kuravesele
02.10.15,15:29
Belgická spoločnosť (platca DPH) vystavila FA SK platcovi dph na prepravu stroja z Bulharska do Slovenska. Na stroj vystavila dalšiu FA. Čiže stroj bol prepravený z Bulharska, ale faktúry sú vystavené na Belgického dodávateľa. Ide o klasický postup samozdanenia ako keby ten stroj išiel z Belgicka?
KloferHladny
05.10.15,08:50
TOVAR: Ide pravdepodobne o trojstranný obchod. Slovenská spoločnosť tam vystupuje ako druhý odberateľ. Daňová povinnosť sa uvádza na riadkoch 13. a 14. DPH(tovar) a odpočet tak, ako pri normálnom intrakomunitárnom nadobudnutí.
DOPRAVA: Ide o službu s prenosom daňovej povinnosti podľa § 69 - povinnosť sa uvádza na riadku 11. a 12. DPH. Odpočet sa uvádza na súčtovom riadku 21.
kuravesele
06.10.15,03:12
Ale ak ide o trojstranný obchod, nemal by byť na FA uvedený aj prvý odberateľ? A pýtala som sa nášho človeka, ktorý to objednával, tak vraj v BULHARSKU má tento dodováteľ pobočku "showroom", že to bolo iba zvezené z Bulharska. Tak teraz neviem.
KloferHladny
06.10.15,08:18
Prvý odberateľ je belgická spoločnosť. Ak majú oni tovar v Bulharsku a majú tam pobočku, potom stroj do Bulharska nejako dostali a v DPH mali vykázať nadobudnutie v Bulharsku. Ak urobíte normálny tuzemské samozdanenie, SR o peniaze nepríde. Problém má Belgický dodávateľ, pretože nemá doklady o preprave tovaru z Belgicka na Slovensko.
kuravesele
07.10.15,06:34
Tak asi naozaj pôjde o trojstranný obchod, lebo ešte som vylúštila na CMR VAT číslo Bulharského dodávateľa (je tam ich pečiatka s názvom firmy + číslo), a overila som to cez finančnú správu tak je platné. Len neviem, kedy vzniká daňová povinnosť tým pádom. Lebo FA vyhotovená 22.07.2015, stroj bol nám doručený 26.08.2015 a vychádzala som z toho, že daňová povinnosť mi vznikla : 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný. Môžem to dať teda na riadky 13 a 14 v mesiaci 09/2015? Či treba podať dodatočné za 08/2015?