misomiso
01.10.15,13:34
Tomuto celime po prvy raz, aj nasa uctovnicka je mierne bezradna, ocenim kazdu radu.

Pokial viem, tak ak zaplatime tovar na zaklade predfaktury, na konecnej fakture ma byt zaratana nasa platba, a teda konecna suma ma byt nula.

Nemci nam poslali proforma fakturu, a po zaplateni o tri mesiace poslali vyrobeny tovar s ostrou fakturou na plnu cenu. Tvrdia, ze to nevedia vystavit inak, co sa mi nezda. Moze byt takto ostra faktura vystavena (bez zapocitania nasej platby), ked uz tu proforma fakturu uctovnicka pred troma mesiacmi zauctovala?

Na tej ostrej fakture je este maly doplatok, ktoreho opodstatnenost nenamietame a nemame problem ho doplatit, ale to asi nic nemeni na tom zakladom probleme.

Diky vopred za pomoc.
Tweety
01.10.15,11:37
Proforma faktúra nie je účtovným dokladom, vystornovala by som ju. V účtovníctve má byť len úhrada vopred 314/221,(211). Zaúčtuj faktúru za dodanie, a k nej priraď zaplatenú zálohu.(321/314) Proforma faktúru vystornuj.
BrigitaTakáčová
01.10.15,12:01
proforma faktúra sa má len evidovať, nie účtovať.
správne účtovanie
314/221 - zaplatenie predfaktúry
5xx/321 - faktúra
321/314 - vysporiadanie faktúry
misomiso
01.10.15,12:07
Diky No a to vysporiadanie faktury bude O.K., ak tam bude znova plna cena, hoci uz prijali nasu platbu?
misomiso
01.10.15,12:08
Diky moc za odpoved, budem trocha diskutovat a oponovat. Nie ze by som nesuhlasil, ale chcem sa dopatrat pravdy.

Ak proforma nie je uctovnym dokladom, tak potom na zaklade coho posielam platbu z firemneho uctu? To ja mozem kedykolvek komukolvek poslat iba tak peniaze?

Napriklad poslem kamaratovi na ucet 200.000 EUR a ked pride o tri mesiace kontola z DU, poviem, to je zalohova platba, planujeme u nich nieco kupovat. Kde je v v akom zakone definovane, ako dlho moze trvat vyroba? To este aj po piatich rokoch mozem tvrdit, ze niekto pre nas nieco vyraba a ze to bola zaloha... nie? Nezda sa mi to velmi korektne.

Celkom by som privital, keby ste mi napisali, ako vy zvyknete vystavovat ostre faktury po platbe vopred a ake FA zvyknete prijmat od vasich dodavatelov z EU.
BrigitaTakáčová
01.10.15,12:24
áno. Keďže vy si ju viete vysporiadať a určite aj oni si ju vysporiadajú. Ja v tom problém nevidím
fortunka
01.10.15,14:17
Plati to co pisala Tweety, zo zahranicia dostavate proforma faktury to nie je danovy doklad! Iba podklad na platbu... oni nevystavuju nasledne fakturu na zalohu co robia niekedy firmy u nas, na tej je uz vycislena aj DPH, V tomto a IBA v tomto pripade pride riadna faktura k dodavke s nulovou hodnotou, resp. odoocitanou zalohou ( aj to je zam vzdy na zaklade akeho danoveho dokladu)

Cize proformu vyhodit, uctovat riadnu fakturu s dodavkou.

Ps: ak sa budes pytat ako to robime... presne takto, uz ani neviem akk dlho... z celej EU... Proforma vlastne ani v SR nie je danovy doklad, danovy doklad je az to co pride potom
fortunka
01.10.15,14:18
ak b ti prisla danova kontrola nebudu riesit ci si poslal kamaratovi 200tis pred 3 mesiacmi ale ci si mal riadne vypocitanu dan...+ budu chciet asi objednavku alebonieco podobne a. preveria si aj dodavatela ;)
evina
02.10.15,10:55
Zálohovú faktúru priložím k bankovému výpisu. Na ostrej faktúre by mal byť odpočet zálohy, ale práve u zahraničných dodávateľov je probém vybudovať taký rešpekt pred "faktúrou" ako u nás, a tak sa niekedy stane takýto problém, ale nemal by to byť problém pre Tvoju účtovníčku. .