Minieee
08.10.15,18:56
1. Vie mi niekto laicky povedať či dátum účtovného prípadu je vlastne dátum dodania tovaru alebo datum vystavenia faktúry? 2. Faktúry sa tým pádom ukladajú (pred nahratím do programu) chronologicky podľa dátumu dodania tovaru?
Tweety
08.10.15,16:59
1. Dátum dodania je správne
2. V zásade áno.
Nandrolon
08.10.15,17:00
Datum zdanitelneho plnenia /platca dph/ je datum dodania tovaru alebo sluzby.
Faktura musi byt vystavena do 15 dni od datumu dodania...
U nehnutelnosti je datum uctovneho pripadu den dodania, alebo den zapisu do katastra - podla toho, co nastane skor...
Nandrolon
08.10.15,17:07
2-ka nie je spravne, ak hovorime o prijatych fakturach...
Tam sa v ciselnej rade rozne prelinaju mesiace tak, ako chodia do firmy na prislusne useky. Niektory usek to posunie skor, niektory neskor... A nie je mozne ani cakat, lebo uctovnictvo sa robi mesiac pozadu...
Tweety
08.10.15,17:08
preto je tam to v zásade
Tweety
08.10.15,17:10
ak tomu vedeniu účta, to sa má viesť priebežne, nie mesiac pozadu
Minieee
08.10.15,17:38
a ako by to malo byt spravne ak hovorime o prijatych fakturach?
Nandrolon
08.10.15,17:45
Zajtra budem na pc tak odpoviem...
kn-alka
08.10.15,18:28
Ja ako externý účtovník, čo sa dostane k dokladom len raz za mesiac (1-2 dni pred DPH :( ), zakladám faktúry podľa dátumu dodania.
Nandrolon
09.10.15,04:56
Takže odpoviem nasledovne: účtovníctvo /podvojné/ sa vedie priebežne, no aj tak je to vždy zhruba 20 dní "pozadu".
Predsa daňové priznanie u mesačného platcu DPH sa podáva k 25. dňu, takže kontrolný výkaz , predtým uzávierka sa robí zhruba k 20.-22. dňu za PREDCHÁDZAJÚCI mesiac.
Takže 20.10. robíš uzávierku 9.-tého mesiaca.
No a k tým faktúram. Faktúry zapisujem do systému a účtujem tak, ako prídu, takže NIE JE TECHNICKY MOŽNÉ dodržať číselnú radu aj v rámci mesiacov. Mesiace sa jednoznačne prelínajú.
Napr. 10.10. mi príjde faktúra so zdanitelným plnením 5.10.. a pridelím jej číslo 50, ale 14.10. mi príjde faktúra so zdanitelným plnením 30.9. takže bude mať číslo 51.
Samozrejme tých faktúr sú desiatky. Možno niekto napíše že môžem čakať, lenže ani to nie je dobrý nápad, nakoľko tá z 5.10. bude mať úhradu 6.10. a tá z 30.9. bude mať úhradu o 3 mesiace...
Ester plus
09.10.15,07:18
Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je napríklad deň splnenia dodávky.
V praxi častým problémom je stanoviť „deň splnenia dodávky“,nakoľko postupy účtovania deň splnenia dodávky nedefinujú. Preto pri stanovení dňa splnenia dodávky je potrebné vychádzať z iných právnych predpisov, ktoré deň splnenia dodávky definujú (napr. z Obchodného zákonníka), napr. dňom splnenia dodávky je deň odovzdania tovaru kupujúcemu alebo prvému prepravcovi, alebo pôjde o deň prevzatia dodávky u kupujúceho, prípadne deň splnenia dodávky sa určí v zmluve po dohode medzi kupujúcim a predávajúcim.
ivetal
14.10.15,08:33
Ja uvádzam dátum účtovného prípadu pri prijatých faktúrach dátum keď mám už aj faktúru napr. balík s tovarom príde 15.10 a na faktúre je uvedený dátum dodania 13.10.. Do dph a Kv vstupuje dátum 13.10. a účtovného prípadu 15.10. Môže byť?
Nandrolon
14.10.15,08:45
Viem čo myslíš, ale ja píšem že je normálne ak sa číselná rada prelína, teda faktúra číslo 120 je na 343 účtovaná v 9. mesiaci a faktúra 125 je na 343 účtovaná v 8. mesiaci...
Ešte dotaz k tvojim dátumom... je to v jednom mesiaci, takže je to defakto jedno, ale dátum účtovného prípadu je zhodný s dátumom dodania tovaru, dátum "prijatia faktúry" je už zase iný dátum, ktorý rozhoduje o tom, do akého mesiaca pôjde DPH. Ak príjde faktúra s dátumom dodania 8/2015 v 11/2015 tak pochopiteľne tento dátum je dôležitý aby som si mohol aj neskoršie uplatniť DPH /keďže som nemal faktúru...
ivetal
14.10.15,09:13
Len si myslím, že keď má účto zodpovedať skutočnosti, tak nemôžem mať účtovný prípad ešte predtým ako mám tovar aj faktúru /konkrétne ten prípad keď je zasielaný balík a oboje mám až 15.10. aj keď dodávateľ dodal tovar už 13.10./. A mimochodom ako môže prísť faktúra až v 11/2015 ak bol tovar dodaný 8/2015 - musí byť predsa faktúra vystavená do 15 dní. V mojom programe načítava do účtovneho denníka dátum prijatia faktúry a do kv a dph dátum dodania.
Nandrolon
14.10.15,09:27
Ak dodávateľ dodá tovar 13.10. tak dátum zdaniteľného plnenia je 13.10. a nie 15.10. ako uvádzaš ty.
Ak dodávateľ dodá tovar 15.10. tak nemôže faktúrovať zdaniteľné plnenie 13.10., nakoľko by to bolo neoprávnené faktúrovanie, nebola by dodržaná vecná správnosť.
Číselná rada ti predsa nemôže zapríčiniť, aby účto nezodpovedalo skutočnosti.
Veď v evidencii DPH ani v KV nemáš číselnú radu postupne, ale rôzne, dokonca viac číselných rád naraz, teda napr. réž. faktúry, investičné, materiálové a tak ďalej...
To, že na faktúre je dátum 13.10. a dodaný tovar bol až 15.10. je chyba dodávateľa, nemal čo faktúrovať!
Ty ale musíš do účtovníctva, KV, DPH uvádzať dátum z faktúry a nie že ho opravuješ aby ti to pasovalo logicky, lebo dodávateľ je blbec.
Za to zodpovedáš ty, ak nie je naplnená vecná stránka faktúry, treba ju vrátiť na opravu!
ivetal
14.10.15,09:31
Myslím, že sme sa vôbec nepochopili. Ja neriešim číselné rady ale dátum dodania. Prípad s dátumami 13. a 15.10. som uvádzala keď dodávateľ posiela zásielku poštou. 13.10. vystaví faktúru a podá na pošte, nám príde tovar aj faktúra 15.10. Do KV a DPH dám 13.10. ako dátum dodania, ale dátum účtovného prípadu bude 15.10, lebo 13.10. som ešte nemala nič a teda nemohol vzniknúť prípad. To je všetko.
Nandrolon
14.10.15,09:48
OK. už som ťa pochopil.
Napíšem ale konkrétny príklad:
Investičná faktúra prijatá /pečiatka našej firmy/ 2.10.15,
Dátum dodania 30.9.15.
Účtovný zápis
042/321
343/321
- dátum zúčtovania vytlačí na likvidačnom lístku 30.9.2015 - ináč to ani nemôže byť.
Ak by sa táto faktúra stratila na pošte a vystavili by ju znovu, resp. poslali by jej opis 25.11.15, prišla by k nám 26.11.15 tak dátum zúčtovania by bol až v 11/2015, nakoľko to by bol prvý "otvorený mesiac"... Ak by sme ju dostali až 18.11.2015, dátum zúčtovania by bol 10/2015 - lebo ešte by sa pracovalo v 10. mesiaci.
PS: trochu sa to ale motá s tvojou dobierkou, pretože tam je ÚPLNE INÝ režim ako pri dodaní iným spôsobom.
Dobierku dokonca môže firma zaplatiť aj v hotovosti BEZ povinnosti registračnej pokladne...
karakul
14.10.15,10:07
... mne to pripadá ako otázka zo školskej úlohy... nevieme či ide o platcu DPH, či nie, je rozdiel, či niekto účtuje interne alebo dodávateľsky, rozdiely sú v účtovných programoch (najmä v tých jednoduchších), nevieme či nebola uhradená hodnota dodávky alebo služby predom (preto napr. konštatovania typu "To, že na faktúre je dátum 13.10. a dodaný tovar bol až 15.10. je chyba dodávateľa, nemal čo faktúrovať!" sú zavádzajúce a nepresné)...
Takže na takto položenú otázku odpoveď "v zásade" je akceptovateľná.
Nandrolon
14.10.15,10:16
Karakul, máš pravdu, motáme sa tu v neurčitých údajoch.
Lenže problém je, že sa tu rieši dobierka /čo sa priamo v zadaní nespomína, až v diskusii nižšie/, ktorá ide trochu ináč od klasických dodávateľských faktúr...
fortunka
14.10.15,12:21
Asi som divná, že si nekomplikujem život... faktúry účtujem a zaraďujem v podstate podľa dátumu vydania :D Ak nesedí presne dátum, nezblázdim sa ide ďalšia tak ako prišli... Do koloniek samozrejme vypíšem reálny deň dodanie tovaru/služby, prípadne daňovej povinnosti ak sa líšia. Vôbec sa nepozastavujem nad tým, že mi príde faktúra 15teho, ak bola vystavená pár dni vopred a pod. JEDINE AK je rozdiel v doručení taký, že mi vplýva na zdaňovacie obdobie (AK mi zábudlivci pošlú fa o mesiac a viac neskôr tak samozrejme zaúčtujem to k reálnemu dátumu a buď podávam dodatočnú DPH alebo to ide do daného obdobia)
Minieee
21.10.15,11:28
To sa tu pýta niekto iný. Mne išlo o to, že nahrávam FA v podniku (interne, ktorý je platca DPH, v programe HELIOS), Čakáme do cca 20 teho vždy v mesiaci, kvôli tomu aby interná účtovníčka mala DPH-čku v celku, a potom 20.tom dni si nazbierané faktúry uložím podľa dátumu dodania tovaru/služby a podľa toho ich nahadzujem do programu (dátum dodania = dátum účt. prípadu) a zvyšne prichádzajúce faktúry už potom tak ako prídu (ale tiež dátum účt. prípadu = dátum doručenia tovaru). A moja kolegyňa ich nahráva inak - t.j. do dátumu účt. prípadu nahráva dátum vystavenia faktúry. Tak preto sa pýtam, čo je správne...

priložila som aj hore obrázok....

btw väčšinou sú to faktúry, kde dodávky neboli uhradené vopred, ale niekedy je medzi nimi aj FA na dobierku alebo ostrá FA k predfaktúre.