promont maja
07.10.15,11:17
... potrebujem poradiť .. poprosím .. ak by niekto vedel poradiť ..

Daňovník/s.r.o. predáva byt nachádzajúci sa v jeho obchodnom majetku, na ktorom má zriadené záložné právo banka, s tým že tento záväzok vyplývajúci z tejto ťarchy ( zapísaná na LV) preberá na seba kupujúci. Ako by ste o tomto účtovali? .. mám na mysli to záložné právo ... obstarávacia cena bytu je napr. 100 ... záložné právo napr. 50 ... vystavená faktúra 311/641 o predaji bytu = 100? .. v kúpnej zmluve je predajná cena 100 s tým, že záväzok vo výške 50 vyplývajúci zo záložného práva banky uhradí banke kupujúci ..
Dav
07.10.15,09:48
Tých 50 - záložné právo - treba pozrieť, kde bolo naúčtovaných pôvodne - kontokorent, úver, či neostalo niečo nevypárované. Treba zistiť, či je tých 50 ešte reálna suma,ak nie, záložné právo upraviť na aktuálnu sumu a tak budú aj úhrady - banke, firme.
promont maja
07.10.15,10:11
.. Oli .. vďaka za radu .. neexistuje žiaden úver .. banka zriadila ťarchu ešte voči developerskej spoločnosti, ktorá jej mala dlh uhradiť = no developer dlh neuhradil aj napriek tomu, že peniažky od dnešného vlastníka dostal .. takto ostala na byte ťarcha vo forme záložného práva .. banka teraz žiada vlastníka bytu o vyplatenie dlhu, nakoľko developer je v konkurze ... následne vlastník našiel kupca, ktorý dlh banke uhradí (50) a zvyšok kúpnej ceny (50) predávajcemu ..

.. ako by si účtovala ..? .. myslím konkrétne .. ktoré účty? ... to záložné právo ... existuje len výzva od banky, v ktorej banka vyzýva vlastníka k úhrade dlhu za developera = záložnému právu ...
Dav
07.10.15,19:37
podľa mňa treba naúčtovať pohľadávku voči developerovi,účta popozerám zajtra, ak sa nikto dovtedy nevyjadrí
promont maja
08.10.15,04:49
... vďaka ... za pomoc .. zatiaľ som to celé zúčtovala 479-záväzok/záložné právo banka = nemám k dispozícii nič, mám len výzvu banky s oznámením, že má voči developerovi pohľadávku vo forme záložného práva, s tým že žiada vlastníka bytu o úhradu, inak dá byt do dražby + pohľadávku voči developerovi 378 dlhodobú ... čo si o tom myslíš? ... bude to takto postačovať? ...