Soňula
01.10.15,12:39
SZČO účtujúca v PU ma na účte 491 sumu -120 000,. Táto suma vznikla pri prechode z JU na PU k 1.1.2013, ako rozdiel medzi účtami pasív a aktív. Je to dosť veľká suma, je nejaký spôsob to znížiť? Ďakujem.
EvaB
01.10.15,12:09
Pre správnu odpoveď je treba vedieť, odkiaľ si odpísala túto sumu. Záleží na tom, ako a odkiaľ SW interpretuje zostatky.
Ak z hlavnej knihy, potom zostatok je zvyčajne na strane Dal. Toto nie je problém, je to podobné ako základné imanie v sro. Znížiť to možno jednoducho vyplatením podnikateľovi.
Ak je to zo súvahy alebo zostatku účtu, je zostatok na strane MD. To je horšie, je to pohľadávka voči podnikateľovi, mal by to splatiť. Znamená to, že záväzky sú vyššie ako jeho majetok a dorovnáva sa to tou pohľadávkou voči nemu.
Consultix
01.10.15,20:12
Zmena z JU na PU bola od 2013, takze on mezditym mohol vygenerovat dalsi financny majetok, alebo ten premenit na zasoby, alebo dlhodoby majetok - mohol tym teda vytvarat svoje imanie, cim chcem naznacit, ze to nemusi nutne znamenat, ze jeho zavazky su vyssie ako jeho majetok.
Ale, ak by tomu tak bolo, tak musi podat dlznicky navrh na vyhlasenie konkurzu.
Soňula
02.10.15,08:54
Podľa mňa je to tá prvá možnosť. Napr. osobný nákup podnikateľa dávam na 491/221. Ale ako potom znížim vlastné imanie, jedine výberom z pokladne a tam až také veľké sumy nie su, aby sa to ako tak znižilo. Ako som písala, toto vlastné imanie sa riadne navýšilo pri tom prechode z JU do PU, aby sa tieto strany rovnali, bolo potrebné takto navýšiť vlastné imanie. Teraz nemám predstavu, ako to mám chápať, či ako pohľadávku voči podnikateľovi, alebo ako jeho osobný majetok v podnikaní? Prosím upresnite mi to. Ďakujem.
Consultix
02.10.15,11:10
Zostatok na ucte 491 vznika z dovodu ze v JU sa v podstate nerozlisuje pokladna SZCO a penazenka FO. Zivnostnik je jedna osoba, sleduje sa primarne danove hladisko nakladov/vynosov a prijmy/vydavky su pre urcenie zakladu dane nepodstatne. V pripade PU sa sleduje zostatok na uctoch 211/221, takze ak si podnikatel vyberie peniaze z pokladne na osobnu spotrebu, tak na rozdiel od JU (kde sa to v podstate neriesi) musi sa vysporiadat aj zostatok na ucte pokladne, resp. bankoveho uctu, ten sa vysporiada voci 491. Preto individualny ucet podnikatela. Pri zmene z JU na PU sa objavia vsetky doterajsie vybery na osobnu spotreby z JU. Ak ale podnikatel peniaze nie vyberal, ale vkladal, objavi sa tento zostatok na druhej strane 491.
Z uctovneho hladiska mozeme zostatok na 491 vnimat ako zavazok, alebo pohladavku, ale de jure sa o pohladavku, alebo zavazok nejedna, nakolko sam sebe nemoze byt dlzny a ani nemoze mat voci sebe samemu pohladavku.
Priklad: Pocas podnikania vkladal peniaze do firmy. Takyto vklad sa objavi na ucte 491 na strane DAL. Ma na tomto ucte pasivny zostatok, teda ako keby zavazok. Ak pocas dalsieho podnikania vytvori financne prostriedky, tieto si moze s firmy vybrat. v JU by to bola "osobna spotreba VNZD", v PU ale musime sledovat 211, takze vyber z pokladne pre seba zauctuje ako 491/211.
Soňula
02.10.15,11:48
ďakujem. Takže ten veľký zostatok na 491, nechám tak. Okrem 491/211 s tým nič nespravím?
veronikasad
02.10.15,11:56
mala vysoký(fiktívny) zostatok v pokladni pri prechode na PU, alebo v čom inom je hlavný problém ?
Consultix
02.10.15,15:11
491 je ucet, ktory moze mat aktivny, aj pasivny zostatok. Pises, ze tam mas -120tis EUR. Ale nepises na ktorej strane...
Consultix
02.10.15,15:13
Ak mas zostatok na strane MD, tak je to aktivny zostatok. Z hladiska posudzovania bonity pozitivne, ved lepsie mat majetok, ako cudzi zdroj (ak by bol zostatok na strane DAL). Preco je to vlastne nutne riesit?
Soňula
05.10.15,11:24
Keď pozerám na počiatočný účet súvahový, tá suma je na strane DAL. /Ako priznám sa, ako mám chápať účet 491? Je to len " info" o stave vlastného imania? Táto moja druhá otázka len tak na okraj./
Consultix
05.10.15,15:22
Takze je to pasivny zostatok a tym padom je to zdroj krytia.