mattii
09.10.15,17:21
Sro, platca DPH kupi auto, no bude sa vyuzivt aj na sukromne ucely. Tj danovo si chce uznat 80 %, rovnako 80 % odpocet DPH. Kam sa zauctuje zvysnych 20 % hodnoty auta a kam zvysnych 20 % DPH? Prosim o radu. Dakujem
evuš
09.10.15,15:28
Na nedaňový náklad, 20% nákladov, i 20 DPH% bude pripočiteteľná položka
Pozor, treba krátiť všetky náklady ako STK, poistenie, daň z motorových vozidel, nákup pneu....
mattii
09.10.15,16:07
Cize 20 % DPH dam na ucet ostatnych nakladov? ucet 548?
evuš
09.10.15,16:10
áno, 20% nakladov i 20 % DPH
KEJKA
09.10.15,19:58
20 % nákladov na auto+20% odpisov ako nedaňový náklad na príslušné účty
511, 518, 501, 503 atp.
Ale 20% DPH, tú dávam do OC auta (neuznaná DPH, ktorá sa vzťahuje k majetku, patrí do OC - DM)

oprava:
tiež to dám do nákladov - nedaňových, účet 548
karakul
10.10.15,07:52
ad Kejka: "Ale 20% DPH, tú dávam do OC auta (neuznaná DPH, ktorá sa vzťahuje k majetku, patrí do OC - DM) "

uvedené je pre mňa novum; ak sa ale nad tým zamyslím, môže to byť akceptovateľné v prípade účtovných odpisov, ale nie daňových - veď tým pádom by som si transformoval časť nedaňových výdavkov späť do daňových...

na stránke FRSR ( https://podpora.financnasprava.sk/920606-Obstar%C3%A1vacia-cena ) sa píše, ktoré DPH je súčasťou obstarávacej ceny:

"Súčasťou obstarávacej ceny je aj DPH, a to
- u daňovníka, ktorý nie je platiteľom DPH
- u daňovníka, ktorý je platiteľom DPH a nemôže si ju odpočítať,
- u daňovníka, ktorý je platiteľom DPH a uplatňuje nárok na odpočet DPH koeficientom, a to časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu zákona o dani z príjmov (platné pre zdaňovacie obdobie 2014)
- u daňovníka, ktorý je platiteľom DPH a uplatňuje nárok na odpočet DPH koeficientom, a to časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty (platné od 1.1.2015) - daňovník sa už nemôže rozhodnúť časť neodpočítanej DPH pri hmotnom a nehmotnom majetku zahrnúť jednorazovo do daňových výdavkov."

Myslím si, že náš prípad nie je zaraditeľné ani do jednej z vyššie uvedených prípadov...

Ak áno, rád by som odkaz na nejaký relevantný link.
KEJKA
10.10.15,11:41
nuž, oceňujem, prikláňam sa k tvojmu názoru. Moje riešenie by znamenalo, že by bolo treba odpis z tých 20% DPH ešte nejako evidovať ako nedaňový, čo je zbytočná komplikácia. Mala som na mysli tú druhú odrážku..........nemôže odpočítať..........lenže tento prípad to nie je.