amera
02.10.15,00:21
Našla som na porade-drak článok Z akých príjmov (mimo zamestnania) sa neplatia odvody? Konkrétne ma zaujala informácia o zmluvách podľa obchodného zákonika že sa zdaňujú podľa §8 odst.1 pis.a. tiež tá časť že sa nemusí podávať daňové priznanie do 5 násobku životného minima ale je to z roku 2009. Myslíte že to stále platí? lebo pri tých neustálych zmenách mám v tom chaos.

Jedná sa mi práve o zmluvu o dielo podľa o.z.. Potrebujem vyplatiť
fyzickej osobe a nechcem aby musela podávať daňové priznanie.Lebo v §8 odst.1 pis.a. sa spomína 500 € a dielo ktoré vytvoril má hodnotu viac ako 500 ale nepresahuje 5 násobok životného minima.
Consultix
02.10.15,14:33
Ak mas na mysli napriklad zmluvu o vykone funkcie konatela, tak aktualne pri pravidelnej odmene to podlieha vsetkym podstatnym odvodom ako v pripade zamestnanca (neplati UP a GP), pri nepravidelnej neplati ani PvN.
Z hladiska zdravotneho poistenia pri nizsich odmenach je lepsie ciastocny uvazok pri TPP, nakolko si moze uplatnit odpocitatelnu polozku (ak si to neuplatnuje inde).
amera
02.10.15,17:38
upravila som otázku
Consultix
03.10.15,12:14
Pri vztahu s FO nepodnikatelom sa nemozes riadit Obchodnym zakonnikom. Tie vztahy upravuje Obciansky zakonnik.