k.79
12.10.15,17:29
Dobry den mal by som na vas taku otazku a uz som v koncoch ze rozviedol som sa v aprili 2012 , a problem mam ten ze som mal byt na mene po rodicoch co mi ho darovali to bolo niekedy okolo 2003 roku , no a vtedy sme si s byvalou manzelkou vzali pozicku na prerabku a podobne no cena jednej pozicky vychadzala potom uz v eurach na 35000 a vedla toho sme mali este dalsiu pozicky 3 cize dokopy 4 pozicky a teraz mam tu otazku sme sa rozviedli vtom case samozrejme potom ceny bytov klesli a ona si s toho vycuvala najlepsie kde to sme brali pozicky spolocne a teraz to je tak ze som pred dvoma rokmi bol nuteny predat byt aby som vyplatil tych 35000 eur lebo tak klesli ceny bytov a ostali tam 3 pozicky z coho je ona ochotna platit jednej polovicu a ostatne mam ja na krku takze mam na krku 2 pozicky a jednu na pol a ked sme sa rozisli tak si z mojho bytu vypratala veci ako napriklad tv, pracka a ostatne podobne veci a ja som ostal total na mizine nastastie mam rodicov kde som sa mohol prestahovat a teraz z mojej vyplaty platim take veci ze mi neostane po vyplateni ani 50 euro na mesiac . Co by sa dalo s tymto spravit lebo si nemyslim ze to je normalne ked aj byt mi odisiel a podobne hnutelne veci prosim poradte mi ako postupovat alebo co robit vopred velmi pekne dakujem.
misoft
12.10.15,15:38
Pokiaľ sa "brali" pôžičky počas manželstva - spadajú do BSM, teda i splátky spadajú do BSM - obaja sú spoludlžníkmi (a je jedno, kto je napísaný) - prei vysporiadaní majetku sa okrem aktív musia vysporiadať i pasíva (splátky, dlhy).
Takže ex- nemôže povedať, že bude splácať 1/2 jednej pôžičky a ostatné ty. Ona pri deľbe BSM si nemôže vziať plusy (aktíva - 1/2) a prenechať na pleciach druhého celé pasíva (dlhy) - je to obohatenie sa.
Máte dohodu o vysporiadaní BSM? Je to tam uvedené, čo, kto a ako?
Alebo je to riešené súdnou cestou?
Alebo ešte ste vôbec nevysporiadali BSM? Tak to vykonaj - hoď na súd návrh na vysporiadanie BSM a všetko zosumarizuj.... spadne jej hrebienok a zmrzne úsmev na ksichte, až sudca odklepne, čo všetko má ex- platiť.
lacotinka
12.10.15,15:42
No ak by doteraz nevyspriadali BSM, tak už je to tzv hotové =
3 roky padli v apríli :D
buchač
12.10.15,17:01
Ja len takú maličkú pripomienku...či od veci alebo nie, to ma netrápi.

Ale ako pozerám, napísať celý príspevok v dvoch vetách ?
Tomu ja vravím umenie...
misoft
12.10.15,17:23
Dobrá pripomienka. Ale i tak môže v občiansko-právnom spore žiadať, aby ex- mu vrátila financie za spoločné pôžičky, ktoré on spláca.
Mária27
12.10.15,17:36
Ak išlo o spoločné pôžičky, po troch rokoch od rozvodu by mal byť dlh rozdelený napoly (ak ste nedelili BSM). Skôr môže stratiť manželka investície do tvojho bytu, ak si ich nežiadala v rámci vyporiadania BSM do troch rokov od rozvodu.
Ona ti platenie sama neponúkne, treba si to od nej vymáhať. Po troch rokoch od zaplatenia sa ti môže nárok vymáhania od nej premlčať. Premlčujú sa jednotlivé splátky.
k.79
12.10.15,19:00
cize teraz ak pojdem na sud co mam presne podat alebo tam povedat lebo medzi nami nebol nic len jeden sud a to rozvod takze teraz ako mam postupovat a co presne podat na sude
k.79
13.10.15,12:28
a ked padli 3 roky to sa stym ako neda nic robit ? a ak vam to je na smiech bohuzial
lacotinka
13.10.15,16:11
po 3 rokoch sa pri nehnuteľnom menia z BEZ na podielových

a
v hnuteľných zhruba :
kto si čo uchmatol, už mu zostane