gamakatsu
07.10.15,14:54
Od zaciatku. V marci minuleho roka predajnu kde pracujem odkupila ina spolocnost. Zamestnanci sme boli dvaja. Novy majitel trval na tom, ze si necha len mna, pretoze ma svojho stareho zamestnanca ktory by mi pomahal kedze popri rozvoze tovaru by stihal byt 2dni v tyzdni v predajni. Platove podmienky som odsuhlasil take, ze 670EUR na ruku a na paske minimalna mzda. Zacali sme pracovat. Moj novy kolega velmi rychlo zacal na predajnu zabudat. Cize som bol sam a pracoval som 6dni v tyzdni. Na konci roku som si uvedomil ze dovolenku som necerpal. A to sa mi v novembri narodilo dieta. Bral som to tak, ze o to viac dovolenky budem mat dalsi rok. Lenze situacia sa este zhorsila. Kolega na predajnu uplne zabudol a ked som na neho zacal tlacit zobral si PN. Takze do predajne aj tak neprisiel. Vyplatnu pasku nikdy nedostal a vyplatu som si bral z trzby. Bez podpisu, bez potvrdenia... Po dlhej dobe som sa dostal ku kontaktu na nasu uctovnicku, od ktorej som chcel vyplatne pasky. Dostal som mzdovy list 2015. Zistil som ze ona ma poverenie len rozpisovat hodiny a dovolenku tak, aby to na konci roka sedelo. Evidenciu dochadzky a dovoleniek si mame robit sami. Tym padom som samozrejme prisiel aj o celu dovolenku 2014. Viem ze je to moja hlupost. Kolega je zase dlhodobo PN. Pravdepodobne do konca roku. Som uz psichycky vycerpany. K dnesnemu dnu mam odpracovanych 1620hodin za 2015. Chcem co najrychlejsie vypadnut. Lenze zamestnavatel pristupi len na 2mesacnu vypovednu lehotu. Kedze nahradu za nas nema. A prezit este do konca roka 6dni v tyzdni je uz nad moje sily. Ake mam moznosti?
taiko
07.10.15,13:18
nie som sice odbornik, a neviem, ci Ti nieco moze urobit, ak odides skor a nedodrzis vypovednu lehotu, ale podla toho co pises si myslim, ze Ty mas na neho podstatne viac ako on na Teba. Ak je pravda, co pises, Tvoj zamestnavatel klame Teba, klame urady a podvadza
Takze. Ak by sa mi dalo a nasiel by som si inu pracu, vypadol by som, co najskor.
gamakatsu
07.10.15,13:25
zdravim, on ma podla zakona v podstate narok na penaznu nahradu ak nedodrzim vypovednu lehotu. A tak isto aj moja nevycerpana dovolenka bude pase.
bjuty smis
07.10.15,13:33
PN......
a hned to začnú riešiť....
čas, aby ťa brali vážne si už prešvihol :))
gamakatsu
07.10.15,13:39
Viem ze som to mal riesit skor, ale mal som kopu inych starosti a stale som to odsuval a odsuval...
misoft
07.10.15,13:44
Ty máš však inú páku - Inšpektorát práce. A tí keď zistia, že si ani výplatné pásky nedostával, že zamestnávateľ vedie zavádzajúce záznamy o zamestnancoch, že ti dokonca ani nebol určený termín riadnej dovolenky - tak to skôr on bude sa zodpovedať podľa zákona.
Radšej ty sa kontaktuj na Inšpektorát práce a pekne im všetko popíš. A ak máš i dôkazy - predlož. Uvidíš to čóro-moro....
taiko
07.10.15,13:44
A ty mas narok na vyplatnu pasku, dovolenku, plat podla vyplatnej pasky, odvody atd atd.
O dovolenku ako pises si uz prisiel tak ci tak, kedze neexistuje evidencia.
Len panovi zamestnavatelovi, ci uctovnicke povedz, ze sa Ti to cele nezda a ze si to asi das overit na UPSVAR, ci IP a uvidis ti fukoty :)
Chobot
07.10.15,13:47
Nuž, nechal si to dôjsť dosť ďaleko. Teraz to už nenapravíš. Skončiť jedine tak, že podáš výpoveď a nájdeš si nejakú chorobu, s ktorou pôjdeš na PN (napr. psychické vyčerpanie, popíš nejaké symptómy ako nespavosť, hnačky, silné bolesti brucha a hlavy).

Aj tak ale čakaj problémy s ukončením PP. Možno sa o poslednú výplatu a preplatenie dovolenky budeš musieť súdiť. Ale aspoň nebudeš mať absenciu, neprídeš o zvyšok dovolenky a zamestnávateľ ti nemôže dať tú pokutu za nedodržanie výp. lehoty. Navyše budeš dostávať nemocenské - síce veľmi malé, lebo papierovo si mal len minimálnu mzdu, ale aj to je niečo. Snáď máš niečo našetrené, z čoho počas PNky vyžiješ.
gamakatsu
07.10.15,13:52
Chapem ze najjednoduchsie a asi aj najlepsie riesenie je ohlasit IP. Zamestnavtel nije slovak a ani tu nezije. On to ma asi aj na haku. Ked som s nim chcel naposledy hovorit, potreboval som tlmocnika.
gamakatsu
07.10.15,14:03
PN by nebol problem. Nasetrene nieco mam. Ale zostat doma do konca roku je drsne. Este 2-3tyzdne by som vydrzal. Ale radsej by som uz pracoval inde. Niesom typ cloveka co sa dokaze dlhodobo valat.
Chobot
07.10.15,17:29
Tak potom musíš vydržať 2 mesačnú výpovednú dobu.
lacotinka
08.10.15,08:55
Ak si preberal predajňu cez inventúru
urob inventúru aj teraz
urob z nej zápis
daj do zápisu , že si vyplácaš/vyčísli mzdu , starú dovolenku a nadčasy

pošli majiteľovi DOPORUČENE, že o cca 10-20 dní končíš
odchádzaš
komu máš dať kľúče
gamakatsu
08.10.15,08:59
Ako postupovat s IP? V com mi to realne pomoze? Chapem ze zacnu tlaky na zamestnavatela. Len s dovolenkou alebo nahradnym volnom mi asi nepomozu. Ak im samozrejme dam aj realnu dochadzku a ostatne podklady. Alebo sa mylim?
gamakatsu
08.10.15,09:58
velmi zaujimava rada. mozes mi to priblizit viac? hlavne ci je legalnost takeho aktu podlozena zakonom.
Chobot
08.10.15,10:16
IP ti nepomôže. Ty im nahlásiš porušovanie zákonníka práce, oni urobia vo firme kontrolu a ak sa porušenie ZP preukáže, dostane zamestnávateľ pokutu. A hotovo. Nikto sa nebude starať o to, či ti má alebo nemá vyplatiť dovolenku alebo náhradné voľno. Svoje nároky ťa odkážu vymáhať si súdnou cestou. IP nemá také kompetencie, aby prikázalo zamestnávateľovi, že vyplaťte zamestnancovi XXXX EUR.
SERVIS
08.10.15,10:24
nám pracovník zdrhol zo dňa na deň, už je na novom.. a nemáme žiadnu páku na neho, píšem mu zatiaľ absenciu.. pozri si prac. zmluvu ako tam máš vyriešené nedodržanie výpovednej doby.. ak nijako, tak adios.. nájdeš si novú prácu.
gamakatsu
08.10.15,10:34
mam tam ze zam.tel ma narok na moju priemernu mesacnu mzdu ak nedodrzim vyp. lehotu. To by ma az tak ale nehnevalo. Pochopil som to tak, ze ma narok na jednu moju mesacnu mzdu. Ak je vyp.lehota 2mes., ma narok zam.tel na 2moje mesacne mzdy? neviem si to spravne vylozit.
Tweety
08.10.15,10:36
No ak nezotrváš počas VD( 2 mes.), tak nedostaneš za ne mzdu, to je logické, veď neodpracuješ a ešte zaplatíš aj tzv. pokutu za nedodržanie VD
gamakatsu
08.10.15,11:39
To chapem. Moja teoria je ze ak pockam do napr 15teho kedy si beriem vyplatu. Vyplatu si zoberiem a nasledujuci den ma uz nikto neuvidi, tak zam.tel odo mna moze vymahat 1 moju priemernu mesacnu mzdu, aj ked do konca vypovednej lehoty este zostava 1 a1/2 mesiaca. Teoreticky...
Tweety
08.10.15,11:42
veĎ som napísala, že ju zaplatíš
gamakatsu
08.10.15,11:47
Presne tak som to aj chapal. Dlhe preverovanie skutocnosti, mozno udelena pokuta zamestnavatelovi. A zamestnanec sa moze obratit na sud. Je skoda ze niesu aj ine moznosti.
gamakatsu
08.10.15,11:50
Ano, len ja premyslam nad tym ze mzdu si beriem 670Eur, ale zamestnavatel odomna moze ziadat nahradu mzdy, len co mam priemer na paske. cize minimal.
Tweety
08.10.15,11:55
§ 62 ZP
(8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
Takže sa vyráta na dni VD, ktorú si neodpracoval.
gamakatsu
08.10.15,12:03
Ahaaa, takze ak pri nedodrzani 2mesacnej vypovednej lehoty su to 2mesacne mzdy. Zle som to chapal. V zmluve to mam sformulovane bez toho sucinu.
Konkretne: Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, má zamestnávateľ právo na peňažnú náhradu v sume priemerného mesačného zárobku zamestnanca za jeden mesiac.
kukučka
08.10.15,13:27
Ako dobre poznáš zamestnávateľa? Nad dohodou si nerozmýšľal? Veľký pozor si daj na odovzdanie tovaru, ale to ti už písali.
lacotinka
08.10.15,13:37
Na to netreba zákon, ale
vedieť prečítať PZ (a sofort aj ZP :D ) . nedal si
logiku
odvahu
lacotinka
08.10.15,13:45
(Dnes 14:42) veĎ som napísala, že ju zaplatíš
Ale dvacítka
prečo by ju platil

ako píše (fakt neviem na čo čaká do 15. :D = mal by si zohnať robotu a 2 dni pred nástupom do novej )
:
zoberie si výplatu za predošlý mesiac (aj za tých 15 dní ) / nadčasy a zvyšok tam , kam obyčajne
odovzdá kľúče proti podpisu
Ak ho z-ľ vyzve na zaplatenie za nedodržanie výpovednej lehoty, tak o tom bude rozmýšľať až potom (aj tak bude podľa min mzdy)
gamakatsu
09.10.15,06:17
Ukoncit PP dohodou neviem. Odovzdanie tovaru je v tomto pripade abstraktny pojem. Inventura sa sice spravit da, ale doteraz sme nemali ziaden tovar v evidencii. Cize tovar bol nakupeny za VOC+DPH, vypocital som MOC a dal na tovar cenovku. Tieto ceny MOC sa nikde nezapisuju, takze sa ani nedaju scitat. Viem len zistit za aku VOC sme tovar nakupili. Zisk na jednotlivych polozkach je individualny od 15% do 170%. Takze keby som aj spravil inventuru, nieje ju s cim porovnat.
gamakatsu
09.10.15,06:19
Tento system som nezaviedol ja, ale zamestnavatel.
lacotinka
09.10.15,06:22
veď stačí inventúra tovarová :
čoho a aké množstvo tam nechávaš :D
gamakatsu
09.10.15,06:29
hm... Tovar za cca 140tis. EUR a priemerna cena polozky cca 3EUR.
lacotinka
09.10.15,06:35
Rozumiem.
Nevieš to urobiť mojím štýlom.
Bojíš sa .
gamakatsu
09.10.15,06:37
Co je tvojim stylom? Poslat dpruceny list, odovzdat kluce a hotovo?
kukučka
09.10.15,09:14
No písal si, že sa so šéfom nedohovoríš, tak sa o peniazoch a štemploch "dohovor" s účtovníčkou. Urob ako myslíš, pochybujem, že ťa dajú na súd.
lacotinka
09.10.15,09:17
" gamakatsu (Dnes 09:37) Co je tvojim stylom? "

Zbytočne sa pýtaš.
Povaha a spôsoby sa nedajú naučiť.
Buď to v sebe máš, alebo NIE :D
gamakatsu
09.10.15,10:06
Chapem. Asi to v sebe naozaj nemam. Ja sa skor snazim byt cestny a slusny.
Ingrid Ondruskova
09.10.15,10:09
Panebože nechcem vidieť ich /tej firmy/ účtovníctvo!!! Také niečo, že príde mi tovar dám to na príjemku, čiže "účtovne na sklad" to nehovorí nič skladníkovi?? Alebo si aj vo funkcii skladníka a vlastne to nerobíš???
gamakatsu
09.10.15,10:17
Pred tym ako tuto predajnu odkupil terajsi majitel, som tovar prijmoval. Vzdy som si viedol evidenciu. Novy majitel ma svoj system. Ked som sa na to na zaciatku pytal, bolo mi povedane ze je to zbytocne, a ani do skladoveho hospodarstva nemam pristup ako admin. Len ako uzivatel. Takze viem len vytvorit cenovku, predat tovar, a urobit dennu uzavierku.
Ingrid Ondruskova
09.10.15,10:28
ahááá.......a účtovníčka firmy Ti vie poskytnúť dôveryhodnú inventúru??, tak či tak...raz odídeš a neviem si predstaviť ako odovzdáš sklad-predajňu...ale pokiaľ nemáš podpísanú hm.zodpovednosť, tak sa vzrušujem zbytočne....
gamakatsu
09.10.15,10:36
Co myslis tym doveryhodnu inventuru? Hmot.zodpovednost som nepodpisoval. Podpisal som len prac. zmluvu.
Ingrid Ondruskova
09.10.15,12:00
To je na dlhšie....ale budem stručná: obyčajne skladník nahadzuje príjemky aj výdajky, resp. predaj a malo by to krásne sadnúť účtovne oproti reálnym skladovým zásobám...však to je aj pointa inventarizácie...pokiaľ sa u vás príjemky nenahadzujú alebo ich robí nejaký admin, tak aj jeho robota je spochybniteľná a za jeho "chyby" nemôžeš zodpovedať Ty...ale je nakoniec dobré, že nemáš hmotnú zodpovednosť, tak sa nemáš čoho báť....
gamakatsu
09.10.15,12:08
Pred tym som to ako veduci prevadzky nahadzoval. A to mi vzdy sedel pocet pri porovnani s evidenciou v pocitaci. Teraz na to pravomoc nemam. Som len predajca. Admin je majitel.
lacotinka
09.10.15,15:57
"" gamakatsu (Dnes 13:06) Chapem. Asi to v sebe naozaj nemam. Ja sa skor snazim byt cestny a slusny. ""

- šag to aj ja
- a niekedy aj prispôsobivý (aby mi rozumeli)
- len mi to občas nevyjde
lacotinka
09.10.15,16:04
"" gamakatsu (Dnes 15:08) .. A to mi vzdy sedel pocet pri porovnani s evidenciou v pocitaci ""

Nema problema :D
- to som v TT robil majstra vo výrobe
- bola inventúra
- išla ku mne "úradnícka" komisia
( kontrolovala aj také mini samolepiace peničky (priemer okolo 5 mm / hrúbka okolo 2 mm) = drblí účtovníci :D)
- mrkol som im do "počítačovej " zostavy
- usmernil babu pri páse
- prišla komisia
A 10256 peničiek sedelo presne na kus :D :D :D