AdrianaA
09.10.15,12:38
sro má z predchádzajúcich rokov zisky od 2004. Teraz posledný rok dosiahla stratu, ale zápisnica z VH znie, že sa strata uhradí z budúcich ziskov a že sa rozdelí zisk z rokov 2004 - 2007. Môže sa strata uhradiť z budúcich ziskov, keď má spoločnosť na účtoch nerozdelený zisk mnulých období ?
Tweety
09.10.15,10:41
Môže.
AdrianaA
09.10.15,10:57
tiež zdielam rovnaký názor. Veď pokiaľ nie je v spoločenskej zmluve uvedený presný postup na úhradu straty, tak sa VZ rozhoduje slobodne ako so ziskom naloží. Len som si overovala . Vďaka :)
Tweety
09.10.15,11:13
áno, VZ rozhoduje
Consultix
10.10.15,11:05
Nechcem byt rypavy, ale formulacia je trocha nestastna, musel som si to dvakrat precitat, kym mi dosla pointa :)
Podstatne je, v ramci rozhodovacej cinnosti VZ nie je priama suvislot mezdi neuhradenim straty z predchadzajuceho obdobia a rozdelenim zisku z rokov 2004-7. Su to dve nezavisle rozhodnutia:
- VZ sa rozhodne, ze strata z roku 2014 bude zatial neuhradena (preuctujeme na 429)
- VZ sa rozhodne, ze nerozdeleny zisk uctovany na 428 z rokov 2004-2007 sa rozdeli.
VZ nemoze dnes priamo rozhodnut v zneni, ze bude strata uhradene z buducich obdobi, nakolko by to bolo rozhodnutie, ktorej plnenie nie je zarucene. Treba sledovat logiku, ze ak sa nerozhodne o uhrade teraz, moze sa uhradit z neskorsih ziskov, alebo inym sposobom ustanovenym zakonom (napr. spolocnikmi).
Dovolil som si tuto litanut z dovodu, lebo zadanie otazky sa da vysvetit, ako keby sa VZ dopredu a priamo rozhodovalo o sposobe uhrady straty v buducnosti.
AdrianaA
12.10.15,08:02
Vdaka za odpoveď. Zápisnice sú dve. V jednej je schválenie UZ+ tá nešťastná formulácia úhrady straty a druhá o rozdelení časti zisku z rokov 2004-2007, kde je presne rozpísané za aký rok, koľko a komu. Takže navrhnem do budúcna inú formuláciu .
Consultix
12.10.15,08:07
Tak je vzdy lepsie, ked je to jednoznacne definovane:)