asator04
05.10.15,15:21
Dobry den, stal som sa konatelom spolocnosti s rucenim obmedzenym a spolocnost ma aktualny dlh voci dodavatelom 30 000 eur. Moze sa to nejak dotknut mojho majetku? Co mi moze hrozit ak som prevzal konatelstvo v takejto spolocnosti? Dakujem
Consultix
05.10.15,13:53
Nuz, ono to moze byt celkom vesele, ak majetok spolocnosti je nizsi ako 30.000,- EUR. Pozrime sa do Zakona o konkurze a restrukturalizacii:

§ 3
(3) Predlžený je ten, kto je povinný viesť účtovníctvo podľa osobitného predpisu,1) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2005/7/20150429#poznamky.poznamka-1) má viac ako jedného veriteľa a hodnota jeho záväzkov presahuje hodnotu jeho majetku.
Ak je spolocnost predlzena, musis v lehote 30 dni podat dlznicky navrh na vyhlasenie konkurzu:

§ 11 Návrh na vyhlásenie konkurzu
(2) Dlžník v predlžení je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu do 30 dní, od kedy sa dozvedel alebo sa pri zachovaní odbornej starostlivosti mohol dozvedieť o svojom predlžení. Túto povinnosť v mene dlžníka má rovnako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho orgánu dlžníka, likvidátor dlžníka a zákonný zástupca dlžníka.

Ak tak neucinis, tak Ti hrozi sankcia. A rovnako to hrozi aj predchadzajucim statutarom:


(4) Osobe, ktorá počas štyroch rokov pred začatím konkurzného konania vo funkcii štatutárneho orgánu alebo jeho člena, likvidátora alebo zákonného zástupcu dlžníka porušila povinnosť včas podať návrh na vyhlásenie konkurzu, vzniká vyhlásením konkurzu povinnosť zaplatiť v prospech všeobecnej podstaty sumu vo výške dlžníkovho základného imania zapísaného v príslušnom registri v čase, keď porušila povinnosť včas podať návrh na vyhlásenie konkurzu, najviac vo výške dvojnásobku minimálnej výšky základného imania obchodnej spoločnosti ustanovenej zákonom.3a) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2005/7/20150429#poznamky.poznamka-3a) Ak je takýchto osôb viac, v časti, v ktorej je ich povinnosť čo do výšky rovnaká, sú povinné plniť spoločne a nerozdielne. Tejto zodpovednosti sa zbaví ten, kto preukáže, že neporušil povinnosť včas podať návrh na vyhlásenie konkurzu alebo, že konal s odbornou starostlivosťou.
Ak teda ten dlh je uz starsi, tak aj Tvoji predchodcovia maju problem.

Vaznost situacie samozrejme nie je mozne odhadnut bez toho, aby sme poznali dalsie detaily. Ak sa jedna o firmu, ktora mesacne generuje stratu, je to problem, ktory treba riesit. Ak sa dlh nabaluje, tiez to treba riesit. Ak firma ma maly mesacny obrat, 5-6000 EUR, alebo generuje maly zisk tiez to nevyzera slubne. Na druhej strane, ak mate mesacny obrat 50000 eur a generujete z toho zisk, z coho sa to v kratkej dobe uhradi, tak to nikto potom nebude riesit, ved casom svoje zavazky zaplatite a nikto nebude mat skodu....