Kostrhun
09.10.15,22:55
V zaniknutej firme zostali moje doklady o tom, že som platil (ako SZČO) odvody do Soc. poisťovne? Neuznali mi 8 rokov do dôchodku, čo som u tej firmy pracoval.
Koľko robili po jednotlivých rokoch (v Kčs a neskôr v €) moje minimálne odvody do Soc. poisťovne od r. 1990 do r. 1998? Nedokážem min. odvody za tie roky u Soc. p. dohľadať.
veronikasad
09.10.15,21:00
Ako súvisí zaniknutá firma s platením odvodov SZČO ? Robili ti účtovníctvo ?
veronikasad
09.10.15,21:05
odpovedz na to čo sa pýtam, firma za teba odvody určite neplatila
jelalim
10.10.15,05:17
Bud si bol SZCO alebo si tam pracoval. Ak si bol SZCO, odvody si si mal platit sam.
Kostrhun
10.10.15,06:05
Bol som spoločníkom v tej zaniknutej firme. Odvody sa raz platiť museli, potom nemuseli, ...
Úroveň poznania predpisov na začiatku (po zmene režimu) sa veľmi líšila od úrovne neskôr vypracovaných predpisov. Ani výklad jednotlivých termínov nebol na začiatku ten istý ako neskôr.
Nemusieť platiť odvody do Soc. p. sme väčšinou brali ako pobádací nástroj k podnikaniu. Až neskôr začalo byť jasné, že to má vplyv na dôchodky a tak som, ako aj ostatní kolegovia, svoje odvody za uplynulé obdobia (r. 90 - 98) niekedy začiatkom roka 1998 doplatil. Pracovníčka Soc. p. mi pomohla vyrátať dlžnú sumu, ktorú som potom na pokladni zaplatil. Príjmový doklad o zaplatení nedopatrením zostal v mojej osobnej zložke v zaniknutej firme a preto chcem opäť dopočítať vtedy zaplatenú sumu.
Dotazujem sa teda, či niekde (na jednom mieste, napr. v tabuľke) existuje prehľad sadzieb min. odvodov, resp. prehľad percentuálnych výpočtov odvodov z príjmu pre SZČO za obdobie r. 90 - 98.
Peggynka
10.10.15,06:18
Možno by si mal skúsiť v archíve,kde sú uložené dokumenty z tej zaniknutej firmy.V okresnom archíve by si sa mal dopátrať,ktorá firma to archivuje a potom sa so žiadosťou obrátiť na nich.A je ich teda neúrekom:
http://www.zoznam.sk/katalog/Financie-pravo-podnikanie/Archivne-sluzby-sprava-registratury/
veronikasad
10.10.15,06:52
Tabulku som na nete hladala aj ja - nenašla som. Len nerozumiem tvojej odpovedi, čo má SZČO spoločné so "spoločníkom" ? Mali ste združenie fyzických osôb ? Ak ti pracovníčka SP odvody dopočítala, to zn., že ťa evidovali ako dlžnika a to obdobie v evidencii SP musí byť. Ak si odvody zaplatil ako dobrovolne poistená osoba spätne a nepodal si prihlášku, tak možno zostali "v čiernej diere" SP ako neidentifikovatelná platba.
veronikasad
10.10.15,06:53
Peggy, to nie sú mzdové listy, účtovné doklady živnostníci do archívov nedávajú ...
Peggynka
10.10.15,07:25
Viem,ale nikdy nevieš...Zákony o účtovníctve a archívoch sa menili hlavne v r.2002 a nevieme,kedy firma zanikla :)
veronikasad
10.10.15,07:28
Robím účto už pomaly 30 rokov, žiaden živnostník účtovné doklady neukladal do žiadneho archívu ...
veronikasad
10.10.15,07:29
V tomto prípade vlastne ani nevieme o akú formu podnikania ide. V prvom príspevku píše o SZČO a v komentári že bol spoločník v jednej firme ...
Kostrhun
10.10.15,07:33
A sme u toho - čo som bol? V r. 90 som bol živnostník, z ktorého sa stala (spolu s ďalším spoločníkom) v r. 91 spol. s.r.o. Vtedy ma nik na nič neupozornil, ale až časom to nejako vyplynulo samotné (z kamarátskych pohovorov), že by som si odvody mal doplatiť. Tak som to aj urobil, len to neviem zdokladovať.
Ako píšete, možno to zostalo vysieť ako neidentifikovateľná platba, preto by som sa chcel dopátrať sumy, podľa ktorej by sa snáď platba dala nájsť (a približného dátumu).
Aj tak Vám (Ti) ďakujem za ochotu. Budem sa asi musieť prelúskať všetkými vyhláškami, či predpismi.
veronikasad
10.10.15,07:36
Živnosť bola od r.1991 zrušená ?
veronikasad
10.10.15,07:36
Okrem platby si vypisoval ak prihlášku na dôch.poistenie ?
lacotinka
10.10.15,09:25
mimotemy

Tak konečne po čase posielam "lístoček z brezy" (farebné a tučné mi neskopírovalo) :












SP











Bratislava















K rukám GR SP


Galanta
1.10.2015


















Vážený pán generálny riaditeľ.




















4.3.2015 mi p. P. odpovedala listom č. 22844-6/2015-BA.






Kedže som s jej vysvetľovaním nebol spokojný, dal som podanie znovu.





1.4. mi listom č. 22844-6/2015-BA znovu odpovedala a ako argumentáciu svojho




tvrdenia napísala, že "to" bolo zámerom zákonodarcu.






10.4.2015 som dal u vás podanie s výpočtovým zdôvodnením ( na 18 rokov poberania PSD/SD mi vyšlo


zvýhodnenie podľa môjho 5700€ a znevýhodnenie podľa vášho 11000€ ) a so žiadosťou



o kópiu " toho" zámeru zákonodarcu na p. P.







27.4.2015 som dostal od pani V. zamietnutie, kde v odôvodnení v piatom odstavci píše aj



" §68 ods.1 Zy .. vymedzuje dobu, za ktorú má byť suma predčasného starobného dôchoddku znížená"


Logicky po skončení tejto doby suma nemá byť znížená.






A že ak sa mi niečo na tom nepáči, môžem to dať na súd.






Ja si myslím, že NIE súd vám má povedať ako máte dodržiavať , ale vy sami ho máte dodržiavať / nedať


do znenia zákona na vašej stránke slovo "obdobia" ak to tam zákonodarca ( v Zz ) nemá.



30.4.2015 mi p. B. ako odpoveď poslala kópie z časti spoločnej správy výborov NR.




Zdá sa mi to nejaké detské vydávať spoločnú správu výborov NR za zámer zákonodarcu ktorý je v Zz.


Zopakujem : Jasne, že takto zmeneným zámerom zákonodarcu ušetrí SP mesačne aj milióny €.














Ja rozumiem, že SP sa musí zaoberať aj prkotinami.






Napríklad 13.4.2015 mi písala p. K., že v máji 2013 som mal 5 dní živnosť a teda mi podľa zákona



nepatril PSD a ten mi zúčtuje v sume 75,09 € .Asi teda aj zúčtovala.





Ale ak zúčtovanie podľa zákona, tak chcem aj to neznižovanie sumy dôchodku podľa zákona v Zz.


(ale už o prepočítanie starobného dôchodoku o tých 5 dní by som MUSEL požiadať ja!)















S pozdravom
























Ka Mil




















PS1
Ak sa chcete vy osobne, alebo niektorí váš právny "expert" porozprávať, čo v realite je



znamená znenie zákona : plný PDS sa kráti do dovŕšenia dôchodkového vek, rád prídem.


PS2











Predpokladám, že syn Martin vám platí za seba odvody.






Možno si aj u vás zmenil adresu.








No a kedže už asi 4-5 rokov býva v Bratislave, poprosím vás, neposielajte mi jeho listy



(napríklad pred letom info o II. pilieri nepodpísané nikým (iba "Vaša Sociálna poisťovňa" =



pripadá mi to ako Poštová banka v TV reklame) )







a nevyhadzujte peniaze poistencov na podporu vládnych špekulácií .
veronikasad
10.10.15,09:30
Milan, mal by si isť kandidovať za poslanca parlamentu, lebo tvoja logika o "úprave" PSD po dovršení dôch.veku nemá nič spoločné s aktualnym znením zákona o sociálnom poistení. P. gen.riaditel musel mať naozaj radosť z tvojho listu
lacotinka
10.10.15,09:33
v Zz je :
plný PDS
sa kráti do dovŕšenia dôchodkového veku
ergo :
po dovŕšení sa nekráti

PS
Neznie ti to dosť logicky ??

a pošlem až mu nájdem mailadress :D
12,38 odišlo
veronikasad
10.10.15,09:35
Čítaj ešte raz a pomaly, ako vysokoškolsky vzdelaný človek by si nemal mať problém s pochopením tohto paragrafu

§ 68
Určenie sumy predčasného starobného dôchodku

(1) Suma predčasného starobného dôchodku sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok a aktuálnej dôchodkovej hodnoty znížený o 0, 5 % za každých začatých 30 dní odo dňa vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako.
lacotinka
10.10.15,09:43
píšu, že sa znižuje IBA do dovŕšenia
veronikasad
10.10.15,09:46
píšu, ako sa to krátenie robí (za ktoré obdobie) - od vzniku nároku do dovršenia dôch.veku. V žiadnom inom § nenájdeš, že po dovršení dôch. veku ti toto krátenie doplatia. Iba ak by tvoj PSD bol nižší ako minimálny dôchodok, tak po dovršení dôch.veku upravia na min.dôchodok - čo asi nie je tvoj prípad.
lacotinka
10.10.15,09:58
ak by to zákonodarca chcel/bolo jeho zámerom, tak by to "obdobie" bolo v v Zz
(a nemusela by si ho SP dopisovať na svojej stránke :D )

PS
v žiadnom inom ! nenájdeš, že PSD, ktorý sa stal zo dňa na deň SD má byť krátený
PS2
krátením mi za 18 rokov nedajú cca 11 000 €
nekrátením by mi pridali cca 5700
PS3
keby krátenie/nekrátenie dávalo sumy 1/1, tak ešte akotak beriem
PS4
kedže GR SP už nemá "vedúceho" mail jemu bol posledný
lebo píšem iba po určitú úroveň :D
PS5
Tak ako kedysi majiteľovi Gumární Púchov
veronikasad
10.10.15,10:12
Ak nebude v tejto oblasti novela zákona o SP (čo som si istá že nebude), zbytočne budeš vypisovať nielen generálovi. Ani na ústavnom súde nepochodíš, lebo pre poberanie PSD si sa rozhodol dobrovolne a neviem či ti nedali podpísať aj nejaké prehlásenie ...
veronikasad
10.10.15,10:14
Majitel Gumárni (neviem síce o čo išlo) je súkromná osoba a ak chceli mať s tebou pokoj, tak ti priznali aj to, na čo si možno zo zákona nemal nárok. Veď v takej veľkej firme sa to stratí ...
veronikasad
10.10.15,10:23
Kolko ti robí mesačné krátenie SD z titulu PSD ?
Katy a R
10.10.15,12:26
nie je mi jasné - že čo si vlastne vtedy bol - že či zamestnanec, szčo, alebo ??
neviem, že ako si to vlastne doplácal - že či len dôchodkové poistenie? asi nenájdeš nikde tabuľku ...
V minulosti platilo tiež, že min VZ na SP je minimálna mzda (toto už bolo neskôr) V dobe, ktorá ťa zaujíma platil zák 100/1988 ... treba pozrieť všetky odvolávky .. napr 274/1994 hovorí o minimálnom VZ 4000 Sk. (znížený bol pre ŤZP napr)
veronikasad
10.10.15,13:48
Tu je doplnenie z komentára - zrejme prihlášku na dobr.poistenie neposlal, alebo sa v SP stratila. Len neviem prečo to nenaháňal keď dostal výpis z dôch.účtu ...

Kostrhun (Dnes 10:33) A sme u toho - čo som bol? V r. 90 som bol živnostník, z ktorého sa stala (spolu s ďalším spoločníkom) v r. 91 spol. s.r.o. Vtedy ma nik na nič neupozornil, ale až časom to nejako vyplynulo samotné (z kamarátskych pohovorov), že by som si odvody mal doplatiť. Tak som to aj urobil, len to neviem zdokladovať.
lacotinka
10.10.15,15:25
nejde o tých 35 evri
(5700/18/12 cca)
ide mi o princíp
lacotinka
10.10.15,15:31
" Ani na ústavnom súde nepochodíš "
ja nad generála (= na súd) nechodím
.
na šfrb som skončil u šéfa právnikov
(zákon hovorí kto kedy a čo má predložiť, aby dostal úver - nehovorí o kritériách podľa ktorých by šfrb mohol nedať
a ten mulo povedal, že môžem byť oprávnený/ dať načas (aj kým majú penieze) / dať všetky doklady/podklady a
šfrb že mi NEMUSÍ prideliť !!!! )
veronikasad
10.10.15,15:54
ako tento komentár súvisí so SP alebo Gumárńami ? A kde si zobral tých 5700€ ?
Kvaka
10.10.15,16:03
Už som ti to raz písala, zopakujem: PSD sa určí ako súčin (ADHxPOMBxrobdobie poistenia) znížený o 0, 5 % za každých začatých 30 dní odo dňa vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku; takže čítaj, ako je, že súčin je znížený o 0,5% za každých začatých 30 dní odo dňa vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku;
zákon upresňuje dobu, z ktorej vypočítaš násobok tých 30 dní, je to doba od priznania PSD do dovŕšenie dôchodkového veku. To nie je doba, počas ktorej je PSD krátený, ale doba ZA ktorú sa kráti, za každých 30 dní od -do, teda vzťahuje sa na zistenie násobku 30 dní. Ak by to bolo tak, ako si to ty vysvetľuješ, bolo by napísané, že PSD je krátený iba počas doby do dovŕšenie dôchodkového veku a potom sa vypláca v plnej výške, nie že je krátený za každých 30 dní, ktoré ostávajú do dovŕšenia dôchodkového veku. To by bol každý taký "múdry" a požiadal o PSD, veď dva roky by dostával krátený a potom nekrátený, pochop už konečne.
lacotinka
11.10.15,14:17
Kvaka

hore som písal
- SD naďalej krátený ako PDS robí za 18 rokov poberania cca mínus 11000
- PSD ymenený na SD a nekrátený do plusu cca 5700
- Verona na 5700 tam mám aj výpočet

PS
Posledný raz keby to mínus a plus bolo približne rovnaké číslo, som ticho (ale je 2 : 1 )

PS
Kvaka

skús mi lingvisticky/logicky/ právne vysvetliť (okrem toho, že ťa to naučili v SP :D ) aký je rozdiel :
- doba, "počas" ktorej je PSD krátený
- doba "ZA" ktorú sa kráti

a ak to zvládneš, tak :

Právne platí to, čo je v Zz
"" za každých začatých 30 dní od vzniku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku "do" dovŕšenia dôchodkového veku ""
1, u mňa "do" (v tomto prípade) znamená DÁTUM
a NIE "DOBU"
ako si to SP vymyslela a vy to po nej opakujete !

2, teda sa kráti do dovŕšenia
a výška krátenia je 0,5 % za každých začatých 30 dní

3,
Takže do vaše zaklínadlo
- "doba "ZA" ktorú sa kráti"
ti dá počet 30dní nutných na vypočítanie celkovej sumy krátenia !!!!!!!! =
- "doba "ZA" ktorú sa kráti" sa netýka dátumu

PSX
Toto tvoje vzsvetlenie :
" Ak by to bolo tak, ako si to ty vysvetľuješ, bolo by napísané, že PSD je krátený iba počas doby do dovŕšenie dôchodkového veku a potom sa vypláca v plnej výške, nie že je krátený za každých 30 dní, ktoré ostávajú do dovŕšenia dôchodkového veku. "
teda ak by bolo napísané iba " že PSD je krátený iba počas doby do dovŕšenie dôchodkového veku " NEVEDELI by vypočítať sumu krátenia
Terezia13
11.10.15,14:50
chápem správne, že si svoje doklady SZČO odovzdal vo firme, v ktorej si pracoval?
Kvaka
11.10.15,15:52
Ja som nič k plusom a mínusom nepísala a mňa nikto nič v SP neučil, ale môj muž mal PSD a vtedy som to naštudovala. :) Nikdy som si to inak nevysvetlila, iba tak, ako je v zákone. :) Aby si mal pravdu, muselo by byť v zákone napísané: Suma PSD .... ako súčin ....znížený odo dňa vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku o 0, 5 % za každých začatých 30 dní odo dňa .....do dovŕšenia dôchodkového veku. To je snáď logicky vysvetlené dostatočne. Tá časť vety ..odo dňa ... do dovŕšenia dôchodkového veku sa vzťahuje iba na výpočet krátenia =0,5% x násobok 30 dní. So SP ja nemám skutočne nič, okrem toho, že mi posiela dôchodok, môj nebol krátený, môj bol pridaný.
lacotinka
11.10.15,16:50
Myzlím že mi to tu nevyriešime :D
Mária27
11.10.15,17:41
Nerob sa nechápavý a neprekrúcaj zákon vo svoj prospech!

"za každých začatých 30 dní od vzniku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku "do" dovŕšenia dôchodkového veku ""
1, u mňa "do" (v tomto prípade) znamená DÁTUM
a NIE "DOBU"

od-do je predsa doba (od vzniku do dovŕšenia)
v tej dobe za každých 30 dní strhnú 0,5%
teda napr. 2 predčasné roky sú 24x30 dní
. strhnú 24 x 0,5= 12%
PSD nemôže byť krátený po dovŕšení - lebo neexistuje
lacotinka
11.10.15,19:14
Já ti Maryška nevím ako si na tom s matematikou
24x30 = 720
2 roky x 365 = 730 (731 ) dní
takže až 12,5 % za 2 roky skôr ?
(lebo že "za každých ZAČATÝCH" :D = až 13 % ?? )

PS
Ale týmto
""
Nerob sa nechápavý ...
od-do je predsa doba
""
si ma zneistila :D
Mária27
11.10.15,19:16
nechceš to aj na desatinné miesta? :)
lacotinka
11.10.15,19:25
nyjeeeeeeeeee

odoslaním mailu som skončil
veronikasad
11.10.15,19:26
a čo od neho očakávaš ? Že ti to generál bude doplácať zo svojho platu ?
lacotinka
11.10.15,19:33
šag raččej mne , ako na charitu (ako sa zvyknú vykrúcať )