Maros37U
09.10.15,17:22
Chcel by som sa vas spytat ci mam ako zivnostnik (IT freelancer - zivnost registrovana na Slovensku) ktory vykonava vyvoj softveru v zahranici (miesto dodania sluzby je uvedene v kontrakte s klientom - Nemecko) narok zaradit si do nakladov sumu za najom apartmanu v mieste vykonavania prace? Ak ano staci ak je najomna zmluva vystavena na moje osobne meno alebo musi byt vystavena na moje obchodne meno, pripadne ICO?
avalik
09.10.15,15:38
Kde mas miesto podnikania? Pracujes len pre tohto jedneho odberatela? Ako dlho vykonavas prace v Nemecku? Je tvoj pobyt v Nemecku nevyhnutny? Nejde nahodou o zavislu pracu?
Maros37U
09.10.15,15:50
1.Miesto podnikania je Bratislava

2. Pracujem len pre jedneho odberatela - ale v kontrakte nemam ziadne obmedzenie tohto typu.

3. Dodavanie sluzieb zacne 1.Novembra -> zmluva je na 6 mesiacov

4.Pobyt v nemecku je nevyhnutny lebo mam v zmluve uvedene ze musim sediet u klienta - t.j. výkon práce je v priestoroch odberatela

5. Podla mojej znalosti definicie zavislej prace nejde o zavislu pracu lebo mozem pracovat aj pre ineho odberatela, nemam urceny presny pracovny cas iba hodinovu sadzbu ... ale tazko povedat
avalik
09.10.15,15:56
(2) Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom.