Moniqe
10.10.15,22:32
Dobrý deň,

vedel by mi prosím niekto poradiť môj nárok na dovolenku, pretože zamestnávateľ mi oznámil, že za obdobie MD +RP mám nárok na 2 dni. Čo sa mi zdalo absurdné a tak by som sa chcela dopátrať k výsledku..

Pracovala som v základnej škole s mš, od roku 2009, nárok sme mali 5 týždňov podľa kolektívnej zmluvy.

Materská dovolenka: 8.9.2012 - 3.5.2013
Rodičovský príspevok: 4.5.2013 do a teraz otázka, syn sa narodil 1.10.2012, mám nárok na RP do 1.10.2015??

Chcela som skončiť pp k 1.10.2015, no zamestnávateľ mi oznámil, že mi dáva dátum 30.9.2015 , že sa dáva vždy ku koncu mesiaca. Je to pravda??

Ako presne prosím vypočítam môj nárok na dovolenku za jedn. roky?
A ďalšia otázka. Keďže som tam bola ekonómka, netlačila som si výplatné pásky, že načo ;) Pokiaľ mám pochybnosti o výpočte nároku a o vyčerpanej dovolenke, môžem od zamestnávateľa žiadať, aby mi predložil výplatné pásky, príp. iné dokumenty, kt. jeho výpočty potvrdzujú????

ďakujem veľmi pekne za radu...
ivka70
11.10.15,02:29
Pocas RD ti zamestnavatel nemohol dat vypoved, mohol sa s tebou len dohodnut na ukonceni PP dohodou. To sa moze uzavriet k akemukolvek dnu v mesiaci, nemusi to byt k poslednemu dnu v mesiaci. A s dohodou, samozrejme, musis suhlasit.
Skoda, ze si sa neporadila predtym, nez si akukolvek dohodu podpisala, pretoze je otazka, ci si sa nepripravila o odstupne a dakej cerpanim aspon 1 dna dovolenky po RD sa da velmi slusne zvysit. vyska podpory v nezamestnanosti.

Dovolenku mas vypocitanu zle.
Za rok 2012, ak si pre materskou nebola PN viac ako 100 dni, ti vznikol narok na celu rocnu dovolenku, 25 dni.
V roku 2013 si na MD "odpracovala" viac ako 60 dni, vznikol ti teda narok na rocnu dovolenku, kratenu o dni RD. Dni RD bolo 172, kratenie je teda o 4/12, narok za rok 2013 je 16,666 teda 17 dni.

V roku 2014 a 2015 ti narok na dovolenku nevznikol.

V roku 2012 si odpocitaj dni dovolenky, ktore si vycerpala.
Zamestnavatel ti musi vediet dat podklady ako pocital narok aj kolko si cerpala dovolenky - aspon zo mzdovych listov, ktore musi archivovat.
58anka58
11.10.15,16:46
Dobrý deň.

chcem sa spýtať či sa do neodpracovaných dní zarátavajú aj štátne sviatky.

ďakujem
ivka70
11.10.15,16:56
statne sviatky pocas RD v dnoch po - pia ano
Moniqe
11.10.15,18:10
jéééj, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, moc mi pomohla aspoň v pocite, že to vypočítali zle. otázne je, ako to dopadne. nemám výpletné pásky, tak dúfam, že poskytnú. Môžem si ich teda oficiálne vyžiadať, aj mzdový list??? spísali sme dohodu o skončení prac. pomeru, lenže som nevedela, či patrí ku dňu, kedy syn oslávi 3. narodeniny, alebo deň predtým.....a môžem sa spýtať na to čerpanie aspoň 1 dňa dovolenky po RP? na tom by sme sa asi museli dohodnúť, že? ešte mi nie je jasných tých 16,6666 čo to je? ahaaaa to je asi preklep tých 2015, malo byť 2013, či? :-DDDD (nech som si istá, bo zajtra chcem poslať ofic list).
ivka70
12.10.15,05:06
ano, bol to preklep, na cerpani jedneho dna dovolenky by ste sa museli dohodnut, ale ak ta uz odhlasil iz poistovni, nebudu to chciet urobit. Bolo by to ale pre teba vyhodne a zamestnavatela by to nestalo nic naviac (lebo aj tak ti musi dovolenku preplatit)
brčko
12.10.15,08:51
uff, dúfam, že ak skončil pp 30.9.2015 počas Rd a v období 2roky predtým si nemala žiadny vym.základ, že si sa zaevidovala na UP od 1.10.2015 a nie od 2.10.2015, lebo to myslím by znamenalo minimálnu podporu (mala by si pred zaevidovaním dni RD +dni bez prac.pomeru a z obdobia 2roky pred RD sa ráta podpora len v prípade, že máš v období 2roky pred zaevidovaním len dni čerpania RD v práci, čo ale neplatí po ukončení pp)
Nárok na RP máš aj za oktober, preto ti síce nárok na podporu vyznikne od zaevidovania ale ti nevznikne nárok na VýPLATU za oktober, lebo poberáš RP za tento mesiac (vyplatený v nov.). O dobu, kedy ti nebude vyplatený sa predlži poberanie neskôr, tj. neprídeš o dni poberania podpory z dôvodu vyplácania RP, len sa to predlži, ak budeš v evidencii samozrejme.
Tiež súhlas s ivka, sviatky sa rátajú ako neodpracované, ak sú to pondelky až piatky počas PN, očr, RD... a do odpracovaných, ak sú to pondelky až piatky v čase vykonávania práce, čerpania riadnej dovolenky -teda sú platené, tiež v čase MD...
Moniqe
15.10.15,11:33
ďaaaaakujem za všetky info, už som riaditeľke poslala doporučenú žiadosť o prepočítanie dovolenky, stále však neodpovedá. Mám jej dať aj nejaký termín do??

Nepochopila som to s tým zaradením na úrad práce.. som síce zaevidovaná od 1.10., ale aj to len náhodou ;) volala som tam, bo sme sa presťahovali, musela som fičať do mesta trvalého b. a oni mi povedali, že ak prídem neskôr, jedine si budem musieť doplácať zdravotku. to, že by bol nejaký problém s podporou nikto nehovoril. tak ako to prosím je? (pre podruhý raz náhodouuuu).

A mohla som teda skončiť pp aj 1.10. ???? 1.10. sa narodil syn, tak som to brala , že tento deň mám ešte nárok na RP a od 2.10 som chcela ísť na úrad, lenže tá riaditeľka mi odpísala, ževraj sa to dá dať k 30.9....
brčko
15.10.15,17:19
môže skončiť pp dohodou aj dnom 30.9.2015 a aj dnom 1.10.2015. Ak skončil pp 30.9. a od 1.10. si v evidencii uchádzačov o zamestnanie, tak podpora sa ti bude rátať z obd. 2roky pred začiatkom rodič.dovolenky (nie md), čo predpokladám si zarábala viac ako minimum.
S tou dovolenkou súhlas, že máš nárok na viac.
So zdr.poistením by si síce nemala problém toho 1.10.2015, lebo si poberatel RP a z toho titulu aj zdr.poistená štátom, ale v tvojom prípade nevadí, je to pre tvoje dobro čo sa týka nároku na podporu. Ale vidíš, ako vedia nesprávne informovať. Ale teda na upsvar nemusia ovládať ani Zákon o zdr.poistení a ani Zákon o sociálnom poistení (nárok na podporu), tj. v tvojom prípade šťastná dezinformácia.
Moniqe
15.10.15,20:43
no viem, že sa pýtam už ako blonde, ale teda oficiálne kedy mal byť ukončený pp?? pretože každý mi tvrdí niečo iného. teda ked 1.10. bol narodený, do 1.10. mám RP a aj 2.10. sme to mohli skončiť??

no zarábala som práveže menej, bola som ekonomka na 6 hodiek a ešte k tomu tabuľková :-D

ďakujem ešte raz za info