lenkamat
04.10.15,22:21
Výplatná páska dohodára vedeného na úrade práce a poberateľa dávky v HN.
Dohodár odpracoval v danom mesiaci 52 hodín. Odpracované dni 12. Prosím o radu, či takáto výplatná páska môže uzrieť svetlo sveta bez možnosti skontrolovať si jej správnosť. Je vôbec správne prepočítaná ? Hodinová mzda je 2,184 eur. Výplatná páska v prílohe.

Ďakujem za pomoc pri jej lúštení.
veronikasad
04.10.15,20:39
pýtaš sa ako mzdárka, ktorá si takúto pásku "vykúzlila" ?
- pracuje 1 hod. denne ? (na páske je 13 hod. píšeš že odpracoval 52)
- hodinová mzda - podla dohody 2,184, na páske je 4,89
- čo je cestovné ? (bol na pracovnej ceste? má náhrady dohodnuté v dohode pri jej podpise?)
- čo sú iné náhrady ?
lenkamat
05.10.15,06:13
nie...ja som ju nevykúzlila...som len priateľka toho dohodára. Ja sama som si vždy vedeľa z vlasntej pásky vždy vyčítať všetko potrebné kdekoľvek som robila. Takúto pásku som videla prvý krát a som s toho paf. Cestovné ani iné náhrady v zmluve uvedené nemá. Posiela vraj aj potvrdenie o príjme na UP aby neprešvihol max. výšku príjmu. Odpracované hodiny si zapisuje poctivo. Má však v zmluve uvedenú zvláštnu vetu. Zamestnávateľ môže pracovníkovi zvýšiť hodinovú odmenu, príp. celkovú odmenu určenú na výplatu podľa spokojnosti s prevedeným výkonom, čím mu zamestnanec dáva svojim podpisom na to súhlas. ...ale či to nejako súvisí s tým ...."ako" vyzerá tá výplatná páska...to neviem.
veronikasad
05.10.15,06:19
Formát výplatnej pásky je v poriadku, len evidencia pracovnej doby určite nie ... Do príjmu pri posudzovaní nároku na dávku v HN sa započítava 75 % príjmu dohodára, či tam zarátavajú aj cestovné a iné náhrady - neviem... Dávka bude len vo výške rozdielu medzi nárokom a 75 % príjmu ... O vysvetlenie spôsobu výpočtu nech požiada mzdárku zamestnávatela.
veronikasad
05.10.15,06:23
Inak, čistá mzda je "napasovaná" na počet skutočne odprac.hodín*hod.mzda v Dohoda. (52*2,184=113.57). Nelegálny spôsob krátenia odvodov a daní. "Tvorivosť" niektorých zamestnávatelov naozaj nepozná hranice ...
Soňa K
05.10.15,08:43
Treba sa priateľa spýtať, na akej sume sa dohodli so "šéfom". Keď si prerátaš 52 hodín s hodinovou mzdou 2,184 EUR, tak máš sumu 113,56, čo je v podstate to isté ako ČM na páske 113,58. Toľko aj naozaj dostal ? Tým, že mu dali časť mzdy do cestovného a iných náhrad /čo mu nahradili ? najlepšie so mzdárkou sa dohodnúť/, tak "ušetrili" aj preňho, aj pre firmu na odvodoch. Cesťák mu asi nejaký vyrobia. Tým, že mu vyrobili 1 hodinový pracovný deň, mu nemusia dávať stravenky. A tú vetu na zvyšovanie hodinovej odmeny tam majú práve na to, aby mu mohli vyrábať 1 hodinový pracovný deň a zároveň sa dostať na mzdu k výplate v takej výške, na akej sa s ním dohodli.
veronikasad
05.10.15,08:46
pri hodinovom pracovnom čase denne sa dá vyrobiť nejaký cesťák ?
Soňa K
05.10.15,08:54
Cestovné neznamená iba stravné, môžu ho niekam "poslať" jeho autom.
veronikasad
05.10.15,08:55
Za hodinu ani tým autom veľa nenajazdí ...
Soňa K
05.10.15,08:55
My tu aj tak môžeme len predpokladať, čo je vo veci. Musí sa opýtať tam, kde mu výplatu počítajú.
veronikasad
05.10.15,08:57
Súhlasím, svoj názor som napísala v komentári pod prvým príspevkom ...
Nemáš skúsenosť, ako je to so započítaním takéhoto príjmu pri dávke v HN ? Lebo ak ho uvádza na páske (aj keby to bolo pravdivé), pracovníčka UP sa asi nebude hrať a vyčleňovať ho z príjmu ...
Soňa K
05.10.15,10:26
Myslím si, že sa na dávku v HN posudzuje celý príjem aj s náhradami, ale to je len moja domnienka.