace, ekdze robia vacsinou este rozvrhy:))

Pozn: TOTO platilo unas na UMB, ci to maju inak zauzivane v BA neviem :) Ale treba sa opytat na studijnom :))
Mila123
30.09.15,08:15
o akademickom roku je reč....
fortunka
30.09.15,08:16
hej akadamickeho ;) pardon...
fortunka
30.09.15,08:17
Este ma tak napadlo, ze uz tvoje vysledky mali mat zhodnotene davno a teda si mal byt vyluceny este pred zapisom ;)
BXLmiami
30.09.15,08:17
No,len dlhy nebude platiť študijné ale ty.Takže-kto platil za Teba zdravotné poistenie?Si si istý že nemáš tam pár stoviek dlhu?Poberali rodičia danový bonus a prídavky na študujúce dieťa?Nebudú to musieť vrátiť?Vitaj v dospelosti.
Ing. Ľubomír Janoška
30.09.15,11:02
Ak by si mal nejaké kredity na konci 1. semestra, tak by Ťa vyhodili až na konci 2. semestra.
Janiela
30.09.15,17:07
Na postúpenie do druhého semestra treba nejaký počet kreditov. Keď si prestal od začiatku novembra chodiť na prednášky, potom nemáš ani zápočty a o skúškach ani nehovorím. Volala by som študijné, mohlo sa stať, že nedopatrením na teba zabudli. A možno nezabudli, zaslali vylúčenie, nikto neprevzal a list sa vrátil. I to je možné. Pozri ešte do aisu ,či tam nemáš ukončenie.
monika1991
01.10.15,15:42
marekgalabavy
05.10.15,10:09
Zdravím, bol som na študijnom ako ste povedali a bolo mi povedané, že dekréty o vyhodení len teraz pripravujú a mali by byť zaslané v najbližších týždňoch. Dali mi však potvrdenie o tom, že som študoval v minulom akademickom roku, stačí mi to na zaregistrovanie sa v evidencii nedobrovoľne nezamestnaných, alebo potrebujem aj dekét o ukončení? Ďakujem za odpoveď.
alaya1
06.10.15,18:40
" Janiela (30.09.15 20:07) Na postúpenie do druhého semestra" - opravim, nie semestra, ale rocnika.