topper1
12.10.15,09:07
Kupujem časť pozemku oddelenú geometrickým plánom od dvoch spoluvlastníkov. Mám pripravené zmluvy aj návrh na vklad od právnika. V zmluve je uvedené, že prílohou zmluvy je geometrický plán. A v návrhu je uvedené, že prílohou je zmluva a geometrický plán. Ak mám dobre informácie, tak na kataster by som mal doručiť dve zmluvy. Musí byť geometrický plán priložený ako originál pri každej zmluve? Ak počítam dve pre kataster, dve pre predávajúcich, jednu pre mňa, tak je to 5 zmlúv a teda 5 geometrických plánov? + ďalší mám priložiť k návrhu na vklad, teda 6? Mám len 3 originály. Overiť originál na mestskom úrade asi nemôžem, alebo áno? K zmluvám pre predávajúcich a pre mňa by som mohol priložiť kópiu? A na kataster nestačí len jeden GP ako príloha k návrhu na vklad? Ďakujem za pomoc
Chobot
12.10.15,08:00
Na kataster idú 2 geometrické plány. Zo zmluvy budeš musieť dať 2 exempláre (buď originál s overenými podpismi, alebo overenú kópiu tohot originálu). Koľko ďalších kópií či originálov si vyhotovíte pre seba, je katastru jedno. Tam dokonca ani podpisy nemusia byť overené.


Ak máš 3 originály GP (čo je štandard), tak 2 dáš na kataster a jeden si necháš. Predávajúcim dáš kópiu - môžeš aj neoverenú, oni to nepotrebujú na právne účely, alebo ak chcú, tak im vyhotov každému jednu overenú kópiu.Podľa posledných skúseností mi list vlastníctva a kópiu z katastrálnej mapy odmietli overiť na matrike. Musel som ísť k notárovi. Môžeš skúsiť ísť GP overiť na matriku, prinajhoršom ťa tiež pošlú k notárovi. Ale lepšie je ísť hneď k notárovi a spraviť overené kópie GP.

Takže vytlač zmluvu 5x. Na 2 zmluvách dajto overiť podpisy predávajúcich. Ak chceš, môžeš dať overiť aj tvoj podpis, ako kupujúceho alebo aj podpisy na všetkch zmluvách. Len to bude stáť penize (každý podpis overiť stoji cca 2,50 EUR). K 2 overeným zmluvám prilož 2 origináýly GP, k tomu daj návrh na vklad a do odovzdaj na katstri.

Zostanú ti 3 kúpne zmluvy, k nim prilož kópie GP a 2 z nich daj predávajúcim.

K návrhu na vklad už nič navyše neprikladáš. Prílohou návrhu budú tie 2 zmluvy a 2 GP. Nárvh na vklad je vlastne sprievodný list.
topper1
13.10.15,04:32
Ten geometrický plán by mal byť pevne zviazaný so zmluvou?
Myslím, že keď budú overovať podpisy na zmluve, tak zmluvu zviažu tou šnúrkou...má sa zviazať aj geometrický plán?
Chobot
13.10.15,06:05
Nie, netreba. Ja som to dával osobitne. Je to samostatný dokument.
topper1
13.10.15,07:14
určite musia ísť na kataster 2 geometrické plány? právnik čo mi pripravoval zmluvy hovorí, že stačí jeden a aj zákon spomína pri vklade len zmluvy v dvoch vyhotoveniach. A ak geometrický plán nie je pevne zviazaný so zmluvou, tak by mohol stačiť len jeden. Pomohlo by mi to, lebo zadanie, ktoré som opísal, som trochu zjednodušil...v skutočnosti sa geometrickým plánom oddeluju tri časti pozemkov, ktoré kupujem a budú teda tri zmluvy a tri návrhy na vklad....geometrických plánov mám 6 kusov. Ak dám po dva do katastra, tak mi neostane žiaden...ale tiež je otázka či ho budem potrebovať.
topper1
19.10.15,10:14
Informácia overená z katastra: stačí jeden geometrický plán a dve zmluvy.
Chobot
19.10.15,10:26
Tak som zbytočne dal jeden navyše do podateľne. Nevadí. Díky za info.
Ondrej Kozlovsky
21.10.15,13:55
Aj ked sa to vyriesilo pre buducnost by som celkovo osvetlil ako to je s geometrickym planom a zmluvou.

Geodet standardne odovzdava klientovi 3 geometricke plany (GP) - to je za poplatok 27 €, moze byt vacsi pocet GP 6-ks za sumu 33 € spravny poplatok.

Ak Vam chyba geometricky plan a potrebujete kopiu a mate jeden original tak notar Vam vie spravit kopiu cena podla poctu stran, ale cca poplatok 8 €.

Ak nemate vobec original GP kataster Vam vie spravit kopiu opat za sumu od 8 €, v zavislosti od poctu stran.

Co sa tyka toho ci do zmluvy zvazovat/nezvazovat GP rozne katastre maju v tomto rozny pristup, niekde naozaj staci prilozit ako prilohu GP, niekde tu musi byt zviazane zo zmluvov. Tu odporucam bud sa spytat tam kde podpisujete zmluvy, t.j. ak je to v mieste kde sa podavaju zmluvy (notar, matrika), alebo si zavolat.

Samozrejme moze nastat ta situacia, ze nemate dostatok GP ak ich mate zvazovat, teda tu odporucam postup ten, ze podate jeden vklad (dostanete cislo) a pri podani dalsich vkladov poukazete na prvy podany vklad. T.j. poviete, ze original geometrickeho planu je podany s tymto a tymto vkladom, cim viete usetrit pocet geometrickych planov, hlavne ak mate napr. 20 zmluv.
Chobot
01.03.16,20:53
Pavol, neviem, či sú to tvoji známi alebo tam priamo robíš, ale je to okatá reklama. Minulý rok v novembri si hľadal právnika. A čuduj sa svete, na druhý deň sa registrovala nejaká LuckaK a doporučila ti túto istú advokát. kanceláriu. Bol to jej jediný príspevok, viac toho nenapísala. A teraz píšeš, že tvoja švagriná s nimi v lete niečo riešila. Prečo si potom v novembri hľadal právnika, keď ti švagriná už dala tip?

Lebo reklama....