Kabaka123
08.10.15,10:18
Už ste sa s tými stretli? Ja som to ešte nezažila, iba minulú jeseň, prvý krát. A túto jeseň znova, Lienky sa nám tlačia do bytu, ale v húfoch... lezú po okne, po stenách... Nemôžeme ani vetrať, hneď ich máme dnu... Máte podobné problémy, skúsenosti? Čo robíte? Čitala som, že prehryzú aj sieťky na oknách.
ivka70
08.10.15,08:19
Slovensko trápi invázia lienok. Je sa čoho báť?
Najčastejšie si vyberajú domy a byty na dedinách v blízkosti prírody.

http://www.tvnoviny.sk/domace/1807070_slovensko-trapi-invazia-lienok-je-sa-coho-bat

Ako sa hmyzu zbaviť?

Majitelia by mali lienkam zabrániť, aby sa dostali dovnútra. Pomôcť by im mohli sieťky proti hmyzu. Parapetné dosky treba nastriekať čistiacim prostriedkom. Ak sa už červeno-čierny hmyz dostal do vašich domácnosti, vyneste ho von. Pokojne ho pomocou metličky pozametajte na lopatku a vyneste niekde do parku. Nemusíte sa obávať, že by ste im ublížili.
Ak ste už stratili trpezlivosť a nemáte čas cestovať s lienkami do prírody, v drogérii môžete kúpiť sprej proti hmyzu, ktorý vám pomôže ich zlikvidovať.
mondes
08.10.15,08:22
Presne to isté mám aj ja. Hrôza. Nemôžem ani vetrať, pretože sa tlačia dnu. Dokonca je ich plno medzi rámom okna.
erika45
08.10.15,08:43
fuha, tento rok ma osy otravovali a este aj na lienky sa mam pripravit?
BXLmiami
08.10.15,09:07
:-)))) no vidíte,jednoducho prisťahovalci robia bordel aj ked sú to lienky :-))
Tweety
08.10.15,09:09
nehádžte všetkých do jedného vreca :---
Letko
08.10.15,09:52
Lienky žerú vošky, takže je to ich veľké PLUS.
Kabaka123
08.10.15,10:19
ale nie tieto... ja mám rada lienky... ale začínam byť ich nepriateľ...
fortunka
08.10.15,10:27
Keby to boli normalne lienky, ale to nejake besne oranzove... milion bodkovane :D
Tweety
08.10.15,10:28
už aj lienky besnejú? ALe vážne, tiež máme na chate, chatičke dosť lienok.
Tweety
08.10.15,10:32
a nevšimla si si, že si aj Ty lienkou?
korela
08.10.15,10:53
My sme ich mali minulý rok, prijala som to ako milú záležitosť, keď sa mi usalašili v grupkách hore na okne. V zime sa rozchodili po izbe. Až kým som neprišla na to, že sú to iné lienky ako naše pôvodné. BXLmiami vložiila dobrý príspevok, len čo je pravda.
buchač
08.10.15,10:59
Nič nové...opakuje sa to každoročne cez babie leto.
Lienky si proste hľadajú zimovisko.

To prehryzenie sieťky ??? ...snáď sranduješ...
Peggynka
08.10.15,11:02
Ja mám tie oranžové (vraj ázijsky invázny druh),aj hryzú,celá južná stena je nimi posiata,keď svieti slnko.Ako liezli po vchodových dverách,tak popadali na zem a dostali sa do verandy...to už teda nie a striekla som na okno cobru a pozmetala z parapety.http://zivot.cas.sk/clanok/20205/nastahovali-sa-vam-do-bytu-invazne-azijske-lienky-mozu-zneprijemnit-zivot-najma-alergikom
Peggynka
08.10.15,11:04
Dostanú sa dnu cez vetracie otvory v plastových oknách a čakajú v žliabku.A hryzú :mee:
fortunka
08.10.15,11:14
my mame komplet dom olezeny z vonku... hadam milion... :D Ja som nic take v zivote nevidela.. minuly rok som mala par kusov na okne... ale toto... :D
fortunka
08.10.15,11:19
ja si kupim ten sprej veru :D
korela
08.10.15,12:55
Kabaka123
08.10.15,15:50
ja tiež...
Kabaka123
08.10.15,15:53
prehryzenie sieťky pozri tu

http://www.zdravie.sk/forum/1760719/ako-sa-zbavit-lienok/

Nám ani sieťky nepomohli, už ich dokonca aj rozožierajú, aby sa dostali dnu. V dvoch izbách aby som na leto menila znovu? A zas len na jednu sezonu? Drahý špás. Existuje na to spray?
Kabaka123
08.10.15,15:55
lienka mi je blízka... volám sa Lenka.... lienky mám rada, dala som si ju aj na narodeninovú pozvánku.... je mi totemom...ale tieto mutanty sú mojim nepriateľom... vyhlasujem im vojnu
Kabaka123
08.10.15,15:57
toto sú mutanty...
Peggynka
08.10.15,16:02
verkaz
09.10.15,18:39
predpovedajú, že bude tuhá zima. Ale to sa opakuje skoro každý rok
korela
10.10.15,17:53
arizona
11.10.15,07:21
Ludia sa stazuju na premnozene azijske lienky,na premnozene spanielske sliziaky,na premnozene muchy,komare,osy atd,atd.
Ja som o tych premnozenych lienkach zalozila temu uz pred 2. rokmi http://www.porada.sk/t196680-lienky-v-zahrade-pomocnici-alebo-hrozba.html

Ale preco k tomu dochadza stale castejsie? Lebo sa ruca tzv biologicky retazec ,"hmyz" ci ini skodcovia postupne stracaju prirodzenych nepriatelov...

Nielen na Porade,ale na celom nete sa daju najst tisicky tem,ako zlikvidovat krtkov,ktori nam nicia uhladne travniky,ako zlikvidovat jezkov,lebo nam robia neplechu na zahrade a vidia nasmu psovi,ako zlikvidovat vtactvo,lebo nam znecistuju nasu krasnu,drahu fasadu,ako zlikvidivat to, ci ono. Lebo ludom uz vadi vsetko zive okolo seba...takze to treba vyzabijat,ci uz manualne,alebo pomocou roznych dostupnych pripravkov,alebo postiekat nejakym jedom,ktory je taky toxicky, ze urcite zaberie.

Koruny velkych stromov,kde hniezdilo vtactvo,kde pod korou prezimovali mnohe druhy hmyzu, ludia pomaly nahradzaju tujami a zakrpatenymi druhmi okrasnych krikov,s ktorymi je co najmenej prace a samozrejme najlepsie su take, co nanarobia "bordel" na jesen svojimi opadanymi listami.

Zeleninu,ci ovocie samozrejme tiez radi postrekujeme jedmi,najlepsie je uz preventivne, pred objavenim "skodcov" a hned niekolko krat za rok. A biznis prekvita,lebo ludia hladaju pohodlne riesenia...

Takymto nesetrnym pristupom ludi mozeme aj v buducnosti ocakavat "nalety" roznych druhov hmyzu,premnozovanie sliziakov a pod.
V prirode ma vsetko svoj vyznam,len my ludia svojimi zasahmi chceme tu prirodu prisposobit sebe. Ale "priroda" sa neda oklamat...
osky
11.10.15,12:52
hahahaaaaaaaaa super,ale v podstate sedi-Vieden je zu spinava a pachnuca...