VERONIKA6
06.10.15,13:07
Zamestnanec pracoval od 6,30 do 16,00 hod. Odchod z domu na pracovisko si na cestovný príkaz uviedol o 5,15 /ničím nedokladoval - odviezol ho syn/ a príchod domov autobusom o 17,15 - dokladoval cestovným lístkom /býva pri autobusovej zástavke/ na cestovný príkaz uviedol 17,20. Napísal si diéty nad 12 hod., 6.30 EUR. Keby išiel ráno autobusom, autobus mu odchádza od domu o 5,35 hod., nemá nárok na diéty nad 12 hod. Ako by ste to poriešili? Ja som mu diéty uznala iba do 12 hod.
KEJKA
06.10.15,11:15
len pre istotu: pracoval na pracovisku, alebo bol na služobnej ceste?
Podmienky nástupu SC určuje nadriadený, v danom prípade by mal byť súhlas s použitím auta (aj ked ho odviezol syn). V takom prípade by mal nárok aj na cestovné náhrady-auto.
Vyúčtovanie schvaľuje nadriadený tiež. Podľa toho uznáš diéty, alebo mu ešte prirátaš náhrady za auto, resp. autobus.
Tweety
06.10.15,11:23
Cesta do a z práce nie je pracovnou cestou, teda nepatria za ňu diéty. Upresni lebo podľa znenia otázky nie je zrejmé, že ide o PC.
§ 2
Vymedzenie pojmov

(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.
VERONIKA6
06.10.15,11:27
Miesto výkonu práce má na firme, no robí na stavbe a preplácame im cestovné z miesta bydliska alebo sa vozia služobným autom. Cestovné sa prepláca na základe cestovných lístkov, súhlas na používanie súkromného vozidla nemal.
VERONIKA6
06.10.15,11:28
No je to okaté, že si odchod na pracovisko a príchod domov vypíše tak, aby mal nad 12 hod. Neurobil to prvýkrát.
VERONIKA6
06.10.15,11:41
Miesto výkonu práce v pracovnej zmluve má v sídle firmy. Sú to stavební robotníci, ktorí robia na rôznych stavbách v iných miestach ako je sídlo firmy a preto im platíme ako služobnú cestu, čiže z miesta bydliska odchod na stavbu a príchod zo stavby do miesta bydliska.
Tweety
06.10.15,11:43
tak, potom je to OK, PC
Tweety
06.10.15,11:46
ak mu nadriadený podpísal,potom mu CP takto preplať
VERONIKA6
06.10.15,11:49
Práve, že mi dal preveriť, prečo si to tak píše, ako vlastne chodí ráno do práce. Zamestnanec mi povedal, že chodí so synom autom. Len tie hodiny si vypíše tak, aby mal diéty nad 12 hod. A môžem mu vyplatiť cestovné do výšky cestovného autobusom aj bez dokladu?
KEJKA
06.10.15,11:50
áno
Chobot
07.10.15,07:06
Dôležitý je postoj jeho nadriadeného. Ten to dal preveriť tebe, teda alibisticky sa vyhol priamej konfrontácie s podriadeným. Takže treba to riešiť s tým zamestnancom. Teraz je to tvrdenie proti tvrdeniu, resp. jeho názor proti tvojmu. na tvojom mieste by som požadoval jednoznačný dôkaz, že kedy odchádza z domu (je na ňom, aký to bude, napr. nech na mobile nahrá video, kedy odchádza autom a nech v pozadí hraje rádio. Podľa pesničky si ľahko zistíš, o koľkej ju hrali). Osobne si myslím, že je hlúposť, že autom ide skôr, než autobusom. Ak ho nepredloží, bral by som ako smerodajný čas odchod toho autobusu. Ak bude zamestnanec namietať, nech ide za svojim nadriadeným. Ak mu to uzná, môžeš mu vyplatiť.

V konečnom dôsledku ide o sumu 2,10 EUR denne. Neviem, či chodí takto denne, alebo je to len sporadicky pár krát do mesiaca. Ale aj keby to bolo denne, tak mesačne je to niečo cez 40 EUR.


A k otázke: "A môžem mu vyplatiť cestovné do výšky cestovného autobusom aj bez dokladu?" - áno, pokiaľ mu takýto spôsob náhrady cestovného vopred schválil nadriadený.
VERONIKA6
07.10.15,07:12
Ďakujem.