loompi99
03.10.15,20:17
Dobrý deň,
chcel by som zistiť najvhodnejší sposob kúpy auta. Je toho na internete popísané aj vo fórach dosť, ale to čo ma zaujíma som nenašiel. Uvediem moj "status" a plus ďalšie potrebné info.
Mám SRO, ako FO som dobrovolne nezam. a PO konatel firmy.Nevznikla mi ešte povinnost byt platcom dph
nenakupujem/nepredavam tovar, som platený provízne ako predajca.
Konkretne sa zaujímam o manazerske auto 1-2rocne cena s DPH do 33000€.
Ako co najviac zefektivnit kupu auta, ak sa nechcem zbavovat svojich penazi?
tzn nemam zaujem kupovat auto v hotovosti ale na lizing/uver.
rozdiel pri 33tisicovom aute s dph a bez je okolo 5-6tisic eur, oplati sa mi kvoli tomu stat sa platcom dph?
Popripade ake procesy su s tym spojene a ake vyhody/nevyhody by vyplyvali v pripade kupy platcom dph a neplatcom?
budem rad za kazdu rozumnu radu,vdaka
Consultix
03.10.15,20:25
Byt platcom DPH sa Ti oplati v pripade, ak splnas vsetky nasledovne podmienky:
- tvoje odmeny nie su oslobodene od DPH, t.j. nejedna sa o financne/poistne sprostredkovanie
- tvoj odberatel je platca DPH, takze nevadi mu, ak svoje faktury navysis o DPH
- tvoj odberatel si neuplatnuje koeficient, alebo mu nevadi pripadne navysenie nakladov za tvoje sluzby.
Ak su splnene vsetky tri podmienky a stanes sa platcom DPH, tak si mozes uplatnit odpocet DPH z auta a svoje faktury navysis o DPH, z coho si zas odpocita DPH Tvoj odberatel.
Samozrejme nezabudaj, ze byt platcom DPH znamena navysenie nakladov na uctovnu evidenciu a nutbost uctovat pravidelne za kazdy mesiac.
Dav
04.10.15,11:23
Finančne v tomto jednom prípade áno. Celkovo- nie. Elektronická komunikácia, 1/4 ročné/mesačné povinnosti podávať DP DPH a KV. Ceny zvýšiť o DPH, alebo rozpočítať terajšiu cenu na Základ+DPH a DPH odvádzať štátu. Pri platení províziami nie je veľa možností, z čoho odpočítavať DPH v budúcnosti. Opravy auta, PHM. Stálo by za úvahu kúpiť auto ako občan a potom ho využívať na pracovné cesty a účtovať si paušál na ubehnuté km+spotrebované pohonné hmoty a ostať neplatiteľom DPH. Pri tom, či je vozidlo firemné alebo nie, zaváži úvaha - budú nutné opravy auta, finančne náročné - vtedy sa oplatí dať auto "na firmu" a opravy budú v nákladoch firmy. V opačnom prípade - súkromné+kilometrovné. Ďalej je tu ešte problém, ako bude využívané auto, či iba služobne, alebo aj na súkromné účely a v akom pomere, alebo či sa bude za používanie auta platiť, alebo bude nepeňažným príjmom konateľa. Ak je situácia : auto aj súkromné = kúpa na seba a neplatiteľ DPH a účtovať cesťáky.
Dáša_
04.10.15,13:37
a ešte by som pridala, ak raz bude auto predávať, tak odvádza DPH tiež....
karakul
04.10.15,16:20
... si myslím, že kvalifikovane odpovedať bez znalosti výšky príjmov za provízie sa nedá; všetko je to vlastne MD a DAL - koľko si odpočítam a porovnať s tým, koľko odvediem - samozrejme s výhľadom na najbližšie 3-4 roky.
Consultix
04.10.15,18:35
Ale ved nic neodvedie zo svojho. Vsak odvedie len tu DPH, ktore mu odberatel uhradi navyse...
Consultix
04.10.15,18:38
Ak raz bude auto predavat, tak pravdepodobne si bude kupovat dalsie... A zase na DPH len ziska...
Consultix
04.10.15,18:39
Ako novoregistrovany subjekt bude mesacny platitel.
Consultix
04.10.15,18:44
Doplnam este svoju argumentaciu tym, ze Ti vznikne narok na odpocet aj z ostatnych nakladov, ako napriklad PHL, telefon, pripadny najom atd...
To vsetko samozrejme za predpokladu, ze celkovo mas narok na odpocet v nadvaznosti na povinnost platit dan z pridanej hodnoty z dodanych tovarov a sluzieb.
Dav
05.10.15,03:47
A ešte je možné, že od neho budú vyžadovať zábezpeku na DPH. Na DPH by získal jedine vtedy, keby bol výrobca - nákup v tuzemsku a vývoz do zahraničia.
lacotinka
05.10.15,03:59
" Dav (Dnes 06:47) Na DPH by získal jedine vtedy, keby bol výrobca - nákup v tuzemsku a vývoz do zahraničia. "

A načo by bol kvôlivá tomu výrobcom ?
Nakúpiť tu a vyviezť von môžem aj ja :D :D
Dav
05.10.15,04:16
dobre, Milan, môžeš predávať do zahraničia, máš moje zvláštne povolenie :D
Consultix
05.10.15,04:37
A mne mozes zlozit zabezpeku :)
karakul
05.10.15,09:51
... no v prípade provízií nie som si tak istý - poznám prípady, kedy sa to odvádza zo sumy provízie; ale zmluvné podmienky zadávateľa nepoznám.
Consultix
05.10.15,10:20
Vychadzam z toho, ze mu vznika narok na proviziu v sume X eur. Kezde nie je platca, tak sa fakturuje X eur. Ak by bol platcom, tak by mal na tych X eur uplatnit DPH.
Mas pravdu, ze to moze byt zmluvne podchytene inak, ale to uz je potom velmi nevyhodna zmluva, a dava logiku len v priade, ak prijimatel sluzby (teda zaujemca v sprostredkovatelskom vztahu) nie je platom DPH, alebo nema narok na odpoceat a takymto sposobom si strazi naklady - na urok sprostredkovatela.
Ale ak by tomu bolo takto, tak nie je splnena podmienka, za predpokladu ktorej povazujem platcovstvo za vyhodne.