majka 62
09.10.15,20:23
Ako postupovať v prípade, keď manželia majú odluku - nežijú v spoločnej domácnosti vyše 40 rokov, nie sú však rozvedení a pri vybavovaní peňažného príspevku na kompenzáciu požadujú úrady potvrdenie o príjme aj toho druhého partnera. Oni sa za tých 40 rokov ani nevideli, nestretávajú sa, jednoducho úplne boli prerušené kontakty, každý žije v inom meste. Po jednej stránke chápem, že ako manželia by sa mali spoločne posudzovať ale keď beriem druhú stránku veci, pripadá mi to úplny nezmysel. Pohľady na túto vec sa rôznia, čo úradník, to iný názor a ten, ktorému mám odovzdať vyplnené tlačivo a potvrdenia o príjmoch trvá na tom, že potvrdenia od obidvoch.
sosak
09.10.15,18:34
sosak
09.10.15,18:41
príspevok na kompenzáciu žiadaš od biskupského úradu?
Katy a R
09.10.15,18:44
spoločná domácnosť je presne definovaná .. pozri aj tu.
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=363675

- možno by si mohla využiť toto:
V prípade, ak možno fyzickú osobu považovať za člena dvoch alebo viacerých domácností, úrad určí, do ktorej domácnosti fyzická osoba patrí.

Rozhodne úrad - treba dobre zdôvodniť :)
avalik
09.10.15,18:47
(7) Pri rozhodovaní o peňažných príspevkoch na kompenzáciu na účely zisťovania príjmu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sa spoločne posudzujú a započítavajú príjmy
a) u posudzovanej fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím jej príjem a príjem jej manžela alebo manželky,

Úradník musí postupovať podľa zákona ... pozri Ústavu
Čl. 2
(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
avalik
09.10.15,18:51
zdovodnenie nepomoze ...Kompenzacia TZP, nie hmotna nudza ... pozri moju odpoved
majka 62
09.10.15,18:57
Áno, po tejto stránke chápem, že zákon je zákon, iba sa zamýšľam nad tým ako to poriešiť v praxi. Ide o mojich rodičov.
avalik
09.10.15,19:05
"Poriesis" jedine tak, ze zdokladujes prijem.
Katy a R
09.10.15,19:06
majka - keby si ešte upresnila o aké kompenzácie ide .... pôvodne som myslela, že ide o hmotnú núdzu. veru jednoduchšie bude asi zohnať to potvrdenie
majka 62
09.10.15,19:11
peňažný príspevok na úpravu bytu z dôvodu vážného zdravotného postihnutia
majka 62
09.10.15,19:15
zohnať potvrdenie nie je problém ale bude zaslaný na adresu môjho otca, ktorého som aj ja nevidela vyše 40 rokov, tu vidim problém...nie je možné aby potvrdenie zaslali na adresu mamy, pretože zákon nepustí
avalik
09.10.15,19:23
Nechapem, preco by mal urad zasielat potvrdenie, a ake, na adresu otca?
Katy a R
09.10.15,19:25
tam sú tie rôzne pásma príspevku (v%) - v závislosti od príjmu. však aspoň skús zdôvodniť - že možno má už aj novú rodinu ??
ale je fakt - že manžel sa v prvom rade má postarať o "svojich" .. a až potom ( ak sú spolu nízke príjmy ) nasledujú kompenzácie od štátu.
nestretla som sa ešte s takýmto prípadom
avalik
09.10.15,19:28
Nova rodina - domacnost nepomoze, stale su manzelia
Katy a R
09.10.15,19:30
potvrdenie o príjme bude treba ísť pýtať od otca .. a nestačí len o príjme, ale aj o majetku. veru ošemetná situácia
majka 62
09.10.15,19:30
tak mi to bolo povedané, že sa to posiela na adresu kde má trvalé bydlisko teraz
avalik
09.10.15,19:37
Matka ma 40 rokov trvale bydlisko na adrese otca? Doteraz uradnu postu ako preberala? Citali ste vobec zakon?

(4) Peňažný príspevok na úpravu bytu, peňažný príspevok na úpravu rodinného domu alebo peňažný príspevok na úpravu garáže možno poskytnúť, ak fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím má v byte alebo v rodinnom dome trvalý pobyt alebo je vlastníkom garáže, alebo garáž je súčasťou nájomného bytu a nie je súčasťou celoročnej pobytovej sociálnej služby. Peňažný príspevok na úpravu bytu alebo peňažný príspevok na úpravu rodinného domu možno poskytnúť aj na úpravu príslušenstva bytu alebo rodinného domu.

Mozno by bolo nacase usporiadat rodinne pomery.
majka 62
09.10.15,19:42
avalik, pri všetkej úcte, čítala som zákon, mama má trvalé bydlisko stále to isté, iba otec od nás odišiel keď sme boli ešte deťúrence, veľký problém s alkoholom a tam toho veľa nenarobíš, takže o usporiadaní rodinných pomerov v tomto prípade....
avalik
09.10.15,19:54
Pri vsetkej ucte ... nechapem ...
...nie je možné aby potvrdenie zaslali na adresu mamy, pretože zákon nepustí

majka 62 (Dnes 22:30) tak mi to bolo povedané, že sa to posiela na adresu kde má trvalé bydlisko teraz

... kto a ake potvrdenie ma zasielat?
majka 62
09.10.15,20:01
stále hovoríme o potvrdení o príjme k peňažným príspevkom na kompenzáciu, na požiadanie ho zasiela na adresu sociálna poisťovňa, myslela som, že si v obraze
avalik
09.10.15,20:17
Prijem moze byt z roznych zdrojov, nie len zo SP .... to, ze ty rozumies ciastocnym info co tu davas, neznamena, ze rozumieme aj my ... zaver, bez dolozenia prijmu manzela prispevok na upravu bytu v ktorom ma mama trvale bydlisko nebude schvaleny, to akym sposobom zozeniete potvrdenie o prijme manzela urad nezaujima
majka 62
09.10.15,20:33
ja viem, že úrad to nezaujíma ale mňa to zaujímalo preto som sa chcela s vami poradiť, či nemá niekto skúsenosti s takýmto prípadom, vďaka.