jarka1984
12.10.15,15:36
pred skoro 3rokmi som podala na sud o urcenia otcovstva,pred pol rokom som bola s malou na testoch DNA, o ktore poziadal otec mojej dcery no on sa ani po 5. vyzve sudom na testy nedostavil moja pravnicka sa zo sudkynou nemoze skontaktovat aspon to tak tvrdi ona neviete mi poradit ako by som to mohla troska skor posunut alebo ci mozem zrusit splnomocnenie ktore som podpisala pravnicke a ci budem za sankciovana?dakujem
sosak
12.10.15,15:25
Nemôžeš byť sankcionovaná za to, že právničke zrušíš plnú moc. Jedine ti ostáva zaplatiť za úkony, ktoré vykonala v tvojom zastúpení. Môžeš osloviť iného právnika, aby ťa zastupoval v konaní o určenie otcovstva. Nebolo by na škodu, keby si sama išla na príslušný súd a nahliadla do spisu je to tvoje právo, aby si bola v obraze.
jarka1984
12.10.15,17:19
lenze mna zastupuje pravnicka z centra pravnej pomoci a neustale my tvrdi ze sa zo sudkynou neda kontaktovat a ani neodpisuje na jej vyzvy tak aj tak budem musiet nieco zaplatit uz ma zastupuje 9mesiacou a stale nic nove a neviete ci je to v poriadku ked oca mojej malej vyzvali uz 5krat na test DNA a on sa nedostavil neni to trestne ak nereaguje na sudne vyzvy?
sosak
12.10.15,17:40
Je jedno, že ťa zastupuje právnička z centra právnej pomoci, alebo právnik z advokátskej kancelárie, s prideleným sudcom sa nekomunikuje osobne, pretože by to súd považoval za ovplyvňovanie nezávislého sudcu. Komunikuje sa cez spis, kde sa podávajú návrhy a zároveň v spise majú byť všetky relevantné úkony, ktoré vykonal súd - pridelená sudkyňa. Preto treba nahliadnuť do spisu, ako to tam vyzerá.
-----------------------------------------------
Ak otec dieťaťa napriek vyzvaniu na test DNA opakovane neprišiel, súd môže donútiť otca, aby test DNA bol vykonaný pomocou donútenia, len treba podať adekvátny návrh na súd. Toto by malo byť predmetom konzultácie s právnikom.
jarka1984
12.10.15,18:19
aha uz rozumiem zajtra sa snou skusim spojit a pojdem nahladnut aj do spisu ,dakujem
branislavp
13.10.15,22:49
Jarka, ak chceš dosiahnuť potrebné k Tvojej veci, rozhodne konaj neodkladne a to nahliadnutím do spisu na súde, ale musíš poznať spisovú značku, pod ktorou súd eviduje všetky dokumenty týkajúceho sa súdneho podania. Na informačnom oddelení okresného súdu si môžeš prečítať bezodplatne celý spis a podľa toho môžeš sa zariadiť. Okamžite by som zrušila splnomocnenie terajšej osobe, ktorá ťa zastupovala, pretože nekonala a za tú dobu sa vec neposunula k riešeniu prípadu.. Právne služby môžeš žiadať aj bezodplatne, uvidíš či spĺňaš kritéria na oslobodenie od poplatkov. Myslím si, že zastupujúca právnička nekoná podľa práva, pretože počas súdneho procesu nemôže osobne komunikovať so sudkyňou. Všetky návrhy, odvolania a iné písomnosti týkajúce sa tohto prípadu musia ísť písomnou formou iba cez toto konanie, t.j. všetky písomnosti si preštuduje sudca a podľa nich koná vo veci. Na strane druhej, podľa založených dokumentov, tiež po nahliadnutí do spisu reaguje aj druhá strana, ktorá je účastníčkou súdneho konania. Sosak dobre radí.
jarka1984
14.10.15,07:59
dakujem za radu s kontaktovala som sa spravnickou a mam vidrzat do stvrtka udajne sa sa pokusi s tym nieco spravit cez sudkynninu asistentku a do toho spisu sa idem dnes pozriet tak uvidim ako sa to pohne,
sosak
14.10.15,11:25
môžeš si robiť aj poznámky zo spisu, čo uznáš za potrebné.