Haggy
09.10.15,09:07
Pred polrokom sme si kúpili dom. Nedávno sme zistili, že mali problém s vodou a boli vytopení. Nosná obývačková stena nám najskôr pukala a dnes už praská. Mám strach máme malé deti. Vidieť to nie je, lebo je nová fasáda, ale tá jedna stena sa zdá dutá. Z druhej strany máme kuchynskú linku a keď sme sa sťahovali bola v skrinkách cítiť pleseň. Čo robiť
lujza.j
09.10.15,07:26
Ze by statik..nato kuk urobil?!
Chobot
09.10.15,07:44
Ako lujza napísala, pozvať statika, alebo znalca v odbore stavebníctvo. Asi bude treba zhodiť omietku v časti, kde popisuješ, že je to duté. Treba zistiť, aké su praskliny na stenách a z čoho pochádzajú.

Nemyslím si, že by mal dom hneď padnúť, ale netreba to podceňovať.

Ešte podotázka - ako stará je tá stavba? Ak je to novostavba, tak to nebude nič nezvyčajného, že steny sadajú a praskajú. Ale veľké praskliny by nemali vznikať.
Ing. Ľubomír Janoška
09.10.15,08:13
Určite to chce statika alebo aspoň skúseného odborníka stavbára. Ak je nad prasklinou poctivý veniec, tak sa to dá ľahko opraviť, ale ak nie, tak je to na rekonštrukciu.
lacotinka
09.10.15,08:16
Pokiaľ "necvičia" základy ( pohne sa svah / otvorí sa nezasypaná pivnica), dom nepadne = nie je to hruška, že iba potrasieš rukou a padne
jslancik
09.10.15,08:35
ty pletieš hrušky s jablkami a očividne o tom veľa nevieš.
pleseň - nemá nič so statickým problémom. to cítiť v každom staršom neobývanom, a často aj v obývanom dome.
čo znamená "praskanie" a "pukanie". v spojení s tým, že "nič nevidieť", to evokuje zvuky. Starý dom má zvuky, ojojoj.
ak by to boli praskliny - napr. za linkou - treba zistiť, či to praská omietka, alebo samotný múr.
a vieš čo bude najlepšie? ako písali všetci ostatní - pozvať statika. Divím sa, že ste ho nepozvali pred kúpou, nech sa vyjadrí... Kvôli sto eurám za statický posudok máte možno existenčný problém s domom za pár desiatok tisíc eur. TO je slovenská šetriaca mentalita.
lacotinka
09.10.15,09:26
"" Dnes 11:35 jslancik
ty pletieš hrušky s jablkami a očividne o tom veľa nevieš. ""

Ak myslíš mňa, tak máš prevdu
veľa toho neviem

ale bol som 6 rokov investičák
videl som ako zakladali hlavice stĺpov
- výkop cca 2 metre
- pod tým ešte asi 2 m zeme
- pod tým asi 12 m štrkových naplavenín

na hlavicu šiel potom stĺp
naň strecha
a z oboch strán žeriavové dráhy
žeriavy iba 5 a 8 ton

takže ozaj toho veľa neviem

PS
Ale máličko možno viem :D
jslancik
09.10.15,09:32
nebuď vzťahovačný. keby som chcel reagovať na teba, tak by som reagoval na teba...
lacotinka
09.10.15,09:33
tak jo :D

(aj keď o hruškách som písal pred tebou IBA JA !!! )
pmajap
09.10.15,09:47
Je to asi dom v záplavovej oblasti, podľa toho čo píšeš, odstránila by som časť omietky nad základmi a pod vencom. Podľa šírky špáry budeš vedieť kde je pohyb, respektíve aká je miera poškodenia. Podľa nňa základy a vplyv spodnej tlakovej vody. A statik.