Petra145
05.10.15,09:09
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu skúsenejších. Podnikateľ (poskytujúci elektroinštalačné služby) nemá sklad a všetok nakúpený materiál ide okamžite do spotreby. Zásoby účtujeme spôsobom B. Avšak, vyskytol sa problém. Podnikateľ kúpil od dodávateľ materiálu trafostanicu, ktorej hodnota je cez 10 000 €. Trafostanica bola okamžite namontovaná odberateľovi, teda daná do spotreby. Keďže je ale jej hodnota vyššia ako 10 000 €, chcem sa spýtať ako zaúčtovať nákup tejto trafostanice. Môžem to dať rovno do spotreby, príp. ošetriť to v internej smernici?
kuravesele
05.10.15,07:14
Trafostanica je majetok
veronikasad
05.10.15,07:15
Trafostanica montovaná odberatelovi sa považuje ako materiál, účtuješ ako spotrebu materiálu, bez ohladu na výšku OC.
Tweety
05.10.15,07:15
Ale v tomto prípade nie jeho, takže ako majetok to nemôže účtovať.
Petra145
05.10.15,07:15
Ďakujem :)
Consultix
05.10.15,07:24
Ak uctujes sposobom B, tak nakup zasob (materialu, tovaru) uctujes priamo do nakladov (v PU na ucty 501, 504) a nespotrebovany material, nepredany tovar vysporiadas v ramci inventury koncom roka (teda oductujes z nakladovych uctov). Ak uctuje v PU, tak o nakladoch ma byt uctovane vtedy, ked z nich plynu vynosy. Takze ak kupil teraz material, ktory je uz namontovany (fyzicky uz nie je skladom), ale prace nebudu ukoncene do konca roka a nebude uctovat za ciastocne vykonane prace, t.j. v tomto roku mu nevzniknu vynosy, tak aj o nakladoch bude moct uctovat az buduci rok.
veronikasad
05.10.15,07:31
časové rozlíšenie v JU ?
Consultix
05.10.15,08:13
To obdobne som vymazal, ja som rozmyslal rychlejsie a dostal som sa az k ukonceniu podnikania a dodaneniu nepredanych zasob...
Ale ani to co som napisal nie je casove rozlisenie, ale casova suvislost ;) Nevzdam sa tak lahko :)
veronikasad
05.10.15,08:14
V PU súhlasím ...
karakul
05.10.15,10:05
citujem z ocenenej odpovede:
"...Ak uctuje v PU, tak o nakladoch ma byt uctovane vtedy, ked z nich plynu vynosy. Takze ak kupil teraz material, ktory je uz namontovany (fyzicky uz nie je skladom), ale prace nebudu ukoncene do konca roka a nebude uctovat za ciastocne vykonane prace, t.j. v tomto roku mu nevzniknu vynosy, tak aj o nakladoch bude moct uctovat az buduci rok."

... ak niečo nie je už fyzicky skladom, tak nie je prípustné účtovať o tom až na budúci rok. Do spotreby to vchádza nákupom (B) alebo výdajom (namontovaním u zákazníka). Samozrejme ak zákazka nie je ukončená do 31.12. postupovať podľa ustanovení o nedokončenej výrobe, resp. zákazkovej výrobe.
Consultix
05.10.15,14:26
Karakul mas samozrejme pravdu. Chcel som to az moc zjednodusit a zhrnut len podstatu - vysledkom bola nepresnost. Ale obavam sa, ze podla postupov postupuju mozno 2 z 10 malych podnikatelov. Vyrobne uctovnictvo by malo byt v kazdej firme, ktora riesi vyrobu, ale bohuzial vieme aka je skutocnost. Sup vsetko do nakladov a bude ako bude...