edúlik
09.10.15,17:35
Dobrý deň, známa si otvára novinový stánok, musí mať priamo v stánku aj pokladničnú knihu, alebo postačuje priebežne účtovať hotovostné príjmy a výdavky v peňažnom denníku ? Známa nie je platca DPH, nakupuje tovar od dodávateľov, ktorí sú aj nie sú platcami DPH. Oslovila ma s otázkou, či ona ako neplatca DPH môže nakupovať tovar aj od dodávateľa, ktorý je platca DPH. Ja som jej povedala, že áno-nakoľko mi nie je známe, že by nemohla. Ževraj sa niekde dočítala, že by nemala. Ďakujem za radu.
veronikasad
09.10.15,15:43
čo rozumieš pokladničnú knihu ? Knihu ERP ?
edúlik
10.10.15,03:29
Knihu ERP - uzávierky z regitrsčnej pokladne (denné a mesačné) to má priamo v stánku, nakoľko predáva cez kasu. Ja som mala na mysli, klasiku Pokladničnú knihu - vedenie príjmov a výdavkov v hotovosti. Ja si osobne myslím, že ju mať nemusí, resp. pre vlastnú potrebu a evidenciu.
veronikasad
10.10.15,07:01
účtovníctvo robí ručne ? Vedie JU alebo daňovú evidenciu ?
veronikasad
10.10.15,07:03
Ako chce v novinovom stánku nakupovať tlač a cigarety od neplatitela DPH (kde takého nájde) ? Samozrejme že môže od platitela, len si sama musí sledovať obrat za bezprostredne predchádzajúcich 12 kal.mesiacov a v prípade jeho prekročenia sa prihlásiť za platitela DPH. Dobrovolnú registráciu DPH nedoporučujem.
edúlik
10.10.15,18:50
účtovníctvo robí v programe ALFA, a vedie JU.
veronikasad
10.10.15,18:52
V ALFe sa dá vytlačiť pokladničná kniha, tlačím ju klientom na konci roka kvoli inventúre pokladne. V novinovom stánku ju nepotrebuje.
edúlik
11.10.15,18:21
Ďakujeme za radu.