Peter_S
02.06.06,13:15
Dobry den. neviete mi niekto poradit? S manzelkou sa rozvadzame a chceme sa dohodnut na vyzivnom a o rozdeleni majetku zmluvou o buducej zmluve. Mame vypracovat dve? Jednu na vyzivne ktoru prinesieme k rozvodovemu sudu a druhu az k sudu o rozdeleni majetku? Alebo staci jedna. aku ma mat formu. Musi byt zviazana? Overena? Aj svedkovia by mali byt? Nemate vzor. Dakujem.
mysimis
02.06.06,11:26
Ja som si pred rozvodom najprv zrušila bsm - samozrejme zmluvne a potom som pred súdom už nemusela skoro nič. Len súhlasiť s navrhnutým výživným.
elli
02.06.06,16:39
Zmluvne - predpokladam notarskou zapisnicou - je platne len do buducnosti. A oni potrebuju riesit minulost. Takze najcistejsie by bolo zrusenie BSM za trvania manzelstva sudom - je jedno, ci z dovodu podnikania jedneho z manzelov, alebo preto, ze dalsie trvanie BSM by odporovalo dobrym mravom (napr. preto, lebo spolu neziju a nevytvaraju spolocne hodnoty). Ale kym sa dockaju zrusenia BSM, budu aj 3x rozvedeni, ak sa na ostatnom dohodnut vedia....

Problem je, ze ak by sa zmluva o buducej zmluve nedodrzala, nie je mozne ju sudne vymahat - z dovodu, ze zmluva o rozdeleni majetku tvoriaceho BSM, ktora bola uzavreta za trvania manzelstva, obchadza zakon, a ako taka je neplatna.
Este stale, aj napriek vyssieuvedenej vyhrade, vsak moze v pripadnom spore o vyporiadanie BSM sluzit ako dokaz, ze manzelia sa takto dohodnut CHCELI, a ak chce niekto v neskorsom spore viac, je nenazraty ...

V kazdom pripade, nemiesala by som tie dve veci - vyzivne a majetok, uz len preto, aby sudca do toho nevrtal.
josh
03.06.06,14:47
Zmluvne - predpokladam notarskou zapisnicou - je platne len do buducnosti.
prave som dorazil zo skolenia, kde sudcovia najvyssieho sudu tvrdili, ze nevedia z coho kataster vychadza, ked nechce povolit zuzenie bsm do minulosti. obciansky zakonnik nic take nehovori.
rovnako to bolo az donedavna zakotvene v cechach v OZ, teraz po zmene je tam napisane, ze je to mozne do buducnosti aj do minulosti. A to len preto, aby to bolo jasne, v dovodovej sprave je pisane, ze to bolo mozne uz aj doteraz na zaklade rovnakeho ustanovenia ako u nas.
elli
04.06.06,14:31
prave som dorazil zo skolenia, kde sudcovia najvyssieho sudu tvrdili, ze nevedia z coho kataster vychadza, ked nechce povolit zuzenie bsm do minulosti. obciansky zakonnik nic take nehovori.
rovnako to bolo az donedavna zakotvene v cechach v OZ, teraz po zmene je tam napisane, ze je to mozne do buducnosti aj do minulosti. A to len preto, aby to bolo jasne, v dovodovej sprave je pisane, ze to bolo mozne uz aj doteraz na zaklade rovnakeho ustanovenia ako u nas.

Vyyyborne, dufam, ze tieto osvietenosti preniknu aj k nam, ked som to akutne potrebovala, ani jeden notar nechcel urobit NZ inak nez do buducnosti...
Peter_S
05.06.06,12:44
Problem je, ze ak by sa zmluva o buducej zmluve nedodrzala, nie je mozne ju sudne vymahat - z dovodu, ze zmluva o rozdeleni majetku tvoriaceho BSM, ktora bola uzavreta za trvania manzelstva, obchadza zakon, a ako taka je neplatna.
Este stale, aj napriek vyssieuvedenej vyhrade, vsak moze v pripadnom spore o vyporiadanie BSM sluzit ako dokaz, ze manzelia sa takto dohodnut CHCELI, a ak chce niekto v neskorsom spore viac, je nenazraty ...

V kazdom pripade, nemiesala by som tie dve veci - vyzivne a majetok, uz len preto, aby sudca do toho nevrtal.[/quote]

To znamena ze na rozvod mame mat vypracovanu dohodu o vyzivnom alebo staci za na rozvode povieme obaja rovnaku sumu a to im na rozvode staci?

Po rozvode ked na zaklade zmluvy o buducej zmluve urobime zmluvu tak ta je uz platna aj do minulosti? Alebo ako potom?
elli
05.06.06,13:45
Na rozvode staci povedat, na akej vyske vyzivneho ste sa dohodli, ak nebude neprimerane nizke, sud ju schvali. Netreba o tom ziadnu pisomnu zmluvu, pokial ste sa tak dohodli a chcete to dodrzat, tak naozaj staci vyhlasit ustne pred sudom, ked budete vypocuti. Ak je to ciastka zhodna s tym, co je uvedene v pisomnom navrhu na rozvod, sudca sa spyta iba protistrany, ci takuto vysku vyzivneho akceptuje, a pani zo socialneho (ktora na rozvode zastupuje ako kolizny opatrovnik deti), ci s tym suhlasi.

Po pravoplatnosti rozsudku o rozvode uzavriete pisomnu dohodu o vyporiadani BSM, ktora bude platna a ucinna dnom jej podpisania, ak nebude uvedene inak (teda napr. ak nebude "nadobuda ucinnost desiatym dnom po podpise..."). Do minulosti nie, lebo BSM zanika az pravoplatnostou rozsudku o rozvode.
Bacha na to - ak su predmetom vyporiadania aj nehnutelnosti, je treba, aby podpisy ucastnikov boli overene na matrike alebo u notara (v pocte 4 ks, ak su nehnutelnosti v jednej sprave katastra, ak nie, tak + 1 pre kazdu dotknutu spravu katastra).


Ale ak je pravda to, co pisal Josh, tak by stalo zato este pred rozvodom uzavriet dohodu o zuzeni rozsahu BSM u notara.