KatkaPaľkova
09.10.15,20:32
Nájde sa tu niekto, kto by mi vedel poradiť v otázke autorského honorára? Niežeby som sa nevedela oceniť, ale nechcem to prehnať, ani sa naopak podceniť, preto by som potrebovala objektívnu radu. Vydavateľ mi vydá román, je to moje prvé dielo. Ide o román pre ženy. Požiadal ma, aby som mu navrhla vlastnú odmenu. Aká suma je adekvátna a čo už je priveľa?
Consultix
10.10.15,11:51
Sama pises, ze sa vies ocenit, tak preco sa pytas nas? Neposkytla si ziadnu relevantnu informaciu, ako napriklad: v akom naklade bude kniha vydana, ci budes mat odmenu aj z predaja, alebo len jednorazovy honorar, a podobne...
Bohuzial k Tvojej otazke je mozne sa vyjadrit len natolko vecne, ako keby si sa pytala "Aku farbu mam zvolit na malovku spalne". Ja poviem biela, iny povie cierna, alebo modra, ruzova...
Tak ja poviem honorar 10.000 EUR, iny povie: bud rada, ze Ti to niekto zafinancuje a vyda, lebo ak si dobra spisovatelka, aspon sa dostanes na trh a do povedomia - potom si mozes vypytat daleko viac pri druhej knihe...
KatkaPaľkova
10.10.15,12:38
Diky za odpoveď, niečo podobné som aj čakala. Vydavateľ, pre ktorého píšem, je veľmi seriózny a chce ma odmeniť. Ja chcem byť tiež seriózna, preto ho nechcem šokovať neadekvátnou čiastkou, no pri práci na diele strávim nejaký čas a nechcem sa tiež zbytočne podceňovať. Áno, radosť z toho, že mi vyjde kniha, je veľká, ale o tom potom. Román vyjde na začiatok v nákklade 2000 ks. Odmena bude fixná, a teda žiadne percentá z predaja. Ak toto môže na upresnenie, budem rada.
Consultix
10.10.15,12:53
Ako clovek od cisiel mam na to len jeden pohlad, a to naklady vs. vynosy:
(2000 ks x distribucna cena jedneho vytlacku) - naklady na vyrobu (bez autorskeho honorara) = zisk, ktory by si mala rozdelit s vydavatelom. teda skor on s Tebou... Ci Ti da cely zisk, len aby on nebol strate, alebo Ti dallen 10% z toho zisku, je na dohode Vas dvoch...
Osobne si myslim, ze v tomto momente je pre neho podstatne, aby na ton neprerobil. Nakolko, ked ste sa dohodli, ze z dalsich predajov a z dotlace nebudes mat narok na odmenu, tak potom uz cely zisk zostane jemu. To je jeho riziko podnikania... Z tohoto pohladu by mohol ist teraz aj do straty a ist do rizika, lebo co ak sa z toho stane bestseller a preda z dotlace dalsich 10tis vytlackov? Potom zaryzuje...
KatkaPaľkova
10.10.15,13:02
Hmm, chápem, čo mi chceš povedať. No v poriadku, tak ja mu skúsim hodiť nejakú cenu a uvidíme, čo sa bude diať. :-)
Consultix
10.10.15,13:28
Chcel som Ti tym len naznacit, ze ako asi rozmysla en vydavatel, kedze pre neho je to podnikanie, a to by mal robit pre zisk :)))
Drzim palce...
KatkaPaľkova
10.10.15,13:33
Jasné, tak som to aj pochopila. Diky :-)