fifo1997
07.10.15,18:15
Ahoj poraďáci,
čítal som tu viac príspevkov k tejto téme a nezhoduje sa mi to s tým čo mi dnes povedali na sociálnej poisťovni. Mám 18r. syna s DMO na invalidnom vozíku, ktorý ešte študuje a bol som sa informovať o možnom doplatení dobrovolného poistenia za účelom zvýšenia OMB. Pani mi povedala, že sa to nedá, lebo je to zrušené od roku 2007. Tak neviem kde je pravda. Je ešte vôbec nejaká možnosť na zvýšenie OMB pri ID z mladosti ? Po posúdení a vypočítaní ID už predpokladám, že nič také asi nepôjde, ale ide to ešte pred podaním žiadosti ?
Ďakujem za odpoveď
misoft
07.10.15,19:24
veronikasad
07.10.15,19:30
S týmito odkazmi si mu moc nepomohol. Ide o špecifický prípad, kedy je zákonom o soc.poistení stanovená hodnota OMB. Či sa dá zvýšiť doplatením dobrovolného dôch.poistenia za nejaké obdobie zodpovedne odpovedať neviem. Snáď sa k tomu vyjadrí Janka Motyčková.
avalik
07.10.15,19:36
Suma invalidného dôchodku poistenca vo veku do 20 rokov, ktorý nezískal žiadne obdobie povinného dôchodkového poistenia, ale

- bol len dobrovoľne dôchodkovo poistený v rozsahu menej ako rok,
- získal obdobie dôchodkového poistenia len dodatočným zaplatením poistného na dôchodkové poistenie za obdobie kratšie ako jeden rok, alebo
- bol dobrovoľne dôchodkovo poistený a získal obdobie dôchodkového poistenia po dodatočnom zaplatení poistného na dôchodkové poistenie v celkovom rozsahu kratšom ako jeden rok,

sa s účinnosťou od 1. januára 2014 určí tak, že namiesto POMB sa použije osobný mzdový bod v hodnote 0,67.

Ak ide o vyššie uvedeného poistenca vo veku do 20 rokov, ktorého

- schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť poklesla o viac ako 70 %, suma invalidného dôchodku sa určí ako
0,67 x ODP x ADH

- schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť poklesla o viac ako 40 %, ale najviac 70 %, suma invalidného dôchodku sa určí ako
(0,67 x ODP x ADH) x miera poklesu %

Ref: http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s?set_subframe=

Doplnenie

Z dovodovej spravy k novele zakona o SP c. 338/2013, ucinnej od 1.1.2014

K bodu 13 (§ 73 sa dopĺňa ods. 5 a 6)

Navrhuje sa osobitný spôsob určenia sumy invalidného dôchodku u poistenca vo veku do 20 rokov, ktorý nevykonával zárobkovú činnosť, bol len dobrovoľne dôchodkovo poistený menej ako jeden rok alebo získal obdobie dôchodkového poistenia dodatočným zaplatením poistného (podľa § 142 ods. 3) za obdobie kratšie ako jeden rok. Navrhovaná zmena súvisí s negatívnymi skúsenosťami z aplikačnej praxe, kedy krátkodobým zaplatením poistného z vysokého vymeriavacieho základu vznikali neprimerané nároky.
veronikasad
07.10.15,19:38
čiže nedá sa zvýšiť OMB doplatením napr. za dobu štúdia z vyššieho VZ za obdobie viac ako jeden rok ?
avalik
07.10.15,19:45
Nemam to prepocitane, ale z vyssie uvedeneho mi vyplyva, ze je to mozne ale muselo by sa doplatit minimalne cely rok
veronikasad
07.10.15,19:46
doplnila som - za obdobie viac ako jeden rok.
veronikasad
07.10.15,19:48
Témy okolo možnosti doplatenia dôch.poistenia pri invalidite z mladosti sa objavujú častejšie, túto informáciu zo SP som na stránke SP prehliadla ...(že sa počíta z OMB 0,67 mi je známe, len to za tým "ale" v úvode som nevedela ...
avalik
07.10.15,20:02
Doplnila som odpoved