larossa
07.10.15,17:25
1.dedko zomrel, dom aj pozemok vlastnil len on, aj ked bol postaveny pocas manzelstva, na aku cast domu ma narok babka, ak ma 4deti?
2. mozu byt deti, ktore o dedka nejavili zaujem niekolko rokov a ani ho nevideli (mal 91 a starala sa o nich len moja mama- nakupy, dr....) nejako vylucene z dedicskeho konania? je mozne, ak by mama preukazala, ze cele roky za nimi cestovala, mala narok na uradu nejakych vydavkov spojenych so starostlivostou o dedka a babku? jednen stryko na pohreb neprisiel, druheho sme pracne zhanali- nevideli dedka a babku jeden cca 2roky, druhy vyse 5rokov,
nikto o babku ani nezavadil, nezaujimalo ich kam pojde, co oblecie- vsetko zhorelo, mali by sa financne podielat aj na starostlivosti o babku, kedze su jej deti? ci vsetko co mama babke kupi je len jej dobra vola, kedze babka nema ziadne peniaze- aj tie zhoreli, nema ani doklady- rodny list, OP... ostalo jej len tielko co v nom spala :(
3. vsetky naklady spojene s pohrebom a karom si moze mama narokovat v dedicskom konani? ak ma blocky? je mozne zahrnut do toho aj cestovne naklady- benzin, je to dost daleko.
4. nakolko dedko zomrel pri poziari a cele prizemie domu vyhorelo, mozeme si narokovat aj naklady na vypratanie po poziari alebo to mame dat vypratat firme na fakturu? moze to byt aj bratova firma? kedze je potrebne dom nejako zabezpecit pred vandalmi a zimou.
5. dedko ma lvkladnu knizku, myslim, ze bol jej vylucnym majitelom, neviem to iste, ale viem, ze mama mala k nej dispozicne pravo, dedi sa VK rovnym dielom medzi babku a jej deti, aj napriek tomu, ze to boli spolocne uspory dedka a babky? alebo ma na nu narok len babka? dedo si totiz myslel, ze ak ma mama dispozicne pravo, takjej ostanu vsetky peniaze, za to ze sa stara, nedal si vysvetlit, ze to tak nie je..

dakujem za odpovede
arizona
07.10.15,18:23
1/ Troska zamotane,nepozneme blizsie fakty,ale asi sa bude dedit zo zakona :
Ak zosnulá osoba nenechala závet dedí sa zo zákona.
Ako prvé prichádzajú na rad deti, manželka alebo manžel zosnulého, ktorí dedia rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, získavajú dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti, dedia ich potomkovia. V prípade, ak manželstvo trvalo až do smrti jedného z manželov, najskôr sa vysporiadava bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) a až zvyšná polovica sa dedí medzi manželku a deti.

2/ak deti nevydedil...vid bod 1/

3/ naklady na pohreb a ostatne vydavky si moze narokovat a preplatit od dedicov na DK

4/ myslim, ze je to mozne,ale nie som si ista,ci v ramci DK. Snad niekto znalejsi doplni odpoved

5/ podla spravnosti by mali dedit vsetci,deti aj manzelka./babka moze skusit vybrat peniaze a zabudnut nahlasit do dedicstva.../
Mária27
07.10.15,18:39
Ak bol dom postavený počas manželstva, patrí do BSM = bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Tak isto úspory na vkladnej knižke uložené počas manželstva patria do BSM.

Z BSM sa pri dedení odráta polovica - tá patrí babke. Dedí sa druhá polovica, teda majetok dedka.
Dedičstvo sa rozdelí rovnakým dielom pre babku aj každé dieťa.

Zrejme sa mama bude starať aj o babku, nech jej potom babka zanechá majetok závetom.
larossa
07.10.15,20:24
dakujem :) ano bude sa dedit zo zakona, dedko si myslel, ze bude zit vecne a aj my ;-) preto nemal zavet, ani nikoho nevydedil
nemame vkladnu knizku, zhorela... len mama ma dispozicne pravo, babka nie
larossa
07.10.15,20:26
dakujem, len som sa potrebovala uistit, lebo nasa podarena rodinka uz rozdeluje majetky :-( len zabudli, ze sa treba postarat aj o 91rocnu babku, ktora na to tiez robila...