klerak
08.10.15,22:26
jedna z našich spoločností by sa mala o 2 mesiace rozdělit na 2 spoločnosti.. povodná zanikne.. potrebujeme znalecký posudok a znalec si teraz uvedomil, že by potreboval účtovnú závierku ku 30.9.. v akém rozsahu je to dostačujúce? iba súvaha a výkaz ziskov? bez poznámok? treba robiť aj také veci ako opravné položky a pod.? je to iba pre posudok.. rozhodný deň bude 1.12.
Consultix
08.10.15,20:42
Tuto otazku by mal zodpovedat samotny znalec.
Ale som toho nazoru, ze Poznamky su plnohodnotnou sucastou, a velmi podstatnou sucastou uctovnej zavierky. V suvahe a vo vykaze su len surove cisla, podstata je predsa v poznamkach, takze k plnohodnotnemu a relevantnemu posudku su poznamky, alebo ina forma vysvetlujucej a upresnujucj dokumentacie nutna...
KEJKA
08.10.15,20:50
Treba sa spýtať znalca, zopár ich chcelo len výkazy. Následne napr. súpis DM a ďalšie informácie, ktoré sa už do Poznámok nedávajú. Takže odporúčam najskôr výkazy a vyčkať.
klerak
08.10.15,21:12
tie zoznamy / súpisy sa robily.., aby sa vedelo, aký majetok sa do akej spoločnosti z tých nových 2 prevede.. ako aj prehlad bankových účtov, pohľadávok, závazkov.. len neviem, prečo si až teraz vypýtal závierku, ktorú chce do zajtra.. neviem, čo v takej závierke može byť a čo nie.. je kopa účtov, ktoré v záveru roka všelijako preúčtováváme na iné účty, aby hen tie nemali ostatky.. a neviem, či to mám urobiť aj teraz.. či iba v tych výkazoch alebo aj naozaj v účtovníctve..
KEJKA
08.10.15,21:15
zákon o účtovníctve?
aj priebežná UZ je UZ, ktorá musí byť vecne správna, úplná...............
klerak
08.10.15,21:29
no hej, ale nemožem v účtovníctve jednorázove zobrať účty, ktoré sú rozúčtované, lebo sa na nich dialej účtuje a interným dokladom všetko z 111 preúčtovať na 119 napr.. nie? keď sa dál robia príjemky apod.. ku koncu roka je to iné.. alebo teda teraz to bude ku dňu predcházajúcému rozhodnému dňu.. ale teraz iba pre účely posudku? to prerobím ručne až vo finalnom výkaze..účtovná závierka..

účty, ktoré nesmú mať ostatok sú jasné.. si to fiktivne prevedem.. ale neviem, čo ostatné veci, ktoré v záveru roka robievame.. OP, rezervy, časové rozlišenie atp.. a hlavne čo s VH.. lebo daňové priznanie teraz nerobím.. tak možem zdanit ZD z účtovníctva, alebo by som si mal urobiť aj orientačně úpravu ZD?
KEJKA
08.10.15,21:35
je to na Tebe, čo je v Tvojich silách urobiť. A tiež by bolo vhodné sa opýtať znalca.
napr. 111 a 119 by som neriešila, ved to bude v jednom riadku
ale OP, odpisy, rezervy, ČR, NBO, inventúra-kontrola zostatkov, úplnosť zaúčtovania, DP podľa významnosti
klerak
08.10.15,21:54
aký je rozdiel medzi ČR a NBO? ak teda ide o časové rozlišenie a náklady budúcich období? čas. rozlišenie robím na mesačnej bázi, vždy pred DPH posudzujem.. odpisy sa tiež generujú mesačne..
Inventúra sa robí každý mesiac..aj teraz kvoli tým roznym súpisom..ale žial som nestihol odkontrolovat všetko..

to už tam nemožu byť po posudku žiadne zmeny? že si napr. všimnem že aha - tento zavazok odpíšem? tento preplatok zúčtujem? veď aj tak sa bude účtovníctvo do rozhodného dňa menit..

OP - posudzovať pohladávky a tovar teraz a pak to robiť o 2 mesiace opatovne?

DP podľa významosti - neni som si istý, čo myslíte?
KEJKA
09.10.15,06:36
nuž áno, ČR som napísala všeobecne, takže NBO je duplicita, podľa mňa treba nielen účtovať atuálne NBO, ale aj "zlikvidovať" staré - podľa situácie.
Zmeny môžu byť, ale odpis a podobne sa dá urobiť aj neskôr - v oktobri, decembri.
Je lepšie ak sa odovzdaná RUZ už nemení, bude potom chaos.
Áno - žiaľ, budeš niektoré veci robiť duplicitne.Významnosť si stanovuje UJ sama, pre niekoho 100e
pre iného 1000 a viac, ťažko radiť.