michaela322
12.10.15,13:25
Dobry den,

Som pevne rozhodnuta ze idem zacat podnikat, len mam dilemu aku formu na zaciatok zvolit. Citala som uz vela pre a proti...no neviem sa rozhodnut. Ideu mam otvorit si second hand spolu s nejakym bazarom a hand made veci.

Ak ma niekto vlastne skusenosti ci uz s jednou alebo druhou formou podnikanie, dajte vediet.

Dakujem
Ing. Ľubomír Janoška
12.10.15,12:29
Po opakovaných skúsenostiach so živnosťou dnes odporúčam s. r. o.
Dnes sú živnostníci oveľa viac zaťažení odvodmi, než v minulosti.
veronikasad
12.10.15,12:41
Ľubo, pri tomto predmete podnikania si dovolujem s tebou nesúhlasiť. Ak podnikanie nevyjde, ovela ľahšie ukončí živnosť ako likvidáciu s.r.o. A náklady na PU určite presiahnu platby zdr.poistenia, ktoré navyše ak nie je poistená z iného dôvodu, bude musieť platiť ako samoplatitel. Ak nejaký zisk vykáže, tak ho celý zdaní, lebo ako právnická osoba nemá nárok na NČZD.
mondes
12.10.15,12:50
Pre začiatok by som zvolila živnosť a to preto, že pri jej vybavovaní je oveľa menej papierovačiek. Čo sa týka odvodov, tak prvý rok tu aj tu sa platí len ZP. Áno, schválne píšem, že tu aj tu, pretože pri s.r.o., ak sa nezamestnáš vo vlastnej firme, ale budeš len jej konateľom, tak odvody musíš platiť len do ZP a to minimálne, t.j. tak isto, ako pri SZČO, teda 57,68 eur pre tento rok. Ďalej pri s.r.o. musíš viesť podv. účtovníctvo a to tiež viac stojí ako vedenie JU. Pri s.r.o., aj keby si bola v strate, musíš platiť daňovú licenciu, t.j. pre neplátcu DPH 480 eur. Tá licencia však pri novootvorených s.r.o. sa v prvom roku neplatí. Pri SZČO žiadna (zatiaľ) licencia neexistuje. V čom ja vidím jedine výhodu s.r.o., je krytie majetku, ktoré je do výšky ZI, kdežto pri SZČO ručíš celým svojím majetkom.

Takže som ti napísala tie základné pre a proti. Rozhodni sa sama, ale pri s.r.o. sú výdavky celkovo od založenia cez vedenie, vyššie.
Ing. Ľubomír Janoška
12.10.15,13:08
:veronikasad
Asi by bolo najlepšie prebrať si, kedy sa (relatívne) oplatí jedno a kedy druhé. Asi môže byť dobrá cesta začať ako živnostník a po správne zvolenom čase prejsť na sro. Ja som ten správny čas nevystihol, tak som možno zaujatý :D
veronikasad
12.10.15,13:14
súhlasím.
Cecilia
12.10.15,13:58
sro je okrem 22 % dane zaťažená aj odvodmi do zdravotnej poisťovne 14% zo zisku, takže celkové zdanenie je 36 %
michaela322
12.10.15,14:06
dakujem za postrehy, takže skusim na zaciatok tu zivnost a uvidím...aj ked sa skor bojim zivnosti , kde rucim celym svojim majetkom...nikdy nevies co sa stane.

potrebovala by som este vediet ako je to s obstaravanim majetku, mohla by som si niečo zaobstarat uz teraz a povedzme ze zacnem podnikat od januara...viem si to dat do uctovnictva?!
Dáša_
12.10.15,14:22
pridám, ukončenie živnosti je relatívne jednoduché a lacné. Ukončenie sro je na dlho a stojí ďalšie peniaze
Consultix
12.10.15,23:05
Zatazenie sro: 22% dan z prijmov PO + 14% ZP z dividend. To vsetko len zo zisku.
Zatazenie SZCO po case moze byt: 19 alebo 25% dan z prijmov FO zo zisku + 14% ZP + 33,15% socialne odvody v podstate z obratu!!!, aj ked v danom roku mozno uz obrat ani nie je...
Mne to zatazenie pri PO vychadza stale lepsie, aj sprihliadnutim na danovu optimalizaciu cez mzdu konatela.
Consultix
12.10.15,23:07
Ano, ukoncenie s.r.o. je naozaj nejaku 400 EUR all-inclusive vratane vsetkych poplatkov. Radsej ale pojdm do rizika tohoto nakladu, ako riskovat to, ze budem zivit stratovy obchodm budu sa mi hronadit zavazky (napr. z najmu) a budem dufat, ze sa to konecne rozbebehne. Co ak sa to nerozbehne? Budem rucit celym svojim majetko, a splacat az do nemoty. Nehovorim, ze treba zneuzivat institut konkurzu, ale zakon umoznuje ochranu vlastneho majetku obmedzenym rucenim, takze vyuzit tuto moznost je uplne legalne a aj rozumne riesenie...
Dáša_
13.10.15,03:09
Robím účtovníctvo 20 rokov. za ten čas som nevidela ani jednu FO, ktorá prevádzkuje maloobchod a padla by do konkurzu. Pretože keď neplatí FO nájom, nikto sa s ňou nehrá. Nikto nečaká, kým ten dlh dosiahne vysoké hodnoty. Proste obchod zbalia. Kdežto zbaliť sro s dlhom, tam ani likvidácia nepomôže. A konkurz sro, to su už iné peniaze ako likvidácia sro.
Okrem toho - aj na FO môže byť vyhlásený konkurz. A to nielen podnikateľ, aj nepodnikateľ. Síce to môže trvať dlhšie, ale aj oni sa môžu zbaviť dlhov, respektíve sa stanú nevymáhateľné.

mmch, rozdiel je napríklad aj v tom, že vytiahnuť legálne peniaze zo sro nie je také jednoduché, ako zo živnosti.
Dáša_
13.10.15,03:13
Hovoríš o likvidácii za 400€. Ale netreba zabudať na to, že v momente, keď má sro 2 dlžníkov po splatnosti a nie je schopná splatiť, tak konateľ má dávať návrh na konkurz. A keď čaká, či sa obchod rozbehne, asi to nebude iba dlh z nájomného. Ale napríklad aj zdravotná poisťovňa. No a konkurz sro su iné peniaze. Ktoré inú z vrecka konateľa
Dáša_
13.10.15,04:57
ešte to poviem inak - v momente, ke´d likvidátor zistí, že spoločnosť mala povinnosť podať na seba konkurz, je povinný podať návrh na konkurz. A zase sme pri poplatkoch - kto to zaplatí? posledný konateľ. A zo 400 € likvidácie iné číslo. Poplatky pribúdajú.
Marek252
30.10.15,13:30
Vo väčšine prípadov by som odporučil s.r.o. ale v tomto prípade pokiaľ ide o second hand tam je výhodnejšia živnosť, áno živnostník ručí celým majetkom ale veď tu nemôže byť riziko také veľké a pri s.r.o. je toto v podstatne jediná a hlavná výhoda, má zmysel sa baviť o dalších? ja mám sro a uznávam že je to istejšie ale stále nie som v zisku a na začiatku boli investície ktoré pri jednoduchosti živnosti netreba riešiť, dal som si spraviť účtovníctvo, na začiatok živnosť a potom keď sa bude rásť je čas na sro alebo nebude a zabaliť to.
Consultix
30.10.15,23:07
Marek, dakujeme za odpoved a reklamu :)