danielica
09.10.15,21:55
Prosim Vas je povinnym udajom do zmluvy o nadobudnuti vlastnictva bytu aj rodinny stav kupujuceho? Ide o to ci ho tam treba uvadzat. A ak ano, moze zenaty muz nadobudnut iba do svojho vylucneho vlastnictva? Dakujem
KEJKA
09.10.15,19:59
nie, neviem o takej možnosti
vždy ide o BSM, teda musia kupovať obaja.
veronikasad
09.10.15,20:20
Môže, ak všetky prostriedky na kúpu bytu preukázatelne pochádzajú napr. z dedičstva ...
sito
09.10.15,20:30
K názvu témy.

Ak manželka predávajúceho stojí za to si ju kúpiť, prečo nie. danielka
Ingrid Ondruskova
10.10.15,05:18
V žiadnom prípade, mám známych, sú spolu 20 rokov a ona prednedávnom kupovala byt len na seba, samozrejme manžel s tým súhlasil....
Nandrolon
10.10.15,05:30
Danielica mysli to, ci aj pravne bude ten byt vylucne vo vlastnictve dotycneho, napr. v pripade rozvodu, dedenia /nevlastne deti a tak/...
Kupit sa da, tak, ako napr. auto... Ale nemusi/moze byt po pravnej stranke iba jeho...
Vid Veronikasad. Povodne som chcel napisat presne to iste.
danielica
10.10.15,05:57
Dakujem, prostriedky budu z uveru kt. podpisuje len on, tak asi ano.. este by som rada vedela ci je povinny udaj do kupnej zmluvy na nehnutelnost ten rodinny stav.. to by bolo potom jasnejsie )
danielica
10.10.15,05:59
dakujem za odpoved. a neviete ci museli do kupnej zmluvy uvadzat ten rodinny stav, ak ano ci prikladali nejake speci potvrdenie ze manzel s tym suhlasil?
lacotinka
10.10.15,06:01
v KPZ je buď :
- kupuje jeden
- kupujú dvaja (manželia na 99,999 % ako bezpodieloví )

PS
Kto a NAČO by tam písal stav kupujúceho
a ak už stav, tak psychický :D
veronikasad
10.10.15,06:55
Úver za trvania manželstva patrí do BSM, teda aj byt z neho kúpený bude predmetom BSM v prípade rozvodu.
Ingrid Ondruskova
10.10.15,07:19
Tá známa je veľmi-veľmi dobrá známa, takže viem detaily: pred právnikom určite žiadne vyhlásenia ako manželia nedávali, je to o spoločnej dôvere, a našťastie si žijú už 20 rokov ako holúbkovia, ale faktom je, že neviem čo by robili ak by si jeden z nich našiel milenca/ku a nasledoval by logicky rozvod....to by už bol asi iný level: doporučujem ak jeden z manželov ide kupovať byt za spoločné peniaze /asi má na to dôvod/ je dobré to ošetriť aspoň nejakým prehlásením pred notárom len oni dvaja medzi sebou, že na kúpu boli použité spoločné peniaze a v prípade rozvodu to vytiahnuť pred sudcom....
veronikasad
10.10.15,07:24
Ingrid, nie som právnik. Nemyslím si však, že v prípade vysporiadania BSM po rozvode by exmanželka nemala nárok na podiel z tohto bytu.
Ingrid Ondruskova
10.10.15,07:32
Veronika, však ani ja nie som si istá, najlepšie by sa vyjadril právnik....len som sa snažila priblížiť situáciu tej známej čo kupovala byt, že v praxi je to možné....kúpiť len na na jedného z manželov...ale dôsledky v prípade rozvodu????? to je lepšie zisťovať u odborníka!! no a ešte /teraz som si všimla/ že bude asi rozdiel či sa to kupuje na úver ako uvádza danielica ale moja známa platila celý byt "cash".....v prípade úveru je to beh na dlhé trate, za 20 rokov splácania sa môže stať všeličo
mimo rozvod /ťažká choroba, ba aj smrť/ rozhodne by som navštívila právnika poradiť sa.....
veronikasad
10.10.15,07:34
a čo riešila týmto spôsobom tvoja známa ? Dobrý pocit ?
Nandrolon
10.10.15,07:39
Ingrid, do kolkych eur sa momentalne moze platit cash???
veronikasad
10.10.15,07:41
byt nekupovali "momentálne", už 20 rokov žijú ako holúbkovia ...
Ingrid Ondruskova
10.10.15,07:42
V podstate tu ide o istý druh "dobrého pocitu"....jednak sa dohodla s manželom, že kebyže ONA zomrie, tak byt budú dediť deti a majetok zostáva v rodine a jednak ide o toto: známa má jednu sestru, ktorá je síce dospelá, ale nevie narábať s peniazmi, inak normálne chodí do práce zarába ale za týždeň rozfláka výplatu, takže ešte žijúci rodičia požiadali tú rozumnejšiu staršiu sestru, aby kúpila byt kvôli tej mladšej, tá tam býva, byt užíva platí účty /ale na to dohliada tá staršia/ a v prípade smrti oboch rodičov sa sestry spravodlivo vyrovnajú.....aspoň obe v to veria....napr. rodičia vlastnia dom dnes v hodnote 100.000,-E po ich smrti sa dom predá a každá zo sestier dostane svojích 50.000,-E tá mladšia si za tie peniaze kúpi strechu nad hlavou a v ten moment opustí
byt staršej sestry, plán je to dobrý ale len budúcnosť ukáže či sa na smrť nepohnevajú.....inak všetko čo som popísala majú ošetrené zmluvne....
veronikasad
10.10.15,07:45
Ingrid, ak známi majú spoločné deti, sestra nemá žiadny nárok na podiel z dedičstva ... A ako s tým súvisí dom rodičov ?
Ingrid Ondruskova
10.10.15,07:45
Nadrolon, poznám zákon o "cash platbe" samozrejme sa to vkladalo cez právnika na účet predávajúceho , len som chcela povedať, že v žiadnom prípade sa nejednalo o kombináciu s hypotékou, čo je 20ročná záležitosť....
Ingrid Ondruskova
10.10.15,07:48
Veronika, však práve, že je to komplikovanejšie....na celý prípad sa dívaj ako na "celorodinný problém" ešte raz si skús prečítať môj príspevok dnes 10:42hod., možno som nechtiac vynechala nejakú informáciu....
fortunka
12.10.15,07:17
No pokial moje skusenosti z poslednej doby stacia tak nie, musia kupit obaja, rovnako aj hypoteku by mali mat obaja (minimalne by tam mali byt uvedeny, beru sa ako domacnost, nie ako single clovek). Na katastri budu obaja (kupovala som dom a takto som dopadla:) ) .
Do vylucneho vlastnictva sa spisovali nejake vyhlasenie s pravnikom, nasledne sa to overilo u notara... museli obaja suhlasit s vylucenim danej nehnutelnosti. (mama si kupovala do svojho vlastnictva takto byt)
Ingrid Ondruskova
12.10.15,07:31
a ešte poznámočka k poznámočke "už žijú 20 rokov ako holúbkovia, byt nekupovali momentálne" byt kupovali asi pred rokom, takže opisujem "pomery" spred roka a to že som napísala že žijú 20 rokov bolo myslené, že sa jedná o pevný stabilný manželský pár, ktorý stojí na pevných základoch a že ten byt "ONA" nekupovala preto, aby sa tam schádzala napr. s milencom a pod. alebo aby ošetrila "svoj" majetok 2 mesiace pred podaním žiadosti o rozvod....nešlo o nič špekulatívne tohto druhu!!!
draik
12.10.15,13:36
Okrem vyššie spomenutých možností existuje aj možnosť zúženia BSM, čo sa týka úveru a nadobudnutia bytu. Na druhej strane, ak splátky úveru budú platené z BSM, tak druhý z manželov síce nebude mať nárok na časť bytu, ale na polovicu splátok.
draik
12.10.15,13:37
Okrem vyššie spomenutých možností existuje aj možnosť zúženia BSM, čo sa týka úveru a nadobudnutia bytu. Na druhej strane, ak splátky úveru budú platené z BSM, tak druhý z manželov síce nebude mať nárok na časť bytu, ale na polovicu splátok. To by sa započítalo.
Erzebeth
13.10.15,22:28
Na kúpnej zmluve môže byť uvedený iba jeden z manželov, byt však aj tak bude patriť do BSM. Ak zoberie úver jeden z manželov, aj úver je v BSM. Ak nemáte zúžené alebo zrušené BSM, všetko, čo nakúpi jeden z manželov, patrí do BSM. To platí aj pre úvery.
aenri
14.10.15,16:23
1. otazka - nie.
2. otazka - samozrejme ze moze, ale len za splnenia specifickych podmienok a to:
- dedenim, darovanim, restituciami
- po zruseni BSM za trvania manzelstva rozsudkom sudu
- nadobudnutim v celosti z prostriedkov, ktore su jeho vylucnym majetkom
- spisanie notarskej zapisnice o zuzeni BSM k predmetnej nehnutelnosti

K diskusii - BSM sa tyka vylucne majetku, majetkom nie su zavazky, t.j. dlhy nepatria do BSM ani sa k nim logicky neda zuzit BSM.
misoft
14.10.15,20:34
Ingrid - pozor! Nevieš mnohé detaily.
A) Mohla mať pred sobášom svoje peniaze na svojom účte - sú to len jej peniaze!
B) Mohla dediť peniaze - sú to len jej peniaze!
C) Mohla dostať peňažný dar od niekoho len pre ňu - opäť sú len jej peniaze.
Ani jeden z týchto prípadov nespadá do BSM. A) prostriedky pred sobášom sú výlučným vlastníctvom, B) a C) zdedené a darované vyslovene jej - opäť je to len jej výlučným vlastníctvo.
A pokiaľ tie výlučné prostriedky vymení za iný majetok - opäť je len jej výlučným vlastníctvom. I keby 100 rokov spolu žili.
branislavp
18.10.15,00:20
čo je moje, nie je Tvoje, v manželstve brrrrrrrrrrrrrrr - nič dobré z toho nekuká-iba špekulácie.
danielica
18.10.15,06:21
Dakujem za super odpoved ))