akrsjak
09.10.15,11:07
Niekedy, hlavne pred velkym publikom (100 ludi) mi pri prezentacii dojde dych a zacnem mat problem hovorit plynule, dycham plytko a obcas sa mi zamota aj hlava. Mate podobny problem? Ako to riesite? Je to neprijemne, lebo to je jedina vec pri prezentovani, ktora ma obmedzuje a neviem si snou dat rady.
lacotinka
09.10.15,09:19
Trénuj pred
menším publikom
kamarátmi
rodinou
zrkallom

PS
Začni zo spodu
Anika61
09.10.15,09:28
Je to vyvolané trémou a psychikou podvedome sa bojíš,že zlyháš a bojíš sa,že sa to zopakuje,prípadne že odpadneš''alebo nedokončíš prezentáciu.presne si vystihol/a/podstatu a to je to plytké dýchanie,preto,že dýchaš plytko a rýchlo,začne sa ti ''točiť hlava-do krvi sa ti dostáva viac kyslíka-hyperventiluješ...takže pred prezentáciou sa musíš dušene na ňu pripraviť -presvedčiť sám seba,že to zvládneš a nič ti nehrozí a sústredíš sa na dýchanie pomalé a pravidelné-pri rozprávaní urob zopár menších páuz ..dá sa to aj nacvičiť.
lacotinka
09.10.15,09:32
Je to vyvolané trémou a psychikou podvedome sa bojíš,že zlyháš a bojíš sa,že sa to zopakuje,prípadne že odpadneš''alebo nedokončíš prezentáciu.presne si vystihol/a/podstatu a to je to plytké dýchanie,preto,že dýchaš plytko a rýchlo,začne sa ti ''točiť hlava-do krvi sa ti dostáva viac kyslíka-hyperventiluješ...takže pred prezentáciou sa musíš dušene na ňu pripraviť -presvedčiť sám seba,že to zvládneš a nič ti nehrozí a sústredíš sa na dýchanie pomalé a pravidelné-dá sa to aj nacvičiť.

Len aby sa nesústredil až tak na dýchanie, že aj zabudne, že má aj rozprávať :D
Chobot
09.10.15,10:00
To sa stáva aj mne. Je to stres, nevieš dýchať. Keby som vedel, ako tomu predchádzať, bol by som aj ja rád. Ak som takto pri prezentácii v strese, pri konci už sa neviem ani nadýchnuť.

Riešim to tak, že si dám malú pauzu a napijem sa. Pár krát sa hlboko nadýchnem a pokračujem.
akrsjak
09.10.15,10:28
Ale ja viem ze to zvladnem, mavam putave a najlepsie prezentacie. To s tym dychom sa mi stalo raz a od vtedy sa stresujem ked idem prezentovat. Mensie publika mam kazdy den aj 2 krat, to mam zmaknute, cim vacsii pocet ludi, tym sa viac stresujem. Mam to teraz najblizsie pred 100 ludmi a na 30 minut.
kukučka
09.10.15,10:32
Napi sa čistej vody už pred prezentáciou a potom pi po dúškoch v krátkych intervaloch.
Obdivujem prednášajúcich, ktorí sú vtipní, kým sa obecenstvo smeje, majú čas sa nadýchnuť.
Tak mimo témy, ale veľmi zaujímavé video - v prostriedku na šedom pozadí, sú tam české titulky
http://www.osud.cz/jak-preprogramovat-mozek-za-21-dni
Anika61
09.10.15,10:38
Je to vyvolané trémou a psychikou podvedome sa bojíš,že zlyháš a bojíš sa,že sa to zopakuje,prípadne že odpadneš''alebo nedokončíš prezentáciu.presne si vystihol/a/podstatu a to je to plytké dýchanie,preto,že dýchaš plytko a rýchlo,začne sa ti ''točiť hlava-do krvi sa ti dostáva viac kyslíka-hyperventiluješ...takže pred prezentáciou sa musíš dušene na ňu pripraviť -presvedčiť sám seba,že to zvládneš a nič ti nehrozí a sústredíš sa na dýchanie pomalé a pravidelné-dá sa to aj nacvičiť.

Len aby sa nesústredil až tak na dýchanie, že aj zabudne, že má aj rozprávať :D
Ved som ani nemyslela,ze sa bude sustredovat 15 minut-staci zlomok sekundy aby si uvedomil ze ''zle''dycha:-) :-) a nepodliehat panike...
Peggynka
09.10.15,11:35
Pomohlo by ti,keby si sa naučil dýchať bránicou; to vedia napr. učitelia dychových nástrojov.(Môj muž sa márne snažil,aby ma to naučil,nepodarilo sa mu to :eek:,akonáhle som sa nesledovala,prešla som na plytké dýchanie).Ale ty vyskúšaj :)
misomiso
09.10.15,11:59
Pravdepodobne rozpravas prilis rychlo. Ked bude tvoj recovy prejav obsahovat zmeny tempa a pauzy na zaklade rozdeilov v dolezitosti obsahu, ktory prave hovoris, bude aj zaujimavejsi pre posluchacov, a sucasne nebudes mat problem s kyslikom.
bettylou
17.10.15,23:24
[QUOTE="akrsjak"]Ale ja viem ze to zvladnem, mavam putave a najlepsie prezentacie. To s tym dychom sa mi stalo raz a od vtedy sa stresujem ked idem prezentovat. Mensie publika mam kazdy den aj 2 krat, to mam zmaknute, cim vacsii pocet ludi, tym sa viac stresujem. Mam to teraz najblizsie pred 100 ludmi a na 30 minut.[/QUO

budú ťa mať na háku :D
akrsjak
18.10.15,06:19
Mal som nakoniec najlepšiu prezentáciu zo všetkých a bez problémov, to s tým dychom sa mi stalo iba raz, tak od vtedy nato myslím, snáď sa mi to z hlavy vymaže za pár rokov...
lacotinka
18.10.15,14:56
Napi sa čistej vody už pred prezentáciou a potom pi po dúškoch v krátkych intervaloch.
Obdivujem prednášajúcich, ktorí sú vtipní, kým sa obecenstvo smeje, majú čas sa nadýchnuť.
Tak mimo témy, ale veľmi zaujímavé video - v prostriedku na šedom pozadí, sú tam české titulky




To som dodržiaval.

Akurát som okrem vody mal filtrovaný burčák (a pre zmenu aj víno)

No ja som mal asi iba 14 minút
(aj to boli bývalí spolužiaci )

ale na nadýchnutie som mal spolu viac ako 2 minúty (tak sa rehotali)

pri mojej prezentácii :

Ako som prišiel o vodičák.
lacotinka
18.10.15,14:58
To sa stáva aj mne. Je to stres, nevieš dýchať. Keby som vedel, ako tomu predchádzať, bol by som aj ja rád. Ak som takto pri prezentácii v strese, pri konci už sa neviem ani nadýchnuť.

Riešim to tak, že si dám malú pauzu a napijem sa. Pár krát sa hlboko nadýchnem a pokračujem.



šag si rozmysli, čo teda :

- vieš

- nevieš

dýchať