tebeco
09.10.15,07:46
danova povinnost vzniká dňom dodania služby, pri špedicii (pre zakaznika zabezpecim prepravu dopravcom, ktory potom prepravu fakturuje nam) je pri samozdaneni den vykladky alebo ked mame potvrdeny original CMR ? Vykladka bola napriklad 28.10.2015, faktura od dopravcu prisla 1.11.2015 kde je den zdanitelneho plnenia 28.10.2015 ale CMR dostaneme 12.11.2015 - vtedy sa zauctuje faktura a samozdani sa. Klientovi budeme fakturovat 12.11.2015 kedy je aj tento datum datumom zdanitelneho plnenia na vystavenej fakture od nas.
Je tento postup správny ? Alebo ako postupujete vy, kto pracuje v špedicke, poradite mi ??
monika.a
13.10.15,08:57
účtujem špedičku ale celkom nerozumiem tvojmu postupu, špedička si objedná dopravu pre zákazníka u dopravcu, dopravca pošle špedičke faktúru ku ktorej mi priloží CMR doklad, následne ja fakturujem zákazníkovi, ak vystavujem faktúru pre SK zákazníka, tak dátum vystavenia faktúry=dátum dodania služby (bez ohľadu na dátum vykládky uvedený na CMR doklade), ak fakturujem zahraničnému zákazníkovi tak dátum dodania na vystavenej faktúre je dátum vykládky uvedený na CMR doklade
lienka506
13.10.15,10:16
Aj ja učtujem tak ako monika.a
tina.mm
13.10.15,10:52
Aj ja účtujem presne takto.
tebeco
15.10.15,11:22
konkretne myslim došle faktury z EU, ci ich do kontrolneho vykazu davas podla dna vykladky resp. datumu danovej povinnosti na DF alebo podla datumu kedy dostanes CMR. Teda ci uctujes fakturu bez ohladu ci mas potvrdenu CMR alebo vratis fa a zauctujes az ked mas aj original CMR. Ked vystavujeme fa tak danova povinnost = datum vystavenia OF bez ohladu na datum vykladky. Myslim vseobecne, ci EU alebo SK. Lebo mame urcitu polemiku o tomto so sefom.
tebeco
15.10.15,11:24
suhlasim s vami, ale nesuhlasi so mnou moj sef lebo tvrdi ze VSETKY spedicky zauctuju doslu fa vtedy ked dostanu original CMR a tymto datumom vstupuje i do kontrolneho vykazu.. ja tvrdim ine :-) tak hladam argumenty aby som ho presvedcila.
monika.a
15.10.15,11:27
ale veĎ s každou faktúrou dostaneš ihneď aj CMR doklad nie? aspoň my to tak máme, neprijmem faktúru bez CMRky a do DPH ju dávam s dátumom dodania uvedenom na faktúre
monika.a
15.10.15,11:31
ak vystavuješ faktúru do zahraničia tak dátum dodania = dátum vykládky
tebeco
15.10.15,11:32
nedostaneme faktury aj s CMR, vtedy vratime fakturu, ale CMR dostanem napriklad v auguste (niekedy to trva aj 2 mesiace) a faktura ma datum dodania julovy.. DPH je uz davno podane. Takze by som mala dat dodatocne danove priznanie DPH
monika.a
15.10.15,11:36
no to je potom problém, keď nedostávate CMRky ihneĎ s faktúrou, lebo tým ti vzniká povinnosť podať DDP podľa mňa
tebeco
15.10.15,11:36
my uctujeme v SAPe, kde sa predchadzajuci mesiac vzdy okolo siedmeho nasledujuceho mesiaca uzavrie - uz potom nemozeme uctovat do prechadzajucich obdobi. A DP DPH i KV robim rucne :-)
monika.a
15.10.15,11:38
fúha tak to nezávidím....a k tej CMRke sa nedostaneš skôr? veď stačí ak by ti ju dopravca poslal napr. mailom ihneď po vykládke
tebeco
15.10.15,11:41
mať tak normalny softwer tak by to bolo jednoduchsie s DDP - ale v SAPe veru nie..
tebeco
15.10.15,11:42
nedostanem sa k CMR skor, lebo soferi su na cestach niekedy aj 2 tyzdne a vzdy sa caka na original. Teraz sa uvazuje ze sa to nejako pomeni, ale neverim tomu.
monika.a
15.10.15,11:47
v tom pripade by som zauctovala fakturu ked ti pride aj bez CMRky, a tu si iba dolozis k fakture dodatocne
tebeco
15.10.15,12:04
a prave to sef nedovolil. Pretoze sluzba nie je (podla neho) dodana, ked nie je CMR a preto neuznava tu fakturu a ani ju nezaplati. Podla neho je dodanie sluzby vtedy, ked dostaneme potvrdenu original CMR - vtedy sa zauctuje fa a vtedy do ide do DPH.