majustek
09.10.15,12:23
Poberám rentu od r.2006.T.č.som nezamestnaná nemôžem si nájsť prácu zamestnávatelia by ma chceli zamestnať len s invalidným dôchodkom.Mám aj iné závažné ochorenia na koho sa má obrátiť keby som chcela si vybaviť inval.dôchodok
avalik
09.10.15,12:19
Súbeh invalidného dôchodku a úrazovej renty

Je možný súbeh poberania invalidného dôchodku a úrazovej renty? Ak áno za akých podmienok, ak nie z akého dôvodu?

Súbeh poberania invalidného dôchodku a úrazovej renty podľa zákona o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) je možný po splnení stanovených podmienok. Ak je poškodenému vyplácaná úrazová renta priznaná v zmysle § 88 zákona, v prípade priznania invalidného dôchodku zníži sa jej suma o sumu invalidného dôchodku priznaného po priznaní úrazovej renty (v súlade s ustanoveniami § 89).

Podľa § 89 ods. 2 zákona, ak sa poškodenému v čase priznania úrazovej renty vypláca invalidný dôchodok, zníži sa suma úrazovej renty určená podľa zákona o sociálnom poistení o sumu tohto dôchodku a úrazová renta sa vypláca v sume zníženej aj vtedy, ak zanikol nárok na výplatu dôchodkovej dávky. Na zníženie úrazovej renty podľa § 89 ods. 2 zákona je rozhodujúca suma dôchodku, na ktorú má poškodený nárok ku dňu priznania úrazovej renty, a ak bol uvedený dôchodok priznaný po priznaní úrazovej renty, rozhodujúca je suma dôchodku, na ktorú má nárok ku dňu jeho priznania (§ 89 ods. 3 zákona).

Ak Sociálna poisťovňa poskytuje poškodenému úrazovú rentu, na ktorú bola podľa zákona o sociálnom poistení prekvalifikovaná z náhrady za stratu na zárobku po skončení pracovnej neschopnosti (§ 272 ods. 3), potom aj v prípade, že po 31. decembri 2003 je poškodenému priznaný invalidný dôchodok, úrazovú rentu bude naďalej poberať v nezmenenej výške. Priznanie invalidného dôchodku v tomto prípade nemá vplyv na poberanie úrazovej renty a nemá vplyv ani na jej výšku.

Ing. Viera Kokavecová,
odbor úrazového poistenia,
Sociálna poisťovňa, ústredie
Peggynka
09.10.15,12:27
Tu si otvor...viac informácií...: http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s