petrikamat
07.10.15,17:21
Prosim vas,manzela je policajt a chcel by ist na MD po tom ,ako ja nastupim do prace po vycerpani mojej MD (34tyzdnov),kedze mam vyssi prijem ako on.pytal sa personalistky,no ta tvrdi,ze moze ist na rodicovskej,ale dostavat bude Len standard 202,3 eura.ako je to prosim?
chandler
07.10.15,15:34
moze is na matersku, bude ju dostavat pol roka. dieta musi mat do troch rokoch, a musi byt zamestnany dva roky (tie iste podmienky ako ked si isla ty). rodicovska je az potom ked mu skonci materska. dost malo ludi o tom vie,dokonca ani v socialnej to nevie kazdy.
veronikasad
07.10.15,15:37
Takéto znenie zákona o soc.poistení (§ 49 odst. 2 písm.d)

d) otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,

som v zákone o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov nenašla.

§ 10 odst. 11 znie :
(11) Policajt alebo profesionálny vojak, ktorý prevzal dieťa do osobnej starostlivosti, je

a) otec dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,

b) otec dieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,

c) manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,

d) policajt alebo profesionálny vojak, ak sa osobne stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu o zverení dieťaťa do osobnej starostlivosti druhého rodiča.
veronikasad
07.10.15,15:38
Pozeral si zákon o socialnom zabezpečení policajtov a vojakov ? Ja som tam túto možnosť nenašla ...
petrikamat
07.10.15,15:47
Ved to...ze som ten zakon citala a lisi sa od obcianskeho,tak neviem
veronikasad
07.10.15,15:51
Skús sa informovať na ústredí (neviem kto presne dávky soc.zabezpečenia vojakov vypláca) ...
veronikasad
07.10.15,15:52
štandard = rodičovský príspevok ? Ak ano, ten môžeš poberať ty aj v súbehu s výkonom práce.
avalik
07.10.15,16:39
Ano, spravne, policajt, vojak ... a dalsi, na ktorych sa vztahuje zakon 328/2002 maju sluzit a nie sediet doma ... ak by to bolo rovnake ako v civile, vela mladych by vy..bavalo so systemom, preto takato moznost, ze sa dohodne s matkou a ostane doma na RD s poberanim materskeho vo vyske 70 % cisteho denneho sluzobneho platu v zakone nie je.
chandler
07.10.15,16:51
co to ma spolocne s policajtami? mozu mat vyhody ale nemozu im zobrat to na co maju iny narok. v zakone sa urcite nepise otec dietata pokial to nie jen nahodou policajt :)
veronikasad
07.10.15,17:05
Veru že má, asi si nečítal môj príspevok. Znenie odst.d), ktorý to umožňuje civilným zamestnancom, v zákone so sociálnom zabezpečení vojakov nenájdeš ...
avalik
07.10.15,17:56
Chandler ... 461/2003 Z. z.
Zákon o sociálnom poistení

§ 1

(3) Tento zákon sa nevzťahuje na príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície, colníkov1a) (ďalej len „policajt“), príslušníkov ozbrojených síl, ktorí vykonávajú profesionálnu službu v ozbrojených silách2) (ďalej len „profesionálny vojak“), a vojakov, ktorí sa počas výkonu vojenskej služby v ozbrojených silách štúdiom alebo výcvikom pripravovali na výkon profesionálnej služby v ozbrojených silách3) (ďalej len „vojak prípravnej služby“), ak tento zákon neustanovuje inak.

Pre nich plati 328/2002 Z. z. Zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov
chandler
07.10.15,18:24
tak potom sa ospravedlnujem za definormacie, som nevedel ze maju vlastny zakon o socialnom poisteni.
avalik
07.10.15,20:09
Toto je odpoved, nie komentar :)