krason
04.10.15,20:35
Koľko platite rocne za tuto polozku za celý panelak t.j. za vas vchod ( vratane energie pre vytah)? Samozrejme poprosim aj počet bytov/pocet osob/, poschodi a stav vytahu, kedze tato polozka vstupuje do vypoctu. chcem to porovnat s nasou t.j. 1 vchod/ 2 schodiska s vytahom 6p/ 24 bytov/ cca 60 osob.
Cena za rok 1700 eur t.j. cca 70 eur na byt. Vytahy su stare ( v minulom roku). Mne sa zda, ze je to vela na 24 bytov.

Podotazka koľko stoji dnes cca m2 nájmu spolocneho priestoru?
buchač
04.10.15,18:42
Nezmyselná otázka....

Podotázka...čo dostaneš ako darček na Vianoce ?
krason
04.10.15,18:46
Nič necakam žijem súčasnosť
misoft
04.10.15,18:48
Tak je táto otázka potom zbytočná....
buchač
04.10.15,18:58
krason (Dnes 21:46) Nič necakam žijem súčasnosť
=========================
Tak si teda vytiahni výmer od bytu a pozri na tie kolonky.
Nie je tam iba jedna a všetky sú závislé na počte členov v domácnosti.
Paneláky majú síce SVB, no poväčšinou si každý vchod gazduje sám.
Bol som jeden čas ZVB a vždy som dostal detailnejšie vyúčtovanie len za svoj vchod a nie za komplet panelák.

Čo má stav výťahu spoločné s danou otázkou tiež nie je jasné.
Záleží zároveň aj od dodávateľa výťahov, ak sú nové. Staré potrebujú zasa neustálu údržbu.

Poodpoveď k poodotázke....nedá sa porovnávať (ak Ti ide iba o to) cena za prenájom spoločného priestoru v meste A alebo obci B.
sito
04.10.15,19:49
Píšeš výťahy, tak teda viac vchodov máte. To + znamená, že na obidve služby osvetlenie sp. pries., výťah máte len jedno odberné miesto, jeden elektromer v každom vchode, že? Výťah ako vyhradené technické zariadenie, musí byť vždy v perfektnom stave. Noo, musí, nemusí? Ak nie je, nemôže byť v prevádzke. Mate elektromer, ten nepustí! A je jedno koľko poschodí, koľko ľudí sa vozí, koľkí si osvietia a koľkí posvietia na to. Zaplatiť to musí dom, vchod, vchody v ktorých sú
elektromery.

Skôr ťa rozpočítanie nákladov trápi. No chcelo by určiť si nejaké percento na osvetlenie a ostatok na výťah. Určené percento rozpočítať na všetky osoby bývajúce vo vchode, osobomesiace vo vchode. Zbytok, len na osoby, osobomesiace, ktoré bývajú v bytoch s ktorými je služba výťah spojená s jeho užívaním.

Podotázka?

No, ako si ho spoluvlastníci vážia, cenia a ako sa s nájomcom dohodnú. Nájom je príjmom do FPÚaO. Ak sa dohodnú bezodplatne, aj tak môže byť. Ale, potom im za nájom nič nepribúda na FPÚaO.
lacotinka
04.10.15,20:06
nechce sa mi hľadať presnejšie, ale je to okolo 0,5 €/m2 podlahy
elektrina bez výťahov okolo 25 € na byt
(v elektrine by mal byť pomer silovej (kWh) 1 : 2 až 2,5 (ostatné platby) )

Stav výťahu je blbosť
- opravy sú z FO.
elmotor výťahu (35 ročný / dnešný tyristorový alebo triakový) má vplyv na spotrebu výťahu asi pod 1/4
krason
05.10.15,14:48
Ano prepac myslel som za vchod. uz som opravil otazku a vytah ako energiu za neho
nie opravy
krason
05.10.15,14:50
Ahoj trosku som updatoval otazku na viac info. myslel som vchod 6 p panelaku.
Ano nam platia do fondu, ale otazka je ci to nie je malo. Inak z tej sumy z najmu este spravca odobere dan z najmu a to sa mi tiez nezda..
krason
05.10.15,14:55
pre mna nie. uz som aktualizoval otazku :)
krason
05.10.15,14:59
Tak som napisal- dopisal v otazke, ktora je na zaciatku ze my platime za spolocne priestory cca 1700 eur rocne a to su 2 stare vytahy 6p panelak/ 2 schodika/ 24 bytov/ cca 30 osvetleni po 60w ziarovke). a mne sa to zda vela. Samozrejme, ze sadzba je vyssia , kedze tu sidlia firmy ale to neurobi 500 eur.
Chcem to proste len porovnat s inymi panelakmi. A pisem to preto, pretoze spolocny elektromer je v uzamknutom priestore a mam zvlastne podozrenie.
lacotinka
05.10.15,15:13
daj sken fa

či nemáte zbytočne veľké hlavné ističe
sito
05.10.15,16:25
70 €, aj by bolo.

K tomu fondu. Nie z nájmu z príjmu!

Jedine príjmy uvedené v bode a) sú zdanené priamo pred vkladom do fondu. prevažne v mzde vlastníka bytu. Ostatné? No máme také štátne ziadenie, ktoré ťahá peniaze do štátnej kasy kde môže, aby ich potom mohlo rozhadzovať, prípadne ukradnúť.

Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú

a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,

b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,

c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,

d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,

e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,

f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.